Czy „nie mieszaj kabli danych i zasilających” i „nie pętli kabli zasilających” jest nadal aktualne?


12

Podczas rozmowy o okablowaniu słyszę dwa słowa, np. Kino domowe lub sprzęt komputerowy;

  • Nie owijaj kabli danych / sieciowych i kabli zasilających w tę samą pętlę, ponieważ kable zasilające popsują strumienie kabli danych
  • Nie należy zapętlać kabli zasilających, ponieważ może to wywołać efekt indukcji.

Interesuje mnie, czy te dwie tezy są nadal aktualne w obecnej powłoce i ekranowaniu współczesnych kabli danych / sieci i kabli zasilających.

Kiedy więc podłączę kino domowe, a kable zasilające staną obok kabli danych, czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na jakość obrazu / dźwięku, którą prawdopodobnie dostrzegę?

I czy owijanie trzech lub czterech metrów kabli zasilających w cewkę jest w jakikolwiek sposób niebezpieczne, biorąc pod uwagę, jak gruba jest na nich powłoka i ekranowanie?

W jaki inny sposób należy zarządzać kablami zasilającymi, które są zbyt długie, aby można je było położyć? Może inna technika owijania / zapętlania?

Odpowiedzi:


10

Tak, nadal obowiązuje.

Powłoki kabli zasilających i kabli do transmisji danych to izolacja - zaprojektowana w celu ochrony przed porażeniem elektrycznym i uniknięcia zwarć. Nie wpływają na pola magnetyczne.

Nie wiem, o jakim ekranie mówisz - nigdy nie widziałem żadnych nowoczesnych kabli zasilających lub danych z ekranowaniem blokującym pola magnetyczne. Pola magnetyczne są dość wszechobecne.

W odpowiedzi na twoje pytanie kontrolne:

Wielkość i siła pola magnetycznego jest zależna od ilości prądu przepływającego przez drut wewnątrz. W przypadku przewodów o bardzo niskim napięciu, takich jak kable sieciowe, łączenie ich razem nie generuje wystarczająco silnego pola, aby zakłócać inne linie w pakiecie.

Jeśli jednak zapętlisz kable, w końcu przepłyniesz ten sam prąd przez prawie tę samą przestrzeń - w kółko, w kółko i w kółko - i to może wzmocnić wytworzone pole magnetyczne, na tyle, że może zakłócać inne sygnały.

Dzięki kablom zasilającym działają znacznie więcej prądu, dzięki czemu tworzą znacznie większe pola. Wystarczająco duży i silny, aby zakłócać małe prądy przepływające przez inne kable. Zapętlenie ich jest jeszcze silniejsze i bardziej problematyczne.


Ale jak możesz to zrobić? Kiedy patrzysz za tablicę telewizyjną lub biurko komputerowe, wszystkie kable mają tendencję do mieszania się. Jak je rozdzielić? Nawet jeśli to zrobisz, nigdy nie będzie tak, jakby dzieliło ich więcej niż kilka centymetrów, co nie wydaje się zbytnio „zabezpieczeniem” przed polami magicznymi?
FP

Zmodyfikuję swoją odpowiedź, aby wyjaśnić.
The Evil Greebo,

8
Kable danych, takie jak Ethernet, używają „ekranowania” skrętki, ponieważ tak naprawdę nie ekranują przewodów danych, ale skręcają je parami, aby oba przewody otrzymywały ten sam indukowany sygnał. Nadajnik wysyła przeciwne napięcia w dół każdego przewodu pary, a odbiornik odejmuje je, co skutecznie eliminuje szum. Jeśli jednak indukowane napięcie jest wystarczająco duże (powiedzmy po wielokrotnym zwinięciu za pomocą kabla zasilającego), może przekroczyć maksimum podtrzymywane przez transiwery na obu końcach i „wydmuchać”. Splątane druty nie indukują napięć jak cewki.
Brian White,

Słuszna uwaga. Coś, co warto przeczytać na @FlorianPeschka - zobacz, jak działają transformatory. Pokazują bardzo starannie, jak silne mogą być pętle zasilane linie.
The Evil Greebo,

1
Och, cały czas zapętlam kable zasilające. Nigdy nie odkryłem, że ilość zakłóceń stanowi problem w moim sprzęcie. Jestem pewien, że byłoby tak, gdybym miał do czynienia z czymś dość wrażliwym, ale wszystkie moje kable trafiają do elektroniki użytkowej, która nie jest tak delikatna.
The Evil Greebo,

3

Oprócz innych odpowiedzi, które prawidłowo zauważają, że trudno jest zablokować magnetyzm, bardzo złym pomysłem jest łączenie mocy i danych razem, ponieważ jakaś niefortunna osoba w przyszłości - być może przyszła wersja - pewnego dnia zamierza spróbuj zawiesić obraz i wbić gwóźdź w przewód, po prostu przeciskając zarówno kabel danych, jak i kabel zasilający, aby podłączyć zasilanie do danych, a nagle twój XBOX ma 120 VAC przechodzących do portu wideo zamiast portu zasilania. Po prostu nie rób tego; utrzymuj wysokie i niskie napięcie tak daleko od siebie, jak to możliwe.


2

Nie rozumiesz sedna sprawy.

Nie wolno mieszać kabli zasilających i danych w tym samym kablu, wiązce, bieżni lub kanale, ponieważ może to doprowadzić do śmierci .

Problemem jest prawdopodobieństwo wzajemnego uszkodzenia kabli, np. Ktoś wbija gwóźdź w ścianę i wbije zarówno L1 w sieć, jak i TX1 w kabel danych. Teraz komputer (który przypadkowo jest podłączony do nieuziemionego gniazda) ma zasilaną obudowę pod napięciem 230 V. dotkniesz tego i BLAMMO. Nie żyjesz.

Zakaz ten jest przekazywany z Kodeksu elektrycznego; tj. władze regulujące zasilanie sieciowe . Powiązana reguła zabrania używania elektrycznego kabla sieciowego, bieżni, rynny lub kanału do mocowania czegokolwiek innego - czy to linii PEX do fontanny, kabla ethernetowego, czy suszenia ubrań.

Jeśli chodzi o indukcję, tak, to duży problem - ale kluczowym elementem konstrukcji zasilania sieciowego jest to, że wszystkie przewody w obwodzie są połączone w tym samym kablu, bieżni lub kanale. Co oznacza, że ​​ich dość znaczne pola magnetyczne się wzajemnie znoszą, ponieważ wszystkie prądy we wszystkich drutach równoważą się, podobnie jak powinny. Jeśli weźmiesz pojedynczy przewodnik i zwiniesz go, tak, wytworzyłoby to silne pole magnetyczne, powodując nagrzanie prądem wirowym w jakimkolwiek metalu w pobliżu i wibracje, które zmęczyłyby miedziane przewody, powodując pęknięcia, lokalne ogrzewanie i szeregowe wyładowania łukowe. Ale wiele przewodów w kablu zostanie anulowanych, jeśli zostanie zwinięty, więc nie powinno to stanowić praktycznego problemu.

Ciepło jest jednak zawsze kwestią praktyczną; staraj się unikać ciasnego wiązania kabli elektrycznych pod obciążeniem. Rdzeń tego pakietu będzie zbyt gorący. „Nie więcej niż cztery” to nasza ogólna zasada.


1
Nie tylko ty, ale może też zabić twoje urządzenia! Nawet jeśli wszystko jest prawidłowo uziemione etc ... 120 / 240VAC moc krzyża do portu Ethernet będzie go smażyć (to właśnie stan Etherkiller tworzy, nawet).
ThreePhaseEel

2

lampa sufitowa od dobrej woli z odsłoniętym gruntem

Właśnie doświadczyłem tego problemu. Kupiłem używaną lampę z kablem DIY, który ma odsłonięty przewód uziemiający. Nie ładnie, ale ładnie go schowałem, pomyślałem, że zrobi to taśma elektryczna. Gdyby był podłączony do tego samego paska zasilania, co mój modem i router ... kable się stykały. Kilka godzin po podłączeniu do internetu przestaje działać i mam dostęp do technologii. Powiedział, że moje przewody są dobre, więc muszę potrzebować nowego modemu. Podczas odłączania (mój modem / router) zauważyłem hałas dochodzący z moich głośników. Więc oddzieliłem wszystko i ponownie uruchomiłem modem / router, żeby zobaczyć ... zgadnij co? Teraz działa jak urok. Odsłonięte przewody + moc + cewki danych i kable zasilające = nie.

Czuję się teraz głupio, gdy zrobiłem coś tak nieostrożnego i niebezpiecznego!


Witaj i witaj w Home Improvement. Dziękuję za odpowiedź; nie poddawaj się. I prawdopodobnie powinieneś odbyć naszą wycieczkę , abyś wiedział, jak najlepiej wnieść tutaj swój wkład.
Daniel Griscom

1

Nadal obowiązują zasady indukcji Henry'ego, a także obserwacje Hertza i Maxwella dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. Im mniej szumów wprowadzasz do kabli do transmisji danych, tym lepiej, szczególnie teraz, gdy sprzęt przechodzi w tryb Gigabit. Odwrotne prawo kwadratowe mówi, że odległość jest dobra. Utrzymywanie prostoty i brak pętli zmniejsza pole magnetyczne, ponieważ nie tworzysz cewki transformatora. A jeśli muszą się zbliżyć, krzyżowanie ich pod kątem 90 stopni utrzymuje sprzężenie indukcyjne do minimum.

Nie używaj także metalowych pierścieni napędowych do kabli danych, mogą one działać jak dławiki ferrytowe i zmniejszać siłę sygnału. Dla POTS są w porządku, ale dla częstotliwości używanych w Ethernecie nie są tak gorące.

Tyle o ścianach i suficie.

Gdy wyjdzie ze ściany, robi się paskudnie. Właśnie rysuję 8 pętli kabla elektrycznego z opaską na środku i trzymam kable danych tak daleko, jak to możliwe. Nie ma tutaj łatwej odpowiedzi, w zasadzie jeśli zaczniesz mieć problemy, rozsuń je na części, aż problem zniknie. Kable USB mają tarczę Faradaya, więc nie stanowią większego problemu. Działa to całkiem dobrze w 27 sieci komputerowej, którą prowadzę.


Czy możesz rozwinąć więcej na ten temat? Trochę kontrastuje z tym, co widzę na całym świecie
Alex S

0

Jeszcze bardziej dzisiaj niż w przypadku szybkich sieci danych. Fizyka ostatnio się nie zmieniła, więc przestrzegaj tych samych zasad. To, czy zauważysz to w systemie domowej rozrywki, może być dyskusyjne.


0

Tak, prawa fizyki nie uległy zmianie, jednak większość sygnałów wideo / audio ma obecnie charakter cyfrowy.

Oznacza to, że nawet jeśli sygnał zostanie nieco obniżony w kablu, nadal uzyskasz maksymalną jakość.

W przeciwieństwie do transmisji analogowej, gdzie każda mała degradacja sygnału powodowała niewielką utratę jakości, w przypadku transmisji cyfrowej masz „próg”. Gdy twój sygnał przekroczy próg, uzyskasz maksymalną jakość. Kiedy spadnie poniżej progu, w ogóle nie masz sygnału (lub bardzo zacięty).

Również do audio można użyć kabli optycznych, które są całkowicie odporne na pola magnetyczne z linii zasilającej.

W przypadku zapętlania kabli zasilających nie jest to zalecane i może być niebezpieczne, jeśli przetoczysz się przez setki metrów (rozpoczęły się przypadki pożaru).

Jednak jeśli musisz zrobić kilka pętli, nie sądzę, aby miało to znaczący efekt.

Podsumowując: pola magnetyczne szybko zmniejszają się wraz z odległością, więc jeśli możesz trzymać kable wideo i audio kilka centymetrów od linii energetycznych, powinno to wystarczyć.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.