Jak przejść z głównego nurtu do niezależnego rozwoju?


13

Jestem programistą gier dla programisty i wydawcy na poziomie AAA - który, jak wiem, należy do kategorii „miłych problemów”. Jednak odczuwam rozczarowanie kierunkiem zarówno firmy, jak i części AAA branży jako całości.

Chcę zrobić coś zasadniczo innego.

Wygląda na to, że rynek nigdy nie był lepszy dla projektów na mniejszą skalę i chciałbym w to wskoczyć (i zrobiłem małe wersje demonstracyjne dla Androida i zacząłem kopać w iOS), ale oczywiście nie mogę niczego wypuścić podczas gdy pracuję dla firmy. Obawiam się, że nie powinienem nawet robić znacznego rozwoju w wolnym czasie na czymkolwiek, co ostatecznie chciałbym wydać samodzielnie.

Jednocześnie jestem ostrożny z odejścia z pracy, z oczywistych oczywistych powodów, szczególnie bez konkretnego planu.

Czy ktoś tam ma doświadczenie w „wychodzeniu niezależnym” z głównego nurtu pracy? Czy masz konkretne sugestie co do najlepszego podejścia i na co dokładnie się zastanowić lub zachować ostrożność?


1
„Oczywiście nie mogę nic wydać, gdy pracuję dla firmy” - czy to w rzeczywistości prawda? Czy jesteś związany umową stwierdzającą to?
Tim Holt

Dziwne. Nie miałem wcześniej linku „edytuj”, ale chciałem podzielić go na akapity. Teraz TreeUK podzielił go na akapity i widzę link do edycji. wzruszając ramionami .
Jari Komppa,

@Tim Holt Jest to konflikt interesów, gdy tworzysz gry dla siebie podczas tworzenia gier dla firmy. Miałem szczęście, że znalazłem pracę, w której moi wyżsi przełożeni pozwolili mi swobodnie panować z tym, co chciałem w wolnym czasie, o ile nie kolidowało to bezpośrednio z moją „codzienną pracą”. Obejmowało to zarówno rynek docelowy, jak i wysiłek włożony w moją codzienną pracę. Jest to jednak rzadkie i jeśli nie uzyskałeś takiego porozumienia z góry (przed rozpoczęciem), istnieje prawdopodobieństwo, że tak się nie stanie.
James

@James, to POTENCJALNY konflikt interesów. Jeśli jego umowa wyraźnie zabrania ŻADNEGO tworzenia gier, nie ma sensu zadawać pytania. Jeśli zabrania bezpośredniej konkurencji, musi zrobić coś innego niż to, czym jest praca.
Tim Holt

@Tim Holt: jednym problemem niekoniecznie jest klauzula umowna bezpośrednio wykluczająca konkurencję, ale klauzule mówiące, że własność intelektualna, którą tworzysz, jest własnością firmy. Nie wiem, czy zasadność tego została przetestowana w sądzie, czy nie.
Kylotan

Odpowiedzi:


13

Niedawno zrezygnowałem z frustracji w domu deweloperskim typu triple-A; ale zamiast zostać niezależnym znalazłem mniejszego programistę, który wykonuje szerszą gamę projektów. Zamiast więc pracować nad jednym FPS przez trzy lata, robią kilka gier na Facebooku / social / casual.

Chociaż brzmi to jak „więcej tego samego problemu”, w rzeczywistości okazało się, że to na moją korzyść. Właśnie udało mi się uzyskać jeden z moich projektów przez zespół wykonawczy. To znaczy, budujemy coś, w czym jestem całkowicie zakochany!

To tak naprawdę nie odpowiada na twoje pytanie; ale może okazać się inną drogą do przemyśleń. Znalezienie dobrego programisty, dla którego warto pracować, jest jak próba znalezienia partnera na całe życie. Musisz znaleźć firmę, którą kochasz ... lub ją znalazłeś.

Jeśli chodzi o trasę indie:

  1. Zaplanuj to - będziesz potrzebować pieniędzy na utrzymanie, gdy nie będziesz pracować; lub będziesz musiał wykonywać pracę niezależną. Zbuduj teraz te fundusze i relacje. Ustaw datę i wykonaj ją. Być może nawet powiedz swojej firmie, że jesteś niezadowolony i szukasz niezależności, być może uda ci się pracować dla nich dwa lub trzy dni w tygodniu.
  2. Przygotuj się do pracy - wiem, że Jari powiedział, aby założyć zespół; ale szczerze? Jeśli możesz to zrobić samodzielnie, znacznie bardziej prawdopodobne jest zakończenie projektu. Przyciągnij jak najmniej ludzi, a najlepiej znajdź osoby, które również są w pełni zainwestowane (przez większość czasu nie pracują u dużego programisty).
  3. Zaplanuj swój projekt - nie po prostu wskocz na statek i powiedz: „Świetnie! Teraz mogę coś zbudować!” Udało Ci się opracować Android i iOS. Niesamowite. Wiesz, co będziesz musiał kodować. Jaka jest twoja specyfikacja Jaki jest twój termin? Jaki produkt chcesz zbudować? Na jakich platformach wdrażasz? Mieć plan na sukces. Czy chcesz przekazać demo swojej gry wydawcy? Chcesz wziąć udział w konkursie niezależnym?

Masz wiele do zrobienia; ale efekt końcowy może być spektakularny. Zawsze tak na to patrzyłem: najgorsze jest to, że właśnie poprawiłeś swoje CV.

Powodzenia!


Powiedziałeś w zasadzie wszystko, co chciałem powiedzieć, ale lepiej =)
Jari Komppa,

Na szczęście „co chcesz zbudować” jest pytaniem, jeśli w ogóle, zdecydowanie zbyt wieloma odpowiedziami - mam co najmniej trzy różne prototypy i pół tuzina kolejnych projektów w różnych etapach chropowatości, które czekają na mnie, gdy zdecyduję się poświęcić do nich w pełnym wymiarze godzin. To jednak doskonała rada - i zastanawianie się nad szukaniem mniejszego sklepu było jedną z rzeczy. Dziękuję Ci!
Salano Software,

Zgadzam się nie marnować czasu na budowanie zespołu do pierwszego projektu. Być może partnerstwo (tj. Zespół dwóch osób) byłoby dobrym pomysłem, ale bałem się czegoś większego.
jhocking

3

Nie jestem prawnikiem i wszystkie te standardowe zastrzeżenia.

Najpierw porozmawiaj z szefem. Może możesz pracować nad aplikacjami na iPhone'a i je wypuścić. Być może będziesz musiał poprosić o pozwolenie na wszystko, co robisz, ale nadal może być to możliwe. Samorozwój jest doskonałym punktem sprzedaży; inwestujesz swój wolny czas w bycie lepszym pracownikiem.

W końcu, jeśli naprawdę chcesz iść do indie, po prostu… wyjdź. Jednak zanim to zrobisz, jest kilka rzeczy, które możesz (a w niektórych przypadkach powinieneś) zrobić.

  1. Oszczędzać pieniądze. Po odejściu twoje oszczędności będą na tym żyć.

  2. Szukaj partnerstwa. Inni podobnie myślący ludzie mogą być zainteresowani założeniem małego studia dla Ciebie. Nawet jeśli nie masz zamiaru płacić za nie pensji, znajomość ludzi, którym możesz ufać w realizacji projektów (takich jak sztuka zlecana na zewnątrz, muzyka, cokolwiek innego) jest wielkim atutem. Jeśli uda ci się odnieść sukces, możesz rozważyć ich zatrudnienie; a może cię zatrudnią. =)

  3. Zbadaj możliwości inwestorów-aniołów. Ostrzegam jednak, że zabieranie pieniędzy innym ludziom zawsze oznacza rezygnację z czegoś, na przykład wolności. Pomagają tutaj oszczędności.

  4. Być może pracuj nad czymś, nie zwalniając go. To jest miejsce, w którym jesteśmy daleko od kategorii „nie jestem prawnikiem”. Zależy to od tego, jak agresywny jest twój pracodawca i jak surowa jest Twoja umowa.

Możesz także sprawdzić to seminarium przez kilku moich przyjaciół. („Indie Startup for Dummies”)


To wszystko ma dla mnie doskonały sens - z pewnością robię część czwartą (ciężko nie razić się na osobiste projekty), myślałem o inwestycjach aniołów trochę, mam szereg kontaktów, szczególnie dla sztuką, z którą czuję się komfortowo, pracując - i oczywiście staram się oszczędzać pieniądze, choć zawsze jest to pewien podstęp ...
Salano Software

jeśli chodzi o punkt poszukiwania partnerów: coraz częściej widzę tu miejsca do współpracy w Chicago, gdzie grupa niezależnych zespołów naciera ramiona podczas pracy nad oddzielnymi projektami. To wydaje się fajnym pomysłem
jhocking
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.