Jakie bezpłatne programy powinien zainstalować każdy użytkownik GIS?


142

Uwaga: To pytanie dotyczy w szczególności zainstalowanego oprogramowania komputerowego. Jest jeszcze jedno pytanie dotyczące bezpłatnego oprogramowania i usług opartych na chmurze.

Jakie bezpłatne programy powinien zainstalować każdy użytkownik GIS?

Niekoniecznie mam na myśli rozszerzenia ESRI lub produkty typu open source, ale inne, które zwiększają produktywność i zdolność do obsługi zadań GIS.

Na przykład:

 • Notepad ++ do pisania fragmentów kodu lub edycji plików XML. Paint.NET lub GIMP do szybkiej edycji grafiki.
 • Codziennie korzystam z Google Tasks i myślę, że warto o tym wspomnieć. To nie jest specyficzne dla GIS, ale jest doskonałym narzędziem, szczególnie jeśli jest używane niezależnie i w wielu projektach, w których zakup oprogramowania do zarządzania czasem nie jest uzasadniony.
 • Chociaż nie koncentruje się na rozwoju GIS, Rainmeter okazał się bardzo przydatny pod względem zwiększania wydajności i monitorowania zasobów systemowych. Na pulpicie utworzyłem „pasek boczny” GIS, który zawiera wszystkie moje narzędzia programistyczne, a także łącza do zasobów internetowych, z których najczęściej korzystałem. Miło jest móc korzystać z jednej lokalizacji, a nie z wielu (np. Pasek zadań, zakładki w przeglądarce, wyszukiwarka).

4
Ten wątek jest już lepszy, ponieważ wszystko jest darmowe / open source.
blah238

13
Myślę, że „darmowy” kwalifikator czyni to pytanie wystarczająco innym.
blah238,

2
Większość wymienionych narzędzi dotyczy raczej GIS dev. Niż narzędzi GIS, o których nie słyszałem, ale powinienem je mieć. W przeważającej części, z wyjątkiem jednego lub dwóch programów niszowych, wymienione tutaj narzędzia oraz w tym drugim Q dotyczą raczej „Tworzenie GIS”, a nie „Korzystanie z GIS”. Są to również narzędzia, o których powinieneś wiedzieć, jeśli byłeś zaangażowany w inny rodzaj rozwoju lub GIS. Moim ostatnim problemem jest rozłączenie narzędzi GIS dla różnych OSE: Arc vs. Else.
dassouki

1
Myślę, że jest to pytanie, które powinno być od razu zamknięte, wiki czy nie. Spójrz tylko na dotychczasowe odpowiedzi ... prawie wszystko idzie. Od Fiddlera przez GIMP przez ColorBrewer przez VirtualDub po SharpDevelop (i nie, SharpDevelop nie jest przeznaczony do konwersji z C # na VB.NET). Gdzie jest prawdziwa wartość?
Petr Krebs

2
@Petr, myślę, że wartość polega na tym, że naraża ludzi zarówno doświadczonych, jak i niedoświadczonych na darmowe i otwarte aplikacje, o których być może nigdy nie słyszeli, ale z których korzystają ich rówieśnicy w codziennej pracy w GIS. Nie sądzę, aby byłaby to kwestia miesiąca, gdyby nie miała wartości!
blah238

Odpowiedzi:


135

To pytanie zostało przekonwertowane na Wiki Wiki i wiki zablokowane, ponieważ jest to przykład pytania, które szuka listy odpowiedzi i wydaje się być wystarczająco popularne, aby uchronić je przed zamknięciem. Powinno to być traktowane jako szczególny przypadek i nie powinno być postrzegane jako rodzaj pytania, które jest zachęcane w tej lub dowolnej witrynie Stack Exchange, ale jeśli chcesz wnieść do niego więcej treści, możesz to zrobić, edytując tę ​​odpowiedź .


 • Google Earth do przeglądania i tworzenia plików KMZ / KML
 • Trimble Sketchup , do tworzenia modeli 3D
 • PointVue LE , Fusion / LDV , LAStools , do przeglądania plików LAS (LiDAR) w 3D
 • PyScripter , dla skryptów Python
 • ArcGIS Diagrammer 10.0 , do projektowania geobaz i modyfikowania schematów (dokumenty obszaru roboczego ESRI XML) ( dla 10.1 i dla 10.2 ) ( wycofany o 10.3 )
 • Visual Studio Express (C # lub VB.NET), do programowania .NET
 • SharpDevelop , alternatywne środowisko IDE do programowania Visual Studio dla platformy .NET - przydatne również do konwersji między VB.NET i C #
 • TortoiseSVN , TortoiseCVS , TortoiseGit lub TortoiseHg do kontroli wersji w systemie Windows
 • Oracle SQL Developer , do przeszukiwania zaplecza ArcSDE, uruchamiania zapytań itp.
 • PrimoPDF , do drukowania / dołączania do plików PDF
 • LightShot , do szybkiego robienia i przesyłania zrzutów ekranu lub GreenShot, który jest podobny, ale o wiele bardziej wydajny / konfigurowalny (dzięki @Mike Toews za wspomnienie o nim w jednym z komentarzy).
 • Odtwarzacz multimedialny VLC do nagrywania i odtwarzania wideo na pulpicie
 • Oprogramowanie Open Broadcaster do nagrywania wideo 2D i 3D oraz screencastingu (wymaga Windows Vista lub nowszego)
 • MSI Afterburner , do nagrywania wideo 3D
 • VirtualDub , do podstawowej nieliniowej edycji wideo
 • XnView , GIMP , Paint.NET i InkScape do różnych zadań graficznych (każde z nich ma swoje mocne kolory)
 • FileZilla , dla stron FTP
 • 7-Zip , dla plików ZIP / RAR
 • UnxUtils - Dla lekkiego (rodzimego Win32) portu popularnych narzędzi GNU, takich jak „tail” i „grep”. Tail jest świetny do wyświetlania plików dziennika w czasie rzeczywistym, podczas gdy grep jest potężnym narzędziem wyszukiwania tekstu (opartym na wyrażeniach regularnych).
 • Kopiuj ścieżkę - rozszerzenie powłoki dla systemu Windows XP, Vista, 7 itd., Które dodaje pozycję menu kontekstowego „Kopiuj ścieżkę” do plików i folderów w Eksploratorze Windows. Wykonuje krótką pracę w celu znalezienia pełnej ścieżki (a także normalizuje się do ścieżek UNC, jeśli znajduje się na zmapowanym dysku sieciowym). Świetna oszczędność czasu!

Doskonała lista - dzięki za linki! Ponownie odkryłem GIMP dla Windows i pomógł mi już w kilku zadaniach edycyjnych.
Radar

ArcGIS Diagrammer zaoszczędził mi wiele bólu głowy!
Roy

Wycofałem najnowszą edycję, ponieważ nie znam sugerowanych aplikacji. Dodaj je do osobnej odpowiedzi, aby mogły zostać rozpatrzone samodzielnie.
blah238,

Przegapiłeś wszystkie rzeczy z backplane!
huckfinn

Ta lista jest trochę zabawna. Mam dokładnie jeden z nich: VLC. Co nie ma nic wspólnego z GIS.
Steve Bennett,

78

QGIS . Chociaż większość mojej analizy wykonuję przy użyciu narzędzi opartych na ESRI, QGIS jest niezwykle szybki do szybkiego badania pliku kształtu i powiększania / przesuwania / odczytu atrybutów.

Nie mam na myśli tego w sposób uwłaczający, ponieważ QGIS jest także wspaniałym komputerowym GIS typu open source; ale dla szybkiego otwierania / zamykania plików jest to cudowne i najszybsze, jakie znalazłem.


4
koniecznie dostrój się do przeglądarki QGIS (w bagażniku), która jest podobna do ArcCatalog
Mike T

Dobra uwaga - w większości przypadków nie ma potrzeby używania zarówno Arc, jak i QGIS, ale miło jest mieć bezpłatne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcesz pozwolić innym (współpracownikom innym niż GIS, klientom) na wykonanie podstawowych czynności eksploracja danych.
Radar

+1 dla QGis - nowa przeglądarka świetnie nadaje się do szybkiego wyszukiwania, a sposób, w jaki zapewnia front dla Grass, sprawia, że ​​jest przydatny do większości zadań.
Adrian

QGIS jest genialny i może zrobić prawie wszystko, co może ArcGIS
bgordon

52

Skrzypek jest doskonały.

Aktualizacja

Przypuśćmy, że patrzę na aplikację internetową, taką jak Esri's Redistricting Online ...

wprowadź opis zdjęcia tutaj

... i ciekawi mnie usługa map, z której korzysta. Mogę odpalić Fiddlera i zobaczyć, do jakich adresów URL ma dostęp.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Mogę kliknąć prawym przyciskiem myszy i skopiować adres URL i wkleić go do przeglądarki internetowej, ponieważ mamy do czynienia z usługą REST ...

http://redistricting.esri.com/arcgis/rest/services/Redistricting2010/Texas_2010/MapServer/1/query

Zauważam, że dodając bloki spisu powszechnego do dzielnicy, po prostu wykonuje zapytanie; nie wywołuje usługi geometrii w celu połączenia bloków w dzielnicę, jak bym się spodziewał. Z tego mogę wywnioskować, że Esri nas powstrzymuje: gdzieś w kliencie musi istnieć kod łączący geometrie - ale w interfejsie internetowym SDK nie ma takiej możliwości .

Ponieważ na stronie głównej ich usługi mapowania dystryktów nie ma wiadomości, że nie powinienem jej używać, myślę, że mogę swobodnie korzystać z niej we własnej aplikacji ... a przynajmniej dopóki nie wdrożą pomysłu, który zasugerowałem .


Czy mógłbyś powiedzieć coś o tym, do czego jest dobry i dlaczego jest tak dobry?
whuber

6
Podobny, ale bardziej specyficzny dla WMS jest WMS Inspector dla Firefox addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/wms-inspector
Sean

1
Skrzypek jest doskonałym narzędziem, ale ma stromą krzywą uczenia się. Uważam, że dodatek Firebug jest o wiele łatwiejszy w użyciu, gdy zastanawiam się nad zapytaniami / usługami REST. Ale istnieją inne zastosowania
Fiddlera

@devdatta Tak, podczas korzystania z Fiddlera, aby dowiedzieć się, jakie usługi mapowe wykorzystuje aplikacja internetowa, jest bardzo łatwe - i bardzo przydatne - sprawdzanie adresów URL jest nieco bardziej zaangażowane.
Kirk Kuykendall

4
Domyślne narzędzia programistyczne w Chrome robią dokładnie to samo.
Calvin

48

Benjamin wspomniał już o SAGA GIS , ale tylko nazwę, więc chciałbym dodać więcej informacji o tym doskonałym SW:

SAGA (System do automatycznych analiz geologicznych)

GUI SAGA

SAGA jest również bezpłatna i otwiera oprogramowanie typu QGIS, ale koncentruje się na analizie i przetwarzaniu danych rastrowych.

Standardowe moduły to:

 • Dostęp do plików: interfejsy do różnych formatów tabel, wektorów, obrazów i siatek, w tym plików kształtów, siatek Esri (ASCII i binarnych) oraz wielu formatów plików siatki obsługiwanych przez bibliotekę GDAL, oprócz natywnego formatu SGRD SAGA GIS .

 • Filtruj siatki: filtr Gaussa, Laplaciana, wielokierunkowy filtr Lee.

 • Siatkowanie: interpolacja z danych wektorowych przy użyciu triangulacji, najbliższy sąsiad, odległość odwrotna. (moim ulubionym jest interpolacja wielopoziomowa B-splajn)

 • Geostatystyka: analiza resztkowa, kriging zwykły i uniwersalny, analiza regresji pojedynczej i wielokrotnej, analiza wariancji.

 • Kalkulator siatki: łącz siatki za pomocą funkcji zdefiniowanych przez użytkownika.

 • Dyskretyzacja sieci: szkieletizacja, segmentacja.

 • Narzędzia sieciowe: scalanie, ponowne próbkowanie, wypełnianie luk.

 • Klasyfikacja obrazu: analiza skupień, klasyfikacja pudełkowa, maksymalne prawdopodobieństwo, rozpoznawanie wzorców, rozwój regionu.

 • Rzuty: różne transformacje współrzędnych dla danych wektorowych i danych siatki (przy użyciu bibliotek Proj4 i GeoTrans), georeferencje siatek.

 • Symulacja procesów dynamicznych: TOPMODEL, rozkłady azotu, erozja, zagospodarowanie krajobrazu.

 • Analiza terenu: obliczenia geomorfometryczne, takie jak nachylenie, aspekt, krzywizny, klasyfikacja krzywizny, analityczne cieniowanie wzgórza, eliminacja pochłaniacza, analiza ścieżki przepływu, wyznaczanie zlewni, promieniowanie słoneczne, linie kanałów, wysokości względne.

 • Narzędzia wektorowe: przecięcie wielokąta, linie konturu z siatki.

Według użytkowników może on częściowo zastąpić komercyjne narzędzia, takie jak Analityk przestrzenny w ArcGIS, a niektórzy twierdzą, że narzędzia hydrologiczne są nawet lepsze niż ArcHydroTools.

Moim zdaniem jest to dobry wybór dla osób, które nie znają GRASS i które potrzebują przyjaznego dla użytkownika i darmowego rozwiązania, które może udostępniać dane innym narzędziom GIS.

Używam go razem z QGIS i działa naprawdę dobrze - SAGA dla danych rastrowych, QGIS dla wektorów i końcowe wykończenie mapy oraz do szybkiego mapowania.


44

GIMP i INKSCAPE

Używam tych dwóch do celów kartograficznych.

Gimp ma dobre wsparcie rastrowe (dopóki nie osiągną dużych rozmiarów / GB, a następnie uruchomisz je w systemie Linux)! Inkscape naprawdę dobrze radzi sobie z wektorami.


3
+1 na Gimp. Jest prawie tak dobry jak Photoshop, w przypadku większości zadań, które i tak znalazłem
Stephen Lead

Oba z powodzeniem wykorzystały oba - gdy Photoshop nie był opcją.
Mapperz

41

ColorBrewer to świetny darmowy program dla każdego, kto publikuje mapy. Chociaż nie jest to zainstalowany program , jest to potężne narzędzie do wybierania skutecznych schematów kolorów, a pliki do pobrania są dostępne dla różnych programów GIS (patrz łącza poniżej). Istnieje nawet nowa wersja JavaScript dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą używać Flasha.

ColorBrewer pozwala wybrać skuteczne, atrakcyjne schematy kolorów na podstawie liczby klas, typów danych (np. Sekwencyjnych lub jakościowych) i wielu opcjonalnych parametrów. Umożliwia także podgląd schematu kolorów z typowymi funkcjami, takimi jak nazwy dróg i miast, oraz eksportowanie schematu w celu (względnie) łatwego użycia w oprogramowaniu lub kodzie.

Rampy ColorBrewer można zainstalować w QGIS i ArcMap poprzez pakiety symboli i dodatki.


Kolorowe dodatki mogą być instalowane w QGIS i ArcMap poprzez dodatki.
Michael Markieta

Dodałem kilka plików do pobrania związanych z ColorBrewer. Jeśli ktoś ma jakieś inne, myślę, że dobrze byłoby dodać do tej odpowiedzi.
blah238,

Palety ColorBrewer są również dostępne do użycia w R za pośrednictwem pakietu
RColorBrewer

36

JTS Topology Suite , w szczególności JTS TestBuider (dla użytkowników Windows, wykonaj skrót doC:\Program Files\JTS\jts-1.11\bin\testbuilder.bat).

Za pomocą JTS TestBuilder możesz kopiować / wklejać WKT lub WKB do danych wejściowych geometrii i debugować geometrię (zwłaszcza jeśli jest ona nieprawidłowa i chcesz wiedzieć dlaczego) lub eksplorować funkcje przestrzenne i operatory predykatów przestrzennych itp. Większość opracowanych funkcji w WST dotarły do GEOS , zgrabna , JSTS , NetTopologySuite itp, więc jest dobrym narzędziem graficznym do pracy.

JTS TestBuilder


2
+1 Jedna z niewielu na liście odpowiedzi, która ma jakikolwiek sens.
Petr Krebs,

35

Firebug dla Firefox

Sprawdzaj HTML i modyfikuj styl i układ w czasie rzeczywistym. Użyj najbardziej zaawansowanego debugera JavaScript dostępnego dla dowolnej przeglądarki. Dokładnie analizuj wykorzystanie i wydajność sieci. Rozszerz Firebug i dodaj funkcje, aby Firebug był jeszcze bardziej wydajny.

http://getfirebug.com/

Polub to, ponieważ możesz edytować strony internetowe online i natychmiast zobaczyć zmiany bez ponownego przesyłania plików.

To z Fiddler (wspomniane już w tej wiki społeczności) są bardzo przydatnymi i oszczędzającymi czas narzędziami.


33

Do analizy statystycznej, jest R . Integracja R z ArcGIS zapewnia środowisko modelowania geoprzestrzennego . Korzystając z odpowiednich bibliotek, możesz łatwo obsługiwać pliki kształtów i dane rastrowe w R
RStudio to potężne IDE z debugowaniem i ulepszoną obsługą danych dla R.


Oczywiście R jest świetnym narzędziem i używa również gdal. Przeglądanie i edycja plików kształtów jest również możliwe przy użyciu właściwej biblioteki.
Riccardo,

29

Color Oracle - symulator ślepoty barw dla systemów Windows, Mac i Linux. Używam tego do sprawdzania „wyglądu” moich skomponowanych map.


23
 • Eclipse i PyDev do kodowania w języku Python - najnowsza wersja (wreszcie) pozwala na uruchomienie skryptu bez udziału w projekcie, a także ma kilka innych wspaniałych funkcji (przerwa w wyjątkach itp.). To i prawie nieograniczona liczba rozszerzeń, które można zainstalować w Eclipse.
 • Git do kontroli wersji. Bezpłatnie, łatwo i nie musisz instalować żadnego oprogramowania na serwerze.
 • TrueCrypt do przechowywania poufnych danych poprzez utworzenie zakodowanego woluminu z całą gamą opcji bezpieczeństwa.

Uzgodniono w sprawie Eclipse i PyDev. W moim przypadku przechowujemy nasze dane pod kontrolą wersji za pomocą Mercurial, ponieważ Git dusił się na dużych plikach binarnych. Wielu użytkowników VCS powiedziałoby, aby nie aktualizować dużych plików binarnych, ale w przypadku GIS jest to często kwestią zasadniczą.
nicksan

OSTRZEŻENIE: Korzystanie z TrueCrypt nie jest bezpieczne! truecrypt.sourceforge.net : ((
SIslam

17

Zastanawiam się, dlaczego MAPNIK nie został jeszcze wspomniany. Jest także podłączony do QGIS . Bardzo ładne narzędzie do łatwego tworzenia zadziwiająco wyglądających map.


Mapnik wygląda dobrze, ale kodowanie jest trudne, ponieważ jest okropnie udokumentowane!
huckfinn

17

Narzędzia wiersza poleceń Gdal są bardzo przydatne.

ogrinfo myshapefile.shp

gdalinfo myrasterfile.tif

ogr2ogr do konwersji plików.

Czasami używam również narzędzia xpath (dostarczonego z biblioteką gnome libxml2) do sprawdzania plików xml / xsd / kml:

cat my-insanely-complex-xml-file.xml | xpath "//Placename/text()"

Masz pomysł.


+1 dla „kota”; te (Ubuntu?) wbudowane terminale (z GNU) mogą z pewnością ułatwić codzienne zadania.
SaultDon

14
 • Irfanview - do wykonywania prostych edycji obrazu, takich jak przycinanie zrzutów ekranu. Znacznie bardziej przydatne niż MS Paint i przetwarzanie obrazów wsadowych!
 • Darmowy edytor JavaScript - do edycji JS, ale także CSS, HTML itp. Zawiera kilka świetnych funkcji sprawdzania błędów, w tym bezpośredni link do JSLint
 • Firebug - bezcenny podczas debugowania aplikacji internetowej w FireFox
 • PythonWin - prawdopodobnie łatwiejsze debugowanie niż bezczynność, ponieważ pozwala na użycie punktów przerwania i obsługę „krok po kroku”, „krok do”

13

FugroViewer - fantastyczny program do przeglądania danych LIDAR zapisanych w plikach LAS. Ma widok 2D, 3D i profil. Możesz symbolizować kropki za pomocą wszystkich atrybutów przechowywanych w plikach LAS wraz z kolorami RGB.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


12

Notepad ++, a także dodatkowe ustawienia z TWIAV.nl, zwłaszcza podświetlanie kodu. Przyszedł bardzo przydatny po zmianie struktur serwera, ponieważ wszystkie nasze pliki .wor zostały uszkodzone. Jedno krótkie znajdź i zamień później i wszystko działa!


12

Własne łącze, ale TileMill jest bardzo przydatny do eksploracji geodanych, tworzenia ładnych map, wykonywania analiz itp. Jest to głównie etap prezentacji i eksploracji, podczas gdy ciężkie analizy można wykonać w QGIS lub podobnym.


10

Możesz użyć: ArcGIS Explorer

Dzięki ArcGIS Explorer możesz

 • Uzyskaj dostęp do gotowych map bazowych i warstw ArcGIS Online.
 • Połącz swoje dane lokalne z usługami map, aby tworzyć własne mapy.
 • Dodaj zdjęcia, raporty, filmy i inne informacje do swoich map. Wykonaj analizę przestrzenną (np. Widoczność, modelowanie, wyszukiwanie bliskości).

Pulpit

Połączyć


10

Narzędzia analizy geoprzestrzennej Whitebox ( http://www.uoguelph.ca/~hydrogeo/Whitebox/ ) to otwarty GIS i pakiet teledetekcji, który ma szerokie możliwości analityczne. Działa na MS Windows, Mac OSX i Linux. Ma przyjazny dla użytkownika i intuicyjny interfejs użytkownika, obszerną wbudowaną pomoc oraz możliwość tworzenia map kartograficznych.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


To wygląda dobrze. Sugeruję również opublikowanie tego w wątku Reklamy promujące społeczność, aby miał szansę pojawienia się na pasku bocznym. Pamiętaj tylko, aby postępować zgodnie z zasadami i stworzyć dla niego dobry, przyciągający wzrok obraz.
blah238,

@ blah238 To dobra sugestia, dziękuję. Jestem w tym nowy, więc muszę się teraz przyjrzeć.

7

Nikt nie wspomniał o proj.4

Proj.4 to biblioteka do rzutowania kartografii i narzędzie open source, które działa ukryte w większości pulpitów GIS, baz danych przestrzennych i oprogramowania serwisowego GIS (rzeczy sieciowe). Można go używać także bardzo effictive w wierszu polecenia, a obok od geotrans (która ma korzenie militarne) to IMO narzędzie open source do przekształcenia współrzędnych X i Y pomiędzy geodezyjnych / geograficzny notacje i ma uwzględnieniem możliwości korzystania abstrakcyjny opis punktu odniesienia (np + odniesienia = Strefa UTM + = 32) lub liczby takie jak EPSG (+ init = epsg: 32632), a także złożone opisy układu współrzędnych, takie jak szwajcarski skośny rzut Mercator:

+proj=somerc +lat_0=46d57’8.660"N +lon_0=7d26’22.500"E
+ellps=bessel +x_0=600000 +y_0=200000
+k_0=1. no_defs

.


ta odpowiedź tak naprawdę nie mówi nam nic o tym, czym jest proj.4 lub dlaczego jest odpowiedzią na pytanie ..
Dan C

Fascynujące jest to, że jesteśmy spóźnieni lub wcale nie pamiętamy, co działa jako podstawowe silniki narzędzi GUI.
huckfinn

W pełni się zgadzam, istnieje wiele bezpłatnych narzędzi, które koordynują transformacje / projekcje, ale bardzo często liczba obsługiwanych projekcji jest dość ograniczona. W Proj.4 znajdziesz je.
Wernfried Domscheit

6

Dodam TileMill do listy. To łatwy sposób na umieszczenie mapy w Internecie. Mapbox ma bezpłatny plan, który może zrobić dla większości małych użytkowników.

Musiałem to przegapić, ale PostgreSQL / PostGIS też jest koniecznością!


4

soapUI to naprawdę dobre narzędzie do testowania usług sieciowych SOAP i REST. Jest przeznaczony bardziej do budowania obszernych zestawów testowych, ale jest również dość szybkim sposobem na uruchamianie prostych jednorazowych połączeń z usługami internetowymi.3

Trudno dodać wiele do tej obszernej listy, ale przy opracowywaniu map internetowych możesz spojrzeć na FlashDevelop dla Flash / Flex / AIR (tylko Windows) i Aptana Studio 3 dla Javscript itp.3

GPSBabel do konwersji punktów, śladów i tras między popularnymi odbiornikami GPS i programami do mapowania.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


3

Nie sądzę, aby ktokolwiek tutaj wspomniał o CartoDB, który jest narzędziem GIS opartym na chmurze do wizualizacji i analizy danych geoprzestrzennych. Twoje dane są automatycznie importowane do bazy danych postGIS, umożliwiając złożone zapytania SQL. Posiada również solidny zestaw narzędzi do stylizowania twoich danych (w tym Carto CSS ) i możesz wybierać mapy podstawowe z innych usług, takich jak MapBox.

Widziałem kilka osób wspominających o TileMill, ale nie sądzę, że ktokolwiek wspomniał o MapBox , firmie, która stworzyła TileMill i wykonuje naprawdę niesamowitą pracę z danymi OpenStreetMap i GIS opartym na chmurze. Zarówno MapBox, jak i CartoDB mają darmowe opcje kont.

Mówiąc o OpenStreetMap , nie sądzę, żeby ktokolwiek wspomniał o tym jako bardzo dobrym źródle darmowych / otwartych danych. Dane są objęte licencją opendb. Oto kilka miejsc, w których można pobrać dane pliku kształtu z OSM:


3

TatukGISViewer doskonale nadaje się do szybkiego przeglądania plików rastrowych i wektorowych. Pracuję zarówno z ESRI, jak i MapInfo, co zmusza mnie do robienia ogromnej ilości konwersji .tabs do .shps lub odwrotnie. Tatuk jest świetny, ponieważ obsługuje oba formaty, po prostu przeciągnij i upuść, a wszystkie ładnie się wyświetlają. Pokazuje także położenie geograficzne danych, jeśli dwa zestawy danych mają różne układy współrzędnych (nie podoba mi się automatyczne kompensowanie ESRI).


2

Oto inne rozwiązanie: Geobide SDK zestaw komponentów do rozwoju profesjonalnych aplikacji gis. Dostępne są bezpłatne wersje narzędzi.

Geomapa , system do przeglądania, edycji i analizy; [ Geokonwerter ] [3], geodezyjne systemy odniesienia i konwerter formatów geograficznych: Konwertuje formaty, pola ipdate ... (dostępne w języku angielskim); [ Geobuilder ] [4], rozwiązanie do projektowania i wykonywania diagramów geoprzetwarzania. (dostępny w języku angielskim); [ Geobridge ] [5], wtyczka umożliwiająca dostęp do danych CAD / GIS z programów Autocad, Microstation, ArcGIS ...


2

OpenRefine (wcześniej Google-Refine) .

To bezpłatne i otwarte narzędzie jest niesamowite do usuwania niechcianych danych. Zwykle używam go do dość prostych operacji, takich jak łączenie, przycinanie, zastępowanie jednej postaci inną, usuwanie błędów ortograficznych itp.

Jednym z moich najczęstszych przypadków użycia jest grupowanie podobnych elementów za pomocą narzędzi do grupowania . Jest to idealne rozwiązanie do znajdowania błędów ortograficznych lub problemów ze skrótami (np. Droga, droga, jazda, rd, rd.) I zmieniania ich wszystkich na jedną poprawną wartość.

Posiadanie czystych danych sprawia, że ​​operacje na bazach danych i zapytania dotyczące definicji są WIELE łatwiejsze do wykonania. Możesz nawet „nagrać” operacje, które wykonałeś na zbiorze danych, aby wykorzystać je ponownie w kolejnym napotkanym bałaganie.

Nie używam nigdzie w pobliżu pełnego potencjału tego oprogramowania, ale uważam, że łatwo jest wybrać i wykorzystać do prostych zadań, które opisałem. Oto niektóre screencasty dotyczące niektórych bardziej zaawansowanych operacji. O tak, możesz go również użyć do geokodowania !

Projekt został przeniesiony z TUTAJ do GitHub .

Oto, co mówi ReadMe:

OpenRefine to elektronarzędzie, które pozwala ładować dane, rozumieć je, czyścić, wewnętrznie uzgadniać i rozszerzać je o dane pochodzące z Freebase lub innych źródeł internetowych. Wszystko z komfortem i prywatnością własnego komputera.

Wiki ma wszystko, co musisz wiedzieć, w tym linki do pobierania.


OpenRefine jest chwalebny; pozwala wybierać nieparzysto sformatowane pliki i usuwać je z analizy. Bardzo silny, choć trochę mylący, aby uruchomić. Wszystko działa w przeglądarce na porcie lokalnym.
scruss
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.