Mój klient chce używać moich produktów do robienia czegoś niebezpiecznego. Jakie jest moje etyczne zobowiązanie?


43

Sprzedajemy produkty dołączane do szyny prądu stałego napędu silnikowego. Poprzednio sprzedawaliśmy również zestawy diod, które pozwalają podłączyć jeden produkt do wielu napędów. Przestaliśmy sprzedawać te zestawy diod, ponieważ były one niewiarygodne z nowoczesnym sprzętem i mieliśmy lepsze rozwiązania. Mój klient mówi mi, że chce nadal korzystać ze starych zestawów diod, ponieważ może sprawić, że jego technicy zajmujący się naprawami odłączą zasilanie jednego napędu i wymienią go, podczas gdy pozostałe nadal będą włączone.

Twierdzę, że jest to niebezpieczna praktyka, ponieważ diody nie są urządzeniami bezpiecznymi. (Zobacz pytanie tutaj .) Ale mój klient jest raczej natarczywy. Jaki jest mój etyczny obowiązek w tym przypadku?


2
GlenH7 bardzo dobrze odpowiada na pytanie, więc nie udzielę odpowiedzi ... po prostu komentując, aby powiedzieć, że możesz przeprowadzić badania rynku, aby sprawdzić, czy inni klienci (lub potencjalni klienci) mają taki sam przypadek użycia i wyprodukować bezpieczny sposób na zrobienie tego.
jhabbott,

Dobry proces ECO / ECN rozwiąże aspekt zarządzania projektem twojego dylematu. Jest to bardzo powszechne w procedurze w przemyśle elektronicznym
706 sierpnia

Odpowiedzi:


31

Odłożę na bok potencjalne aspekty odpowiedzialności prawnej związane z pytaniem. Częściowo dlatego, że o nie nie pytałeś, ale także dlatego, że odpowiedzialność będzie się różnić w zależności od jurysdykcji. Oczywiście skonsultuj się z prawnikiem znającym odpowiednie prawo.

Etycznie myślę, że zrobiłeś wszystko, do czego jesteś zobowiązany.

Skontaktowałeś się z klientem i powiadomiłeś go o niebezpiecznej sytuacji lub konfiguracji produktu. I (zdecydowanie) doradziłeś im, że muszą przerwać korzystanie ze starszego produktu w niebezpiecznej konfiguracji.

Jeśli klient upiera się przy korzystaniu z produktu w sposób niebezpieczny, możesz przedstawić krótki artykuł pokazujący, dlaczego jest on niebezpieczny. Jak zauważono w odpowiedziach na twoje pytanie EE, jeśli prąd lub napięcie przekroczy odwrotne granice diody, wystąpią złe rzeczy. Czasami klient musi zobaczyć liczby za rekomendacją, aby zrozumieć skalę tego, co może pójść nie tak.

Powiedzmy jednak, że już to zrobiłeś, a klient nadal nalega na używanie produktu w wątpliwy sposób. Naprawdę niewiele możesz zrobić. Nie możesz włamać się do ich obiektu i skonfiskować produktów. Podobnie, nie możesz wziąć ich do sądu i nałożyć na nich nakazu sądowego. Potencjalnie możesz skontaktować się z lokalną administracją ds. Bezpieczeństwa (OSHA w USA) i powiadomić ich o swoich obawach.

Ale wszystkie te kroki wykraczają daleko poza to, co musisz zrobić w tym konkretnym przypadku. Jest to szczególnie ważne, gdy istnieje bezpieczne użytkowanie produktu wraz z niebezpiecznym podejściem. Każde z tych działań może nieodwracalnie zniszczyć twoje relacje z tym klientem. Uszkodzenie relacji pogorszy twoją wiarygodność wobec nich i zmniejszy prawdopodobieństwo, że posłuchają twoich obaw.

Twoim obowiązkiem jest więc przedstawić im jednoznacznie, że Twoim zdaniem muszą oni zaprzestać korzystania z produktu w „preferowany” sposób i że Twoja firma nie będzie już udzielać wsparcia w zakresie przyszłego wykorzystania tego produktu w tej konfiguracji.


8

Prawie każdy wyprodukowany produkt może być nadużywany w niebezpieczny sposób przez wystarczająco kreatywnego użytkownika.

Gdyby klient zapytał Cię o opinię na temat robienia czegoś, co jest ewidentnie niebezpieczne, sugerowałbym (ze względów zdrowego rozsądku, a nie prawa danego kraju), abyś wyraził sprzeciw na piśmie, aby nie można było w przyszłości argumentować sąd o „kto powiedział komu”. Poza tym nie możesz powstrzymać ludzi przed głupotami, więc nie trać nad tym snu.


5

Powiedz mu, aby dodał odpowiedni (dwubiegunowy) wyłącznik odcinający i poinstruował techników, jak go używać podczas wymiany silników. (Lub wykonaj blokadę mechaniczną, aby odsłonięte styki nigdy nie były pod napięciem)

To sprawi, że będzie faktycznie bezpieczne, ponieważ po odłączeniu dostępne styki nie zostaną podłączone do źródła zasilania.

Ogólnie rzecz biorąc, spróbuj podać bezpieczną alternatywę. Często, gdy pojawiają się takie nieostrożne praktyki, dzieje się tak, ponieważ są one wygodne. Twoim celem jest zapewnienie bezpieczeństwa z podobną wygodą w działaniu.


4

Myślę, że to trochę zależy od tego, jak Twoja firma prowadzi działalność. Jeśli jest to sytuacja, w której po prostu masz katalog produktów, a klienci kupują produkty, samodzielnie określając, czego potrzebują do swojego projektu, naprawdę niewiele możesz zrobić. Sprzedajesz to, co chcesz sprzedać, upewniasz się, że produkt jest w dobrym stanie, i umieszczasz uwagi dotyczące bezpieczeństwa na częściach z informacją o rodzaju użytkowania, z którym mogą bezpiecznie sobie poradzić.

Wydaje się jednak, że bardziej współpracujesz z klientem, bazując na tym, co sprzedajesz, na aplikacji, z której korzysta, i wspólnie ustalając, co najlepiej spełni jego potrzeby. W tym przypadku, za to, co już je sprzedałeś, powiedzenie im, że nie akceptujesz sposobu, w jaki ich używają, jest prawdopodobnie granicą twojej odpowiedzialności. Nie ma sensu, abyś odwiedzał ich stronę i fizycznie odbierał im części.

Jeśli jednak wiesz, że w przyszłości będą oni używać produktu w sposób niezgodny z przeznaczeniem, myślę, że masz etyczny (i potencjalnie legalny, w zależności od lokalizacji) obowiązek poinformowania go, że wygrałeś ” sprzedawać im produkt dla tej aplikacji. Po stronie prawnej jest to bardziej ruch typu „zakryj swoją dupę”, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować. Ludziom spoglądającym na wynik może się to nie podobać, ale przegrana sprzedaż będzie niższa niż koszt ugody sądowej, gdy coś pójdzie nie tak i zaangażowane będą twoje części (ponieważ nie ma znaczenia, kto jest winny, wszyscy zaangażowani będą nazwany w garniturze.)


3

Próbowałem, ale nie znalazłem sposobu, aby odpowiedzieć na to pytanie, które nie jest oparte na opiniach. Z natury etyka człowieka jest właśnie taka; etyka osoby. Są to zazwyczaj głęboko zakorzenione, osobiste przekonania. Innymi słowami określającymi etykę mogą być moralność, wartości, sumienie itp. Ponownie ich znaczenie niekoniecznie jest uniwersalne. Są osobiste. Ponadto zachowanie osoby w miejscu pracy zwykle odzwierciedla jej osobiste przekonania.

Główną rzeczą, która wyskoczyła na mnie z pytania, było to, że w ogóle zostało zadane. To, że zostało zadane, oznacza „obowiązek etyczny” jest czymś ważnym dla osoby, która zadała pytanie. Nie każdy dałby mu tyle samo myśli lub priorytetu. Fakt, że zapytano go na forum publicznym, jak gdyby istniał prawdziwy konflikt na temat tego, jakie działania należy podjąć, oznacza, że ​​może on ważyć dość mocno na pana Collingsa.

Moją odpowiedzią byłoby zrobienie czegoś, czego nie robimy prawie w wystarczającym stopniu, a mianowicie przemyślenie różnych rzeczy do ich różnych wniosków. Na przykład, jak wyglądałby „najgorszy scenariusz”? A może najlepszy scenariusz? Następnie, jak zasugerował pan Christianson, musiałbyś zadać sobie pytanie, czy te wnioski były dla ciebie w porządku i czy były ściśle dopasowane do własnych, osobiście docenionych wartości. Jeśli tak, to możesz jechać. Jeśli nie, być może będziesz musiał poszukać odpowiedzi.

Należy również pamiętać, że to, co spełnia prawną lub profesjonalną definicję etycznego lub nieetycznego zachowania, nie zawsze będzie zgodne z naszą własną definicją tych samych terminów, ani też nie powinny. W rzeczywistości powiedziano, że w obliczu tego rodzaju dylematów moralnych buduje się charakter. Szczerze mówiąc, właśnie to wymyśliłem. To właściwie tylko moja opinia.


Cześć ciemności, witamy w Engineering SE. Aby wyjaśnić ewentualne nieporozumienia - dobrze jest, aby twoja odpowiedź była oparta na opiniach. Oczywiście, jak przydatne są takie odpowiedzi i jak ostatecznie są punktowane, zawsze zależy od wyborców, ale istnieje zestaw wskazówek, co stanowi świetne subiektywne pytanie na Stack Exchange, a nawet obiektywne pytania czasami korzystają z odpowiedzi, które przekazują świadoma opinia.
Air

3

Powiadomienie o zmianie inżynierii (ECN) to przyjęta w branży praktyka polegająca na informowaniu dostawcy o zmianie części, która pozwala uniknąć problemu obowiązków etycznych, o którym mowa w pytaniu. Proces Engineering Change Order (ECO) obejmuje kroki ECN, które są tutaj krótko omówione w ramach zarządzania cyklem życia produktu. ECN umożliwi klientom dokonywanie niezbędnych zmian biznesowych w odpowiednim czasie, w tym inicjowanie zakupów części dożywotnich. Proces pozwala również dostawcom na dokonywanie odpowiednich zmian w projekcie bez zakłócania działalności.

Poniżej przedstawiono typowy scenariusz inicjowania ECN w kontekście tego pytania.

  • Brak popytu na części w obecnej sytuacji ekonomicznej / biznesowej
  • Przepisy takie jak ROHS lub WEEE
  • Zmiany w surowcu lub sprzedawcach

Dodatkowa uwaga: niektóre sytuacje, oprócz zakupu częściowego na całe życie, podejmują radykalne decyzje biznesowe. Na przykład rząd USA polecił sprzedawcom kontynuowanie produkcji części, głównie w celu utrzymania strategicznego sprzętu wojskowego. Również Rochester Electronics , organizacja produkująca części przestarzałe przez duże firmy produkujące półprzewodniki, takie jak Intel.

Podejmowanie decyzji biznesowych lub inżynieryjnych w oparciu o etykę jest szarą strefą, a sytuacja dyktuje decyzję. Dlatego więcej informacji jest formą działalności dostawców, działalności dostawców, przemysłu i innych informacji, które są pomocne w doradztwie, w jaki sposób rozwiązać aspekt etycznego zobowiązania w pytaniu. Poniżej znajduje się kilka przykładów powszechnie znanych niedawnych i przeszłych sytuacji, w których uwzględniono zobowiązania etyczne.

  1. Dr Kent Brantly i Nancy Writebol, dwaj dobrze znani pacjenci z wirusem Ebola, otrzymywali eksperymentalne leki w Emory University Hospital w Atlancie w stanie Georgia w USA. Dostarczanie pacjentom eksperymentalnych leków uważa się za nieetyczne, co stanowi dobry przykład naruszenia ogólnie przyjętych praktyk etycznych mających na celu uratowanie życia dwóm pacjentom.
  2. Niektórzy producenci z USA przenieśli produkcję do innych części świata, ponieważ niektóre substancje chemiczne zostały oznaczone przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) jako toksyczne, w związku z czym ich stosowanie w USA zostało zakazane. Docelowa lokalizacja produkcji nie miała takich przepisów. Jeśli substancja chemiczna jest toksyczna w USA, jest toksyczna w dowolnej innej części świata. Opierając się na dostępnych informacjach, moim zdaniem taka praktyka jest nieetyczna.
  3. Miód azjatycki, który jest zakazany w Europie i USA z powodu szkodliwych antybiotyków i metali ciężkich, jest sprzedawany w USA w nielegalny sposób. W oparciu o dostępne informacje, moim zdaniem, jest nieetyczne. Artykuł „ Azjatycki miód, zakazany w Europie, zalewający amerykańskie półki spożywcze ” podkreśla sytuację.

Bardziej powiązane z inżynierią „ Zawalenie się chodnika Hyatt Regency w 1981 roku ” i „ Katastrofa promu kosmicznego - O-ring ” to dwa dobrze znane studia przypadków dotyczące etyki inżynieryjnej.

Podsumowując, podejmowanie decyzji dotyczących obowiązku etycznego jest szarą strefą. Niezależnie od tego, jaka jest decyzja, powinna to być decyzja, że ​​możesz czuć się komfortowo przez resztę życia. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji sugeruję wystawienie ECN, pozwól Twojemu klientowi podjąć najlepszą decyzję dotyczącą działalności klienta.

Powodzenia


3

(Prawie) bezpieczne rozwiązanie:

Z informacjami dostępnymi w tym pytaniu PLUS bardzo ważne wcześniejsze pytanie Czy bezpiecznie jest traktować układ za diodą o odwróconym napięciu jako pozbawiony napięcia? istnieje metoda, która nadal nie jest w 100% bezpieczna pod względem regulacyjnym, ale taka, która może mieć bardzo dużą szansę na zapewnienie, że nikt nie zostanie zraniony.

Ponieważ izolatory diodowe mają na celu ZAPEWNIENIE, że obwód pozbawiony napięcia nie jest zasilany i pozostaje na potencjale ziemskim podczas pracy, „ zrób to ”.

  • Połącz dwa zaciski wyjściowe w „języku tutaj” solidnie razem z odpowiednio solidnym przewodnikiem i zakończeniami oraz

  • Równie solidnie podłączyć połączony obwód do uziemienia.

Jeśli metoda izolacji zadziała, nic nie zostanie uszkodzone.

Jeśli diody izolacyjne przeciekają w niewielki i oczekiwany sposób, prąd zostanie przetoczony na ziemię i wszystko nadal będzie słodkie i lekkie.

Jeśli diody izolacyjne zawiodą w znaczącym stopniu - czy sprzedajesz bilety pierścieniowe? - będą jakieś pirotechniki i niektóre rzeczy mogą umrzeć, ale jeśli ty / oni prawidłowo wdrożyliście zacisk, nie będą to ludzie.

Chciałbym rozważyć pracy na takim układzie, pod warunkiem, że ja osobiście sprawdził, jak to miało miejsce pierwsze, ale ja traktować jako potencjalnie obwód żywo w stopniu maksymalnym możliwym. Pracowałem nad znanymi obwodami pod napięciem z większym czynnikiem ryzyka niż ten - ale w pełni świadomie i dobrowolnie.


Odpowiedzialność i ostrzeżenie:

IANAL ALE:
Tutaj „ty” to ten, kto jest odpowiedzialny za władze. Może, ale nie musi obejmować „ciebie” producenta.

Jest absolutnie niezbędne etycznie i prawdopodobnie prawnie, aby ludzie pracujący nad tym sprzętem byli w pełni świadomi wszystkich aspektów tego, co się dzieje i dlaczego.
Jeśli ktoś umrze, a pracownik był świadomy tego, co zostało zrobione i dlaczego oraz różne implikacje w sposób całkowicie szczegółowy, możesz spodziewać się ścigania przez organ nadzoru - ale MOŻE uciec przed nieumyślnym spowodowaniem śmierci lub podobnym postępowaniem.
Jeśli ktoś umiera, a pracownik NIE był świadomy tego, co zostało zrobione i dlaczego oraz różne implikacje w sposób całkowicie szczegółowy, nie zasługujesz na to, by uciec przed nieumyślną śmiercią lub równoważnym postępowaniem.

Linemeni są przyzwyczajeni do pracy na obwodach, które powinny być odłączone i które powinny pozostać podłączone i które prawdopodobnie są i będą. Powszechnie stosowane są uziemienia i tym podobne.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Lista kontrolna:

NB: Do powiązanych zadań musi być przypisana lista kontrolna, a na niej powinna znajdować się ostatnia 5 pozycji.
-Usuń wszystkie zwarcia i uziemienia.
-Sprawdź, czy wszystkie połączenia zwarciowe i uziemiające zostały usunięte
-Sprawdź, czy WSZYSTKIE zwarcia i uziemienia zostały usunięte
-Sprawdź, czy WSZYSTKIE zwarcia i uziemienia zostały usunięte

- SPRAWDZIŁEŚ, ŻE CAŁE SKRÓCENIE I ...


Twoja odpowiedź wydaje się, że brakuje w niej dodatkowych informacji. Końcowe elipsy po „Czy sprawdziłeś, że ...” sugerują, że odpowiedź jest większa.

@ GlenH7 Ma to sugerować nieskończony regres. Czek. Następnie sprawdź. Następnie SPRAWDŹ. Następnie zapytaj MAM SPRAWDZONY. tj. prędzej czy później okaże się, że ponownie przykładasz 480 VAC do autobusu z paskami uziemienia, chyba że procedury są całkowicie osadzone w kamieniu, należy postępować zgodnie z procedurami itp. Chociaż może się to wydawać, że pasy uziemiające są odpowiedzialne, alternatywa jest wcześniej lub później stosowana. 480 VAC na osobę.
Russell McMahon

0

Pytanie, na które musisz odpowiedzieć dla siebie (nie swojej firmy), to czy będziesz w stanie dobrze spać, jeśli jeden z tych facetów zostanie usmażony? Ponieważ klient ujawnił swój niebezpieczny zamiar, uważam, że nie powinieneś czuć się zobowiązany do dostarczenia części. Tak, może po prostu pójść gdzie indziej, aby dostać tę część, ale to zależy od niego.


0

Twoim absolutnym minimalnym obowiązkiem jest poinformowanie klienta, że ​​uważasz, że zamierzone użytkowanie jest niebezpieczne, i że nie polecasz go ani nie polecasz w ten sposób. Należy to zrobić na piśmie i potwierdzić klient.

Następny poziom zależy od kontekstu. Nie jest wykluczone, że klient ma ku temu dobry powód i posiada własne procedury zapewniające bezpieczne użytkowanie. Jeśli jednak wierzysz, że tylko skracają rogi, wszyscy wiemy, że dostarczenie im środków do tego nie byłoby etyczne.

Jeśli chcesz to zrobić właściwie, jedynym sposobem jest pogłębiona dyskusja z klientem, aby upewnić się, że będzie on używał twojego produktu w sposób odpowiedzialny.

Należy pamiętać, że prawidłowe podejście etyczne wykracza nieco poza wypełnianie nominalnych obowiązków prawnych, aw każdym razie możesz nadal ponosić odpowiedzialność prawną, nawet jeśli zaznaczysz pola na czymś, co wiesz, że jest niebezpieczne.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.