Jak mogę dodać przewód „C” do mojego termostatu?


93

Tak więc, nowe, sprytne termostaty Wi-Fi chcą zasilać przewód C z termostatu, ale stary termostat nie ma na nim przewodu C. Jaki jest najprostszy sposób na dodanie drutu C / 24 V do lokalizacji termostatu?


Czy w kablu są jakieś dodatkowe przewody?
Tester101

Niestety nie, tylko 4, które są już zakończone na termostacie - czerwony, biały, zielony, żółty
Aaron

Czy potrafisz uruchomić zworkę z jednego z pozostałych przewodów? Jak przeskocz na czerwono do C

1
@EllCook przeskakując neutralny z gorącym spowoduje po prostu krótki. Potrzebny byłby nieużywany przewód lub przewód, na którym nie masz nic przeciwko (np. Wentylator).
BMitch

1
@ user9956 tak, wszystkie przewody naprawdę nic nie robią, z wyjątkiem tych, w których są podłączone. Jeśli zdecydujesz się całkowicie zmienić ich kolejność w zależności od celu, nie ma sprawy.
Aaron

Odpowiedzi:


124

Więcej niż kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o Cdrucie:

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym Cjest drut i dlaczego jest potrzebny.

Stary termostat

W dawnych czasach termostaty były prostymi urządzeniami przełączającymi, które wykorzystywały przełączniki Mercury do ukończenia obwodu i włączenia ogrzewania / AC.

Przełączniki rtęciowe były powszechnie stosowane w termostatach bimetalicznych. Ciężar ruchomej kropli rtęci spowodował pewną histerezę poprzez przesunięcie sprężyny bimetalowej nieco poza punkt, który normalnie zakładałby, tym samym utrzymując termostat nieco dłużej przed przełączeniem do stanu włączenia, a następnie przytrzymując termostat nieco dłużej przed powrotem do położenia stan wyłączony. Rtęć zapewniała również bardzo pozytywne działanie włączania / wyłączania i mogła wytrzymać miliony cykli bez degradacji styków. Źródło

Z tego powodu nie było powodu, aby poprowadzić przewód powrotny do termostatu. Na przykład termostat, który kontroluje tylko ciepło, wymaga tylko 2 przewodów.

Okablowanie termostatu bez przewodu C.

Okablowanie termostatu bez przewodu C pokazującego prąd

Witamy w przyszłości

Nowsze termostaty, które oferują zegary, podświetlane wyświetlacze, WiFi itp. Są kontrolowane za pomocą płytek drukowanych i układów scalonych. Te nowe obwody wymagają ścieżki powrotu elektryczności do źródła, a zatem wymagają dodatkowego przewodu. Ten nowy drut jest znany jako Cdrut lub Commondrut.

Okablowanie termostatu przewodem C.

Okablowanie termostatu za pomocą przewodu C pokazującego prąd

Jak zdobyć Cdrut?

Jeśli masz szczęście, gdy uaktualniasz do nowszego termostatu, który wymaga tego połączenia, w kablu termostatu będzie dodatkowy (nieużywany) przewód. Jeśli nie, musisz poprowadzić nowy kabel do termostatu.

Jeśli masz ciepło i prąd przemienny, będziesz musiał wyciągnąć kabel 18/5. Jeśli masz tylko ciepło, możesz uciec z ciągnięciem kabla 18/3, ale możesz mimo to chcieć pociągnąć 18/5, aby ułatwić dodanie prądu zmiennego w przyszłości.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Co robią te wszystkie druty?

Nie ma norm dotyczących koloru drutu, więc każdy drut może być użyty do dowolnego celu. Najczęściej stosowanym kodem kolorów jest ( uwaga: dotyczy to pieców z wymuszonym obiegiem powietrza, pompy ciepła i inne systemy mogą się różnić ).

 • Czerwony - R- 24VAC
 • Czerwony - Rh- 24VAC (dedykowany do połączenia ciepła)
 • Czerwony - Rc- 24VAC (dedykowany do połączenia chłodzącego)
 • Zielony - G- Wentylator włączony
 • Biały - W- Połączenie ciepła
 • Żółty - Y- fajne połączenie
 • Niebieski lub czarny - C- Często

Alternatywne rozwiązanie

To rozwiązanie zostało zilustrowane w tym filmie z Honeywell . Dzięki temu rozwiązaniu tracisz możliwość ręcznego włączania wentylatora dmuchawy, ale wentylator nadal będzie działał poprawnie w tej Autopozycji.

OSTRZEŻENIE: Ta procedura wymaga modyfikacji okablowania w piecu i może nie być zatwierdzona przez każdego producenta. Przed podjęciem tej procedury skontaktuj się z producentem pieca i wszystkimi lokalnymi przepisami. Przed rozpoczęciem upewnij się, że wyłącznik pieca jest WYŁĄCZONY.

 1. Upewnij się, że wyłącznik pieca jest WYŁĄCZONY.
 2. Zacznij od zdjęcia panelu dostępu w piecu i zlokalizowania przewodów termostatu.
 3. Odłącz przewód od Gterminala i podłącz go do Cterminala.
 4. Za pomocą krótkiego kawałka drutu 18 AWG zrób zworkę i połącz ją między zaciskami Yi G(jest to wymagane tylko, jeśli masz zarówno ciepło, jak i centralne powietrze).
 5. Zainstaluj panel dostępu.
 6. Zdejmij termostat ze ściany, aby uzyskać dostęp do okablowania.
 7. Odłącz przewód od Gterminala i podłącz go do Cterminala.
 8. Wymień termostat.
 9. Ponownie włączyć wyłącznik pieca.

Trochę więcej na temat transformatorów i Cprzewodów.

Transformatora wykorzystuje zwojów drutu, magnetyzm i nieco magiczne przeniesienie energii z pierwotnej stronie transformatora z wtórnej stronie transformatora. Zwykle podczas przesyłania napięcie jest zwiększane lub zmniejszane. W przypadku naszego pieca prawdopodobnie mówimy o pobraniu napięcia 120 VAC i przekształceniu go w 24 VAC. Po zmniejszeniu napięcia możemy użyć niższego napięcia i termostatu do sterowania piecem.

Teraz, gdy wiesz mniej więcej o transformatorach niż wcześniej, spójrzmy na schemat.

Podświetlony schemat okablowania pieca

To jest rzeczywisty schemat okablowania z pieca, ale zauważysz, że podkreśliłem kilka rzeczy. Po pierwsze, na czerwono podkreśliłem pierwotną stronę transformatora 120 V. Podkreśliłem także drugą stronę transformatora w kilku odcieniach niebieskiego. Zrobiono to, aby zilustrować, że jedna strona uzwojenia wtórnego transformatora (jasnoniebieska) jest przymocowana do Rzacisku zasilania. Natomiast druga strona uzwojenia wtórnego (ciemnoniebieska) jest przymocowana do Czacisku „neutralnego”.

Lokalizowanie transformatorów

Na schemacie

Na schemacie lub schemacie okablowania transformator będzie wyglądał mniej więcej tak.

Symbol transformatora

Często po każdej stronie widnieje liczba, która oznacza oczekiwane napięcie po każdej stronie transformatora. Zauważ na powyższym schemacie, że górna strona zawiera napięcie 120 V (120 woltów), a dolna - 24 V (24 wolty).

W prawdziwym świecie

Podczas faktycznego kopania sprzętu HVAC transformator będzie wyglądał mniej więcej tak.

Transformator Transformator

Zwróć uwagę na prostokątną środkową część, otoczoną wybrzuszeniem z każdej strony. Są to typowe cechy fizyczne transformatora.

Wolt amperów

Transformatory zwykle mają napięcie woltowo-amperowe (VA) , które można wykorzystać do określenia ilości prądu, który może bezpiecznie przepływać przez przewody cewki transformatora. Aby określić maksymalny prąd, wystarczy podzielić wartość VA przez napięcie.

Na przykład transformator 120 V / 24 V 40 VA byłby zdolny do 1.66667 amperów w obwodzie wtórnym.

40VA / 24V = 1.66667A

i .3333 amper na pierwotnym

40VA / 120V = .3333A

Zwykle nie stanowi to problemu, ponieważ transformator dostarcza jedynie przełączniki i przekaźniki. Jeśli zainstalujesz termostat, który pobiera więcej prądu niż transformator może udźwignąć, napotkasz problemy. W takim przypadku musisz zaktualizować transformator i wszelkie bezpieczniki, które go chronią (ponieważ rozmiary bezpieczników są oparte na wartości znamionowej VA).

Co z systemami z wieloma transformatorami?

W niektórych systemach będą osobne transformatory dla systemów ogrzewania i chłodzenia. W takich sytuacjach należy skontaktować się z producentem termostatu, aby ustalić, który system powinien zapewnić Cprzewód. W przypadku Nest i Honeywell (i prawdopodobnie innych) ich termostaty oczekują, że Cdrut będzie pochodził z układu chłodzenia.

Kiedy podłączasz przewody do termostatu w tych systemach, będziesz musiał usunąć wszelkie zworki między Rzaciskami. Poprowadzisz drut Rz systemu grzewczego do Rlub Rh, a Rdrut z systemu chłodzącego do Rc. Następnie będziesz musiał podłączyć Cprzewód z układu chłodzenia do Człącza termostatu.


Jeśli masz przewód termostatu 18/4, czy jest coś złego w prowadzeniu dodatkowego przewodu 18/2 do podłączenia C? Zamiast rozłączać wszystko, ponownie podłączać i wydawać więcej pieniędzy, aby wymienić 4 przewody w 18/4 już działa?
eaglei22

@ eaglei22 nie ma problemu z uruchomieniem dodatkowego drutu, może być nawet 18/1. Dla Tester101 świetna odpowiedź. Możesz zauważyć, że 24 V AC może oznaczać w przybliżeniu, możesz zobaczyć 23 V AC lub 27 V AC na woltomierzu.
Bryce,

12

Użyj urządzenia Add-a-Wire

Zakładając, że twój termostat i piec są kompatybilne i brakuje Ci między nimi przewodów, możesz użyć jednego z tych dodatkowych urządzeń .

To urządzenie nie będzie działać dla drutów C. Pozwala jednak połączyć dwa pozostałe przewody przekaźnika do 1, uwalniając dedykowany przewód dla C. Na przykład w standardowym 4-przewodowym (R / W-heat / Y-cool / G-fan) termostacie, możesz połączyć przewody Y i G poprzez urządzenie Add-A-Wire i użyć uwolnionego drutu jako C bezpośrednio.


1
Należy pamiętać, że użycie jednej z tych rzeczy zapobiega ręcznemu sterowaniu wentylatorem.
Gordon,

7

Jeśli twój piec ma zacisk C, możesz poprowadzić nowy przewód od zacisku C do termostatu. Możesz podłączyć dowolną liczbę przewodów do terminala C, o ile chcesz, pod warunkiem, że robisz to równolegle (tzn .: wszystkie przewody muszą kończyć się na samym terminalu, nie łącz ich łańcuchowo). W przypadku, gdy twój piec nie ma zacisku C, możesz użyć zewnętrznego transformatora, aby zapewnić linię neutralną, która w innym przypadku byłaby zapewniona przez drut C. Podczas gdy większość termostatów Wi-Fi akceptuje zakres napięć, moim doświadczeniem jest to, że najlepiej jest użyć transformatora 24 V. Należy sprawdzić wymagania dotyczące napięcia i natężenia zgodnie ze specyfikacjami termostatu.


Czy możesz podać produkt, który jest transformatorem 24 V. Chciałbym się upewnić, że patrzę na odpowiedni sprzęt.
Aaron,

Istnieją naprawdę dwa typy. Bezpośredni przewód i wtyczka. Bezpośredni przewód zwykle podłącza się do skrzynki elektrycznej: homedepot.com/h_d1/N-5yc1vZ12kxZ12ky/R-202278728/h_d2/… Typ wtyczki rozpoznasz jako czarne skrzynki, które są dostarczane z większością elektroniki: homedepot.com/h_d1 / N-5yc1vZ12kxZ12ky / R-100201044 / h_d2 /…
Steven

2
Widziałem tę odpowiedź, ale nie rozumiem, w jaki sposób 2. transformator, podłączony z jednej strony wtórnego podłączonego w „C” termostatu, pozwoli na ujście prądu dla elektroniki (które są dostarczane z „gorącym” z transformator piecowy (wygląda na upiorną akcję na odległość)).
HerrBag,

3

Zapomnij o drutach. Użyj termostatu bezprzewodowego , umieszczając odbiornik w piwnicy w piecu, a nadajnik w dowolnym miejscu. Dodatkowy termostat Venstar Add-A-Wireless T1119RF może załatwić sprawę. Jeśli musisz mieć termostat Wi-Fi, umieść go w piwnicy i dodaj zdalny czujnik do miksu.


3

Oczywistą odpowiedzią jest poprowadzenie nowego kabla termostatu z pięcioma przewodami zamiast próby użycia zworek itp., Które ostatecznie powodują więcej problemów, takich jak zniszczenie płytki drukowanej. W większości przypadków może to być tak proste, jak dołączenie nowego, w którym stary idzie po ścianie z piwnicy, jeśli jest otwarta. Jeśli jest to ukończona piwnica, wymaga to nieco więcej myślenia. Jest więc ostateczne pytanie: czy całkowicie zaufałbyś systemowi bezprzewodowemu, który kontrolowałby twój piec, gdybyś nie był przez miesiąc?


2

Możesz technicznie użyć drutu G (podłączonego do wspólnego w piecu i wspólnego do statystyki. Następnie zwróć G do Y w piecu. To usunie twoją zdolność włączania wentylatora niezależnie od klimatyzatora i w zależności od statystyk może nie działa. Niektóre z nich wyczuwają, które przewody są podłączone i może być trudno ominąć ten krok. Niektóre inteligentne statystyki, takie jak Ecobee, są wyposażone w urządzenie do dodania piątego przewodu przez małe urządzenie, które montuje się w komorze dmuchawy. FastStat oferuje rynek wtórny rozwiązanie, które robi to samo. Możesz również sprawdzić, czy twoja statystyka pozwala na zainstalowanie rezystora kradzieży mocy (mało prawdopodobne, zwykle tylko w przypadku statystyk ogrzewania promiennikiem wodnym)


0

Właśnie prowadziłem 18/2 oprócz 18/4. Nie ma sensu wyciągać idealnie dobrych drutów. Oszczędza też trochę pieniędzy i unikał odłączania starego. Zapłacono 10 USD za 50 stóp 18/2.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.