Płytkie kontra głębokie osadzanie


47

Podczas kodowania logiki w asystencie dowodu, takim jak Coq lub Isabelle, należy dokonać wyboru między użyciem płytkiego a głębokiego osadzenia. W płytkim osadzaniu formuły logiczne są zapisywane bezpośrednio w logice twierdzenia twierdzącego, podczas gdy w głębokim osadzaniu formuły logiczne są reprezentowane jako typ danych.

 • Jakie są zalety i ograniczenia różnych podejść?
 • Czy są dostępne jakieś wytyczne dotyczące określania, którego użyć?
 • Czy można przełączać się między tymi reprezentacjami w jakikolwiek systematyczny sposób?

Jako motywację chciałbym zakodować różne logiki związane z bezpieczeństwem w Coq i zastanawiam się, jakie są zalety i wady różnych podejść.

Odpowiedzi:


28

Jakie są zalety i ograniczenia różnych podejść?

 • Zalety głębokiego osadzenia: Możesz udowodnić i zdefiniować rzeczy poprzez indukcję struktury formuł. Przykłady zainteresowań to rozmiar formuły.

 • Wady głębokiego osadzania: Masz do czynienia z jawnym wiązaniem zmiennych. To zwykle bardzo pracochłonne.

Czy są dostępne jakieś wytyczne dotyczące określania, którego użyć?

Płytkie osadzanie jest bardzo przydatne do importowania wyników sprawdzonych w logice obiektowej. Na przykład, jeśli udowodnisz coś w małej logice (np. Logice separacji), płytkie osadzanie może być narzędziem z wyboru, aby zaimportować swój wynik do Coq.

Z drugiej strony, głębokie osadzanie jest niemal obowiązkowe, gdy chcesz udowodnić meta-twierdzenia o logice obiektów (na przykład eliminacja cięć).

Czy można przełączać się między tymi reprezentacjami w jakikolwiek systematyczny sposób?

Ideą płytkiego osadzania jest praca bezpośrednio w modelu formuł obiektowych. Zwykle ludzie mapują formułę obiektu P bezpośrednio (używając notacji lub wykonując tłumaczenie ręcznie) na mieszkańca Prop. Oczywiście są mieszkańcy Prop, których nie można uzyskać przez osadzenie formuły logiki obiektowej. Dlatego tracisz jakąś kompletność.

Możliwe jest przesłanie każdego wyniku uzyskanego w głębokim osadzeniu za pomocą funkcji interpretacji.

Oto mały przykład coq:

Wzór indukcyjny: Zestaw: =
  Ftrue: formula
 | Ffalse: formula
 | Fand: formuła -> formuła -> formuła
 | Dla: formuły -> formuły -> formuły.

Interpretacja punktu stałego (F: wzór): Prop: = dopasowanie F do 
  Ftrue => True
 | Ffalse => False
 | Fand ab => (interpret a) / \ (interpret b)
 | For ab => (interpret a) \ / (interpret b)
 koniec.

Indukcyjne pochodne: wzór -> Prop: = 
  deep_axiom: pochodna Ftrue
 | deep_and: forall ab, pochodna a -> pochodna b -> pochodna (Fand ab)
 | deep_or1: forall ab, pochodna a -> pochodna (dla ab)
 | deep_or2: forall ab, pochodna b -> pochodna (dla ab).

Indukcyjne podatne: Prop -> Prop: = 
  shallow_axiom: sderivable True 
 | shallow_and: forall ab, sderivable a -> sderivable b -> sderivable (a / \ b)
 | shallow_or1: forall ab, sderivable a -> sderivable (a \ / b)
 | shallow_or2: forall ab, sderivable b -> sderivable (a \ / b).

(* Możesz udowodnić następujący lemat: *)
Lemma płytka głębia: 
  forall F, pochodna F -> sderivable (interpretacja F).

(* NIE możesz udowodnić następującego lematu: *)
Lemat t: 
  dla wszystkich P, podatnych na obliczenia P -> istnieje F, interpretować F = P.

22

Z grubsza mówiąc, z głębokim osadzeniem logiki (1) definiujesz typ danych reprezentujący składnię twojej logiki, i (2) podajesz model składni oraz (3) udowadniasz, że aksjomaty dotyczące twojej składni są solidne z szacunkiem do modelu. W przypadku płytkiego osadzania pomijasz kroki (1) i (2), po prostu zaczynasz od modelu i udowadniasz powiązania między formułami. Oznacza to, że płytkie osadzanie zwykle wymaga mniej pracy, aby zejść z ziemi, ponieważ reprezentują pracę, którą zwykle wykonujesz z głębokim osadzeniem.

Jeśli jednak masz głębokie osadzenie, zwykle łatwiej jest pisać refleksyjne procedury decyzyjne, ponieważ pracujesz z formułami, które faktycznie mają składnię, nad którą możesz się powtarzać. Ponadto, jeśli Twój model jest dziwny lub skomplikowany, zwykle nie chcesz bezpośrednio pracować z semantyką. (Na przykład, jeśli użyjesz biortogonalności, aby wymusić dopuszczalne zamknięcie, lub użyjesz modeli w stylu Kripke, aby wymusić właściwości ramki w logice separacji lub podobnych grach). Jednak głębokie osadzenie prawie na pewno zmusi cię do myślenia o zmiennym wiązaniu i podstawieniach , który napełni twoje serce gniewem, ponieważ jest to (a) banalne i (b) niekończące się źródło irytacji.

Prawidłowa sekwencja, którą powinieneś podjąć to: (1) spróbuj poradzić sobie z płytkim osadzeniem. (2) Kiedy zabraknie pary, spróbuj użyć taktyki i oferty, aby uruchomić procedury decyzyjne, które chcesz uruchomić. (3) Jeśli to również zabraknie pary, zrezygnuj i zastosuj składnię zależną od typu do głębokiego osadzania.

 • Zaplanuj kilka miesięcy na (3), jeśli jest to twój pierwszy raz. Ty będziesz musiał zapoznać się z zaawansowane funkcje swojego asystenta dowód na pobyt SANE. (Ale jest to inwestycja, która się opłaci.)
 • Jeśli asystent dowodu nie ma zależnych typów, pozostań na poziomie 2.
 • Jeśli Twój język obiektowy jest wpisany w sposób zależny, pozostań na poziomie 2.

Nie próbuj też wchodzić stopniowo po drabinie. Kiedy zdecydujesz się wejść po drabinie złożoności, zrób cały krok naraz. Jeśli robisz rzeczy krok po kroku, otrzymasz wiele twierdzeń, które są dziwne i bezużyteczne (np. Otrzymasz wiele półsymetrycznych składni i twierdzeń, które mieszają składnię i semantykę w dziwny sposób), które będziesz ostatecznie muszę wyrzucić.

EDYCJA: Oto komentarz wyjaśniający, dlaczego stopniowe wchodzenie po drabinie jest tak kuszące i dlaczego (ogólnie) prowadzi do cierpienia.

ZAbjaZAbbZA(ZAb)doZA(bdo)(jaZA)(bdo)ZA(b(doja))

To prawda i działa! Należy jednak pamiętać, że koniunkcja jest również ACUI, podobnie jak dysjunkcja. Więc przejdziesz ten sam proces w innych dowodach, z różnymi typami danych listy, a następnie będziesz miał trzy składnie dla różnych fragmentów logiki separacji, i będziesz miał metatheorems dla każdego z nich, które nieuchronnie będą różne, a zobaczysz, że szukasz metateheoremu, który udowodniłeś dla rozdzielania koniunkcji dla rozłączenia, a potem będziesz chciał mieszać składnie, a potem oszalejesz.

Lepiej jest wycelować w największy fragment, z którym możesz sobie poradzić przy rozsądnym wysiłku, i po prostu zrób to.


Dzięki za tę wspaniałą odpowiedź, Neel. Chciałbym zaakceptować dwie odpowiedzi (zdecydowałem na podstawie głosów innych).
Dave Clarke,

Nie ma problemu. Właśnie sobie przypomniałem coś, co muszę dodać do tej odpowiedzi, o tym, dlaczego chodzenie stopniowo jest tak kuszące.
Neel Krishnaswami,

Radzenie sobie z właściwościami ACUI jest zawsze uciążliwe. Dlaczego Coq nie może wyciągnąć liścia z książki Maude?
Dave Clarke

14

Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje spektrum od głębokiego do płytkiego. Głęboko modelujesz części swojego języka, które powinny w jakiś sposób uczestniczyć w indukcyjnym sporze o jego konstrukcję, resztę lepiej pozostawić w płytkiej perspektywie bezpośredniej semantyki podłoża logiki.

Na przykład, jeśli chcesz się zastanowić nad Hoare Logic, możesz modelować język wyrażeń w płytki sposób, ale zarys języka przypisywania jeśli-podczas powinien być konkretnym typem danych. Nie musisz wprowadzać struktury x + y lub a <b, ale musisz pracować z whileitp.

W innych odpowiedziach pojawiły się aluzje do typów zależnych. Przypomina to pradawny problem reprezentowania języków za pomocą segregatorów w rozsądny sposób, tak aby były one tak płytkie, jak to możliwe, ale nadal dopuszczają pewne argumenty indukcyjne. Mam wrażenie, że jury wciąż nie ocenia wszystkich różnych podejść i artykułów, które pojawiły się w ciągu ostatnich 10-20 lat na ten temat. „Wyzwanie POPLmark” dla różnych społeczności asystentów ds. Dowodu również w pewnym stopniu dotyczyło tego.

Co dziwne, w klasycznym HOL bez typów zależnych podejście HOL-Nominal autorstwa C. Urbana działało całkiem dobrze na płytkie wiązanie, chociaż nie nadążało za zmianami kulturowymi w tych społecznościach formalizacji języka programowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.