Dlaczego VGA ma tak wiele pinów uziemienia (w porównaniu do DVI-I na przykład)?


27

Jeśli spojrzysz na pinout dla VGA, istnieje kilka pinów uziemienia:

Pinout VGA

Byłem ciekawy dlaczego i znalazłem tę odpowiedź . Podsumowując, dodatkowe piny uziemienia są tak, że każdy pin ma własne uziemienie, aby zapobiec zakłóceniom w sygnale analogowym.

Ale oto złącze DVI-I, które obsługuje sygnały analogowe:

Pinout DVI

Piny analogowe znajdują się po prawej stronie. Duży krzyż jest uziemiony, a cztery otaczające go mniejsze piny służą do synchronizacji czerwonej, zielonej, niebieskiej i poziomej. Interesujące jest to, że podłoże jest wspólne dla wszystkich trzech kanałów kolorów, w przeciwieństwie do VGA, gdzie każdy ma swój własny.

Dlaczego dodatkowe piny uziemienia są konieczne, aby zapobiec zakłóceniom sygnału podczas korzystania z VGA, ale nie DVI-I? Są to te same piny, które wysyłają te same dane, tylko z innym fizycznym złączem, więc tak naprawdę nie ma sensu, dlaczego liczba złączy uziemiających jest różna.


2
Miniatury DSUB były powszechne, gdy opracowywano VGA, a różnica kosztów mniejszego złącza nie była warta kosztu próby dzielenia wspólnego styku uziemienia z połączeniami koncentrycznymi. Problemem może być fizyczne współdzielenie tego samego pinu przy jednoczesnym utrzymywaniu krótkiego przewodu doprowadzającego w celu zmniejszenia indukcyjności połączenia uziemiającego 75 omów.
Tony Stewart Sunnyskyguy EE75

Odpowiedzi:


38

Po pierwsze: najważniejsze jest nie tyle to, że dla każdego sygnału jest styk uziemiający, ile w pobliżu każdego sygnału kolorowego. Kołek uziemiający w kształcie krzyża w dużej mierze spełnia to wymaganie.

Po drugie: DVI nie traktuje priorytetowo wysokiej jakości analogowego wideo - w końcu to cyfrowy interfejs wideo. Niewielka utrata jakości spowodowana użyciem pojedynczego analogowego styku uziemienia została prawdopodobnie uznana przez projektantów za akceptowalną.


17

Złącze HD-15 (aka DE-15) do połączenia VGA było kompatybilne z ręcznym zaciskaniem pinów do przewodów elementów koncentrycznych wielożyłowego kabla połączeniowego. To praktycznie wymaga zestawu dwóch pinów dla każdego z sygnałów wideo R, G, B, aby pomieścić pin sygnału i pin masy (ekran koncentryczny). Sygnały te nie były na poziomie logicznym i brakowało im odporności na zakłócenia wynikające z marginesu logicznego.

Sygnały analogowe DVI-I mogą korzystać z tego samego okablowania, ale ręczne łączenie połączeń zaciskanych nie zależy już od budowy kabli. Jeśli chodzi o sygnały cyfrowe, w kablach DVI-I i DVI-D są one skrętką z ekranem, więc wymagają trzech przewodów dla maksymalnie siedmiu szybkich sygnałów cyfrowych. Według mojej wiedzy, nie ma opcji ręcznego zaciskania pinów, złącza kablowe są przeznaczone do okablowania maszyny . W każdym razie sygnały cyfrowe skrętki nie są wrażliwe na zakłócenia (ponieważ sygnały cyfrowe mają znaczny margines logiczny). Ekranowanie tych par cyfrowych zapobiega przesłuchom, ale ekrany przenoszą bardzo małe prądy. Cztery piny (w powyższym pytaniu zacieniowane na żółto) są wspólne dla maksymalnie 7 skrętek.


Nie tylko zaciskanie rąk; możliwe jest ręczne lutowanie niestandardowych kabli VGA (chociaż nie można dopasować kabli do adaptera VGA - 5 * BNC wewnątrz tylnej obudowy HD-15).
Chris H

10

Mylisz złącze DVI z kablem. Ta „pojedyncza” analogowa masa jest dużym szlakiem, ale co wchodzi w kabel? Najprostszy jest kabel DVI-A, który zwykle ma złącze VGA na drugim końcu. Wewnętrznie będzie przenosić 3 kanały kolorów (czerwony, zielony i niebieski) i 2 synchronizacje: pionową i poziomą. I zgadnij co? Kabel DVI-A zwykle ma 10 przewodów. To znaczy 5 skręconych par, 3 dla koloru i 2 dla synchronizacji, każda z linią uziemienia. 3 analogowe uziemienia w kolorze zostaną podłączone do analogowego uziemienia w kształcie krzyża na złączu DVI, a uziemienie synchronizacji zostanie podłączone do innego styku.

Tak więc, ponieważ sekcja analogowa DVI wydaje się mieć tylko jedną masę, nie oznacza to, że kabel również. W rzeczywistości kabel i złącze VGA będą miały taką samą liczbę pinów uziemienia (5) jak standardowe VGA.


3
W dobrej jakości wyświetlaczach VGA trzy kolorowe wejścia są różnicowe, trzy oddzielne styki uziemienia są podłączone do układu ADC / scalera.
TEMLIB

Pewnie? Używanie osłony koncentrycznej jako części układu różnicowego brzmi jak dobry pomysł.
rackandboneman

@rackandboneman Po stronie odbiorczej wyświetlacz. Skrętka, nie koncentryczna. Pomyśl o tym jako o osobnym uziemieniu dla każdego sygnału. Każda pojemnościowo łączy się ze swoim partnerem i unika „rozmawiania” z czymkolwiek innym.
Potatoswatter

Kabel VGA to kabel koncentryczny 3x75Ohm oraz różne przewody dzwonka, prawda?
rackandboneman

@Patatoswatter Myślałem jednak, że typowy kabel VGA wykorzystuje elementy koncentryczne do wprowadzania kolorów. Czy te niestandardowe kable są na stałe przymocowane do wyświetlacza?
Random832
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.