Wybierając SRID i jakie jest jego znaczenie? [Zamknięte]


53

Jestem nowy w GIS w PostGIS i mam problemy z koncepcją SRID.

Jak wybrać SRID dla kolumny bazy danych? Doprowadza mnie to do szału. Dlaczego muszę wybrać SRID? Co to znaczy?

Wybór SRID jest taki sam dla geometryi geography? Ustawienie SRID dla geometrypola wydaje się bezsensowne , ponieważ powinno być po prostu na płaszczyźnie 2D.

Kiedy znajdę lat / lon w Internecie lub w usługach geokodowania, jaki jest SRID?

Czy współrzędne lat / lon nie mają sensu bez SRID?


Lat / lon nadal zależy od modelu ziemi. Zazwyczaj, gdy ludzie mówią, że lat / lon, zakłada się geoidę odniesienia WGS84, ale możesz mieć lat / lon z inną geoidą, stąd SRID 4326, który łączy te dwa.
John Powell,

@ JohnBarça To pytanie dotyczy ogólnie SRID, jego sensu (i niewiarygodne, że nie koncentruje się na nim inne pytanie ...), podczas gdy drugie dotyczy konkretnego wyboru zarówno typu danych, jak i SRID dla pola DB w konkretnym przypadku użytkowania.
niebieskawy

Odpowiedzi:


46

SRID to układ współrzędnych. W „GIS” (tradycyjnym / Arc) uczymy się, aby zawsze przechowywać twoje dane w rzutowanym układzie współrzędnych, ponieważ w końcu zastosujemy pewne obliczenia, takie jak „obszar”, więc lepiej przechowuj nasze dane we współrzędnych system, który daje nam ten pomiar.

Jednak PostGIS wyrzuca tę koncepcję przez okno.

Oto dobre pytania i odpowiedzi rozpoczęte przez @tmcw: Dlaczego projekcje danych są istotne?

Zasadniczo PostGIS umożliwia przechowywanie danych w jednym układzie współrzędnych, takim jak WGS84 (SRID 4326), a gdy potrzebujesz czegoś takiego jak Obszar, Odległość lub Długość, możesz użyć funkcji do utworzenia tej kolumny z danych w rzutowany układ współrzędnych, który da lokalną interpretację twoich danych w pożądanych jednostkach.

Na przykład mogłem przechowywać uczniów i szkoły w PostGIS zarówno w WGS84 / SRID: 4326. Kiedy chcę obliczyć odległość między uczniami i szkołami, do których uczęszczają, wywołuję funkcję odległości na mojej kolumnie geometrii, ale również zawijam funkcję ST_Transform wokół kolumny geometrii, aby najpierw „rzutować” dane na płaszczyznę stanu CO Central (SRID: 2877). To daje mi kolumnę określającą odległość każdego ucznia do najbliższej szkoły w stopach, ponieważ SRID: 2877 jest rzutowanym układem współrzędnych, który przechowuje dane w stopach.

Więc moim zaleceniem byłoby przechowywanie danych w kolumnie Geometria (typ danych) w SRID 4326 (w przeciwieństwie do typu danych geograficznych, który nie obsługuje rzutów / transformacji).


Co jest projected coordinate system? czy to oznacza płaski samolot kartezjański?
Zach Smith

Krótko mówiąc, rzutowany układ współrzędnych to mała wersja kuli ziemskiej, która jest spłaszczona i skorygowana o zniekształcenie i może być używana do obliczania powierzchni i odległości. Strefa UTM jest tego przykładem.
DPSSpatial
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.