Jak siekać cebulę bez płaczu?


252

Cebule są doskonałym dodatkiem do wielu potraw, ale ich krojenie może być frustrujące, gdy cały czas „płaczą”.

Czy ktoś zna jakieś porady i wskazówki, które pomogą zminimalizować łzy podczas siekania cebuli ?


15
Mój sekret: nosić kontakty;)
Brendan Long

9
kontakty nie pomagają mi w najmniejszym stopniu
thorncp

100
Moja tajemnica: niech ktoś inny to dla mnie wytnie. Działa za każdym razem!
konfigurator

13
Chronię to pytanie, ponieważ ma już kilka doskonałych odpowiedzi (w tym odpowiedź zaakceptowaną) i zaczynamy widzieć wiele zduplikowanych i / lub głupich odpowiedzi. Jeśli masz więcej niż 10 reputacji i zastanawiasz się nad dodaniem odpowiedzi, upewnij się, że (a) jest to prawdziwa odpowiedź i (b) nie została jeszcze przesłana.
Aaronut

2
Łzy przychodzą dopiero po tym, jak MASZ SIĘ. Jeśli przyzwyczaisz się do utrzymywania otwartych oczu podczas krojenia cebuli, to bardzo pomoże. Inną sztuczką jest nie narażanie pokrojonej strony cebuli przez włożenie deski do krojenia i przytrzymanie cebuli razem.
MandoMando,

Odpowiedzi:


147

Łzy oczu są wynikiem działania enzymów, które tworzą siarkowaty gaz, gdy cebula jest cięta (skoncentrowana w wewnętrznym rdzeniu lub cebulce cebuli) uwalniana do otaczającego powietrza.

Masz kilka opcji, aby tego uniknąć - jedną z nich byłoby nie przecinanie środka cebuli, ale wyciąganie „rdzenia”. To rodzaj bólu i oznacza, że ​​odrzucasz przyzwoitą porcję cebuli, więc nie lubię jej zbytnio.

Inną opcją jest użycie wentylatora, aby zdmuchnąć z ciebie gazy. Mały wentylator obok ciebie dmuchający poziomo powinien załatwić sprawę.

Możesz także nosić gogle, chociaż będziesz musiał je zostawić na chwilę, dopóki gaz nie rozproszy się z okolicy.

Inną techniką jest przecięcie cytryny na pół i pocieranie świeżej cytryny po obu stronach ostrza. Będziesz musiał „odświeżać” sok z soku, a na cebuli będzie trochę soku z cytryny, więc ten czynnik jest nieco ograniczony.


14
Wiedziałem, że te okulary ochronne, które kazali mi kupić w klasie naukowej klasy 9, przydadzą się kiedyś!
Aaronut,

1
tylko dla jasności ... czy to jest spowodowane gazem i łziemy, ponieważ wdychamy ten gaz lub ten gaz trafia nam w oczy?
CodeToGlory,

5
@CodeToGlory: To idzie nam w oczy. Kiedy łączy się z wilgocią w naszych oczach, tworzy słaby roztwór kwasu siarkowego. Te rzeczy płoną. :)
hobodave

52
Uwolniona cebula nie zawiera gazu. W cebuli znajduje się związek, który ulega reakcji chemicznej podczas pękania komórek. Ten związek jest lotny i podrażnia oczy. Nie ma kwasu siarkowego. Zobacz loc.gov/rr/scitech/mysteries/onion.html
Adam Shiemke

42
@Adam Shiemke: Tak, ulega reakcji, gdy komórki pękają, i to prawda, nie ma kwasu siarkowego, ale „lotny” oznacza, że ​​łatwo paruje (staje się gazem), więc w rzeczywistości jest uwalniany w postaci gazu. Zawiera także siarkę. Zatem powiedzenie „uwalniany jest siarkowy gaz” jest prawie całkowicie dokładne.
Cascabel

156

Nie mogę komentować bezpośrednio z powodu limitu powtórzeń, ale nie jestem pewien, czy powyższy Ryan Elkins jest poprawny. Jestem całkiem pewien, że zarówno allinaza, jak i LFS znajdują się w warstwach, chociaż „rdzeń” może zawierać wyższe stężenie. Z pewnością w centralnej żarówce nie ma gazu.

Istnieje kilka podstawowych strategii unikania podrażnienia oczu:

Unikaj rozbijania ścian komórek: użyj ostrego noża

Enzymy i aminokwasy zaangażowane w wytwarzanie Cebula Lachrymatory Factor (poważnie!) Są zwykle zawarte w komórkach i stają się problemem dopiero po uwolnieniu w objętości. Użycie ostrzejszego noża pozwoli uniknąć plątania się ścian komórek, tworząc bardziej czyste odstępy między warstwami i zmniejszając ilość uwalnianych enzymów.

Spowolnić reakcję: schłodzić / zamrozić cebulę

Zgaduję, że aktywność obu enzymów zaangażowanych tutaj osiąga wartości szczytowe gdzieś w pobliżu temperatury pokojowej, a może nieco wyższej. Chcesz wyjść z tego optymalnego zakresu: zamrozić cebulę lub podgrzać ją ponad denaturację. Ten pierwszy jest prawdopodobnie bardziej praktyczny, ponieważ podgrzanie do denaturacji pozostawi rozmoczony bałagan zamiast cebuli. Możesz także być w stanie dezaktywować allinazę poprzez znaczną zmianę pH, na przykład przez polanie noża ługiem (nie zalecane) lub sokiem z cytryny.

Unikaj produktów reakcji: wyciąć pod wodą lub przewietrzyć

OLF i pośrednicy reakcji wydają się dość dobrze rozpuszczalne w wodzie, więc cięcie pod bieżącą wodą powinno zadbać o nie przy wystarczającym natężeniu przepływu.

Nie jestem pewien, jaki jest mechanizm wspólnej sugestii świec, OLF jest tlenkiem thialu i niezbyt łatwopalnym. Moje przypuszczenie jest takie, że wznoszące się powietrze przyciąga trochę drażniących substancji w górę i z dala od tego obszaru, ale w takim przypadku wentylator powinien działać znacznie lepiej.


1
Dlaczego ostry nóż unika zepsucia ścian komórek? Spodziewałbym się, że przejdzie przez nie!
konfigurator

1
@ konfigurator @ - myślę, że o to właśnie chodzi, jeśli zrobisz czystsze cięcie, zminimalizuje ono uszkodzenia komórek obok miejsca, w którym zostało wykonane cięcie.
Derek Adair

1
„Nałóż swój nóż na ług (nie zalecane)” LOLowałem tak mocno
Jay

2
Mogę zaświadczyć o metodzie „Freeze it”. Używam go od lat. Dla mnie umieszczenie cebuli na 10 minut w zamrażarce robi magię.
Ashutosh Jindal

1
Słyszałem „mieć pobliską wodę”. Jakieś prawdy? Nie pomogło mi, ale może zrobiłem to źle ...
Slav

95

Najlepszą rzeczą jest bardzo prosta: użyj bardzo ostrego noża i szybko je pokrój. Powoduje to uwolnienie minimalnej ilości gazów w cebuli.

Jeśli chodzi o „triki”, uważam, że umieszczenie świecy przy desce do krojenia w celu wypalenia niektórych uwolnionych gazów pomaga mi.


25
Ostry nóż czyni cuda - nie rozrywasz tylu komórek i możesz szybciej skosztować. Nienawidzę siekać cebuli w miejscach mojego przyjaciela, ponieważ nie trzymają wystarczająco ostrych noży.
Joe

3
Kluczem jest ostra część noża. W rzeczywistości - wiem, kiedy mój ulubiony nóż robi się tępy, gdy łapię więcej gazu cebulowego niż kiedyś.
Nick

Zdecydowanie ostry nóż po prostu upewnij się, że jego normalne ostrze nie jest ząbkowane, ponieważ może to naprawdę pogorszyć sytuację.
Mark Davidson,

13
Świeca prawdopodobnie nie „pali” żadnego gazu, ale wytwarza niewielki prąd powietrza, który wciąga powietrze i szybko odsuwa się od twarzy. Nawet otwarte okno z niezauważalną bryzą może mieć ogromną różnicę.
Nick T

1
To wyjaśnia, dlaczego robot kuchenny jest o wiele gorszy niż cięcie nożem: jest bardziej tępy.
Marcus Downing,

61

Najpierw włóż do zamrażarki na pół godziny. Właśnie to odkryłem przez przypadek (poszedłem wyciągnąć boczek z zamrażarki i bezmyślnie włożyłem cebulę, którą trzymałem w zamrażarce w tym samym czasie!) Alternatywnie, możesz umieścić ją w lodówce, ale to wolniej i jeśli pozostawisz go tam zbyt długo, smak będzie łagodny. Tak czy inaczej, sprawiasz, że problematyczna mieszanka staje się mniej lotna, więc mniej wyląduje w powietrzu, aby podrażnić twoje oczy.


1
Pamiętam, jak widziałem to wcześniej na pokazie i zauważyli różnicę między temperaturą pokojową a schłodzoną cebulą.
ManiacZX,

1
@BlueRaja: O ile mogłem powiedzieć, nie miało to żadnego wpływu na smak.
Vicky,

14
To działa, ale owinąć cebulę folią plastikową, w przeciwnym razie zamrażarka będzie pachnieć.
Stefano Borini,

1
Zwykła lodówka wydaje się również bardzo pomagać w zmniejszaniu łez. Będę musiał spróbować zamrażarki
Ryan Rivest

2
Zawsze trzymałem cebulę w lodówce, wydają się one trwać dłużej i znacznie zmniejsza to efekty.
Orbling

38

Zgodnie z Alton Brown :

 • wyciąć w pobliżu otwartego ognia (np. z kuchenki gazowej)
 • użyj bardzo ostrego noża

Zobacz Good Eats Moment - Cięcie cebuli

Według mojego ojca (uzupełnienie):

 • upewnij się, że cebula jest zimna
 • powiesić kawałek chleba z ust. Nigdy tego nie próbowałem, ale według niego to działa. YMMV oczywiście ...

25

Krojenie cebuli jest czynnością, która zajmuje najwięcej czasu i krojenia, a zatem może powodować najwięcej łez. Oto moja technika i mogę pokroić w kostkę dosłownie 15 cebul, zanim moje oczy zaczną łzawić.

 1. Pokrój cebulę na pół, układając pokrojone boki w dół. To zapobiegnie ucieczce gazów podczas pierwszej jelit.

 2. Pokrój wzdłużne nacięcia, pozostawiając plasterki przymocowane w pobliżu korzenia.

 3. Wykończ swoje kości bocznymi cięciami.

 4. Umieść pokrojoną w kostkę cebulę w misce około 2 stóp dalej.

Sztuczka polega na tym, aby podczas pracy z pierwszą połową pozostawić drugą połówkę przyciętą stroną do dołu. To robi różnicę.


Podczas ostatniej klasy ICE Knife Skills 1 w Nowym Jorku instruktor (Brendan McDermott) polecił to. Najwyraźniej boczne cięcia w ogóle prowadzą do największego uwolnienia gazów.
alexpotato

To standardowa technika siekania cebuli. Podejrzewam, że to działa również do krojenia w kostkę, po prostu zwiększając odległość między każdym cięciem. To dobry sposób, aby go wyciąć, ale i tak nie wystarczy, aby zatrzymać grę w płacz, dla mnie ...
The Dag

23

Kroję je na pół, następnie biegam pod kranem, a następnie wykańczam. (Można go również spłukać lub namoczyć po prostu po obieraniu, ale lepiej działa na ciętej powierzchni).

Wydaje się, że pozbywam się większości chemikaliów płaczących na tyle długo, że i tak mogę skończyć.

Jeśli chcesz, aby działał lepiej, możesz także spróbować zmoczyć nóż i ręce.


Płacząca substancja chemiczna to gaz; prawdopodobnie rozpraszasz gaz, idąc do zlewu, aby go spłukać;)
mattbasta

2
@mattbasta, zlew jest tuż obok mnie. Myślę, że woda faktycznie zmywa kwas, który tworzy gaz, zanim zamieni się w gaz. Wikipedia i tak popiera mnie w sprawie wody.
Blorgbeard

20

Amerykańska kuchnia testowa zrobiła na tym segment, w którym przetestowała wiele różnych metod, w tym różne środki ludowe, które ludzie twierdzą, że działają. Jedyną metodą, która okazała się niezawodna, było założenie okularów (można nawet kupić specjalne okulary stworzone specjalnie do krojenia cebuli). Nie wiem, czy przetestowali metodę otwartego ognia, czy nie.

Każda metoda, która fizycznie nie zapobiega przedostawaniu się gazów uwalnianych z cebuli do oka, po prostu nie zadziała. Płacz jest wynikiem podrażnienia w wyniku reakcji chemicznej, gdy gazy uwolnione przez pokrojoną cebulę wchodzą w interakcje z twoimi łzami (uważam, że reakcja wytwarza niewielkie ilości kwasu siarkowego, ale nie cytuj mnie). Dlatego potrzebujesz albo fizycznej bariery wokół oczu, która utrzymuje gazy na zewnątrz, albo jakiejś chemicznej bariery, która zareaguje z gazami, zanim dotrą do twojego oka, a tym samym zapobiegną ich reakcji z twoimi łzami.

Spośród różnych przedstawionych tutaj odpowiedzi jedyne, które wydają się mieć jakąkolwiek szansę na odniesienie sukcesu, to gogle, wachlarz (który odsuwa od ciebie gazy, zanim dotrą do twoich oczu) lub ewentualnie otwarty płomień. Z tych trzech gogle są jedyną pewną drogą, ponieważ ruch powietrza jest trudny do przewidzenia i kontrolowania.


Prostym hakiem jest przyklejenie plastikowej folii do oczu. Pomaga, jeśli masz okulary. Wersja gogli biedaka.
Connor Albright,


17

Oto artykuł, który wymienia kilka interesujących sposobów na uniknięcie tego. Myślę, że warto wspomnieć o krojeniu cebuli pod wodą. Przeczytałem również, że pomaga cebula w wodzie na 30 minut przed cięciem. Obie te metody pomogłyby zredukować związki uwalniane podczas siekania i powstrzymać je przed podążaniem za twoimi oczami :)


3
Czy zanurzenie ich w wodzie w ogóle wpływa na smak?
lomaxx

1
IMO po moczeniu przez 30 minut. wciąż smakują mi jak cebula :) Twój smak może być inny, więc możesz spróbować najpierw. Wyobrażam sobie, że jeśli pokroisz je pod wodą, w przeciwieństwie do moczenia, każdy wpływ na smak zostałby znacznie zmniejszony!
Kryptic,

1
Jedynym sposobem na zmniejszenie smaku cebuli jest włożenie jej do miski z wodą i lodem. W ten sposób smak nieco zniknie - ale to kolejne pytanie.
George Silva,

3
Mycie pokrojonej cebuli nieco poprawia smak. Te same rzeczy, które kłują oczy, źle smakują, więc spłukanie poprawia smak. Jeśli wcześniej przygotujesz cebulę, powinieneś ją przepłukać z tego powodu.
Adam Shiemke,

1
Ja również używam tej techniki. działa
Elzo Valugi,

16

Po prostu oddychaj tylko przez nos. Nie rozmawiaj ani nie otwieraj ust podczas siekania. Nigdy nie płaczę, kiedy siekam cebulę i od lat tego nie robię. Myślę, że chleb to tylko sposób na zamknięcie ust. (To samo dotyczy trzymania wody, łyżki lub zapałki w ustach lub gumy do żucia.)


7
Tak to! Zgadzam się, że metoda „chleba w ustach” naprawdę polega na trzymaniu buzi na kłódkę, podobnie jak metoda „wody w ustach”. Odkąd to wymyśliłem (nie mając jednego dnia chleba do ust, więc po prostu trzymałem to zamknięte), nie wylałem ani jednej łzy cebuli.
Matthew Frederick

2
Idę na piwo w ustach. Oczywiście masz tendencję do połykania, a następnie potrzebujesz więcej. Pracuje dla mnie.
WW.

13

Jak sugerują niektóre inne odpowiedzi, chcesz pokroić cebulę za pomocą jak najmniejszej liczby cięć, aby uwolnić jak najmniej tych gazów. Chcesz czystych cięć.

 • Twoje ostrze powinno być ostre. Tępe noże rozrywają więcej cebuli i uwalniają więcej gazów
 • Użyj prostego ostrza. Ząbkowane ostrza rozrywają się i ruszają, uwalniając znacznie więcej tych gazów
 • Im mniej ruchu, tym lepiej. Jeśli używasz ręcznego noża lub mechanicznego siekacza, który schodzi prosto w dół, jest to o wiele lepsze niż używanie obrotowej piły, takiej jak w niektórych restauracjach i delikatesach.

12

Naucz się szybciej kroić cebulę. Poważnie. O ile nie pracujesz w kuchni restauracji i będziesz musiał posiekać więcej niż kilkanaście (lub sto) cebuli, powinieneś być w stanie posiekać je wystarczająco szybko i przechowywać je lub gotować od razu. Następnie cofnij się o kilka kroków, aż gaz rozproszy się z obszaru cięcia.

Jeśli mam kilka rzeczy do zrobienia, obieram je wszystkie i kroję na pół. Potem robię wszystkie siekanie na raz. Nie musisz być mistrzem noża. Po prostu wystarczająco dobry i mieć dobry nóż.


10
Wiem, że większość ludzi tutaj prawdopodobnie czuje się dobrze z nożem, ale zalecenie cięcia może być nieodpowiedzialne. Niechlujne siekanie może prowadzić do wielu wypadków. Wyobrażam sobie, że większość ludzi tnie już w tempie, w którym czują się komfortowo.
powiek

9

Dla mnie noszenie soczewek kontaktowych działa idealnie. Mogę w nich kroić cebule, jak mi się podoba, i nigdy nie płakać. Działa ze wszystkimi miękkimi soczewkami kontaktowymi


1
Te same soczewki ten sam efekt. Bez płaczu podczas siekania. Zdaję sobie sprawę, jak trudne jest krojenie cebuli, gdy odrywam oczy od soczewek i noszę okulary.
Janusz,

7

Trzymaj twarz z dala od cebuli. Poważnie! Jeśli po prostu poruszysz głową, aby nie była bezpośrednio nad cebulą podczas cięcia, gazy, które normalnie dostałyby się do twoich oczu, nie będą i nie będziesz płakać. Jednym ze sposobów jest po prostu usiąść.2

Kiedy pracowałem w metrze, musieliśmy kroić wszelkiego rodzaju cebule. Oto, co nam działało:

Zmocz ręcznik papierowy, złóż go (w stylu hot doga) i umieść pod oczami i nad nosem. Musisz się upewnić, że nie pochylasz się zbyt mocno, bo ręcznik oczywiście odpadnie. Pomaga także mieć duży nos.

Następnie, jeśli albo zaniedbaliśmy to, albo po prostu musieliśmy przeciąć ich zbyt wiele, wchodząc do zamrażarki na zaledwie 30 sekund, ponownie ustawiamy łzy i kupujemy kolejne 5 minut cięcia bez łez .

Oczywiście większość ludzi nie ma chodzenia w zamrażarce, ale wyobrażam sobie, że przyłożenie twarzy w normalny sposób również będzie działać.


2

Moja matka strasznie cierpi podczas siekania cebuli. Jej rozwiązaniem jest siekanie ich na zewnątrz. Zdarza się, że w odległości kilku kroków od drzwi kuchennych jest węgiel, który przesuwa się po talii, więc ona to robi.


-1

Tylko jeden lub dwa nie jest trudne.

Kiedy kroję kilka, robię je pojedynczo i mam zadaszoną miskę co najmniej 3 stopy dalej. Okresowo usuwaj resztki. Każdą cebulę lub dwie spłukuję deskę do krojenia.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.