Jak mogę odróżnić królika od kota?


122

W zeszłym tygodniu otrzymałem przesyłkę prefabrykowanego królika ze skóry i przesyłka wydawała się niezwykła. Króliki są bardzo podobne do kotów po usunięciu ich „sierści” i skóry. Czy jest jakiś znamienny znak, że pracuję z Królikiem Bugsem, a nie Sylwestrem?

Podejrzewam, że Elmerowi Fuddowi brakuje legalnego produktu.

Wszystkie żarty na bok, jak odróżnić?


12
@Chef_Code Więc co masz? Królik czy kot?
starsplusplus

22
Jeśli nie ma sposobu, aby powiedzieć, czy to ma znaczenie?
Jodrell,

11
@starsplusplus były królikami, tylko odrobinę mniejsze niż zwykle
Chef_Code

9
Wiem, że to pytanie jest zadawane przy użyciu humoru, ale faktem jest, że jest to bardzo prawdopodobna sytuacja. Morał tej historii lub pytania jest taki, że powinieneś zajmować się tylko renomowanymi dostawcami.
Chef_Code

6
@AndrewGrimm To chyba łatwiejsze do zdobycia. Istnieje jednak wiele nielegalnych czynników, które uzasadniają, dlaczego byłoby to tańsze.
Chef_Code

Odpowiedzi:


93

W Niemczech mamy stare (żartujące) powiedzenie, które z grubsza przekłada się na „głowa, ogon - króliczku”, więc twoje pytanie jest uzasadnione. Ale po pierwsze: nie ma ryzyka dla zdrowia 1, jeśli zjadłeś najnowszą dostawę „miauczącego królika”.
(Dla miłośników kotów wszędzie: to nie jest aprobata , mam też bardzo kochanego i rozpieszczanego kota!)

Najbardziej oczywiste są różnice

 • głowa (patrz na zęby!),
 • ogon (krótki vs. długi) i
 • stopy (pazury kota są dość charakterystyczne).

Podejrzewam jednak, że zostaną one usunięte przed sprzedażą, więc musielibyśmy głębiej zbadać anatomię:

 • Łopatki : Łopatki
  kotów są zaokrąglone u góry, szczególnie z przodu, co sprawia, że ​​łopatka jest prawie półokrągła z grzbietem tworzącym dwie różne części, łopatki królików są trójkątne, z grzbietem nieco równoległym do przedniej strony.

 • Kość udowa (kość udowa): kość udowa
  kota jest prosta, natomiast kość królika jest mniej lub bardziej zgięta, szczególnie wyraźna u starszych zwierząt. To samo dotyczy w mniejszym stopniu promienia i łokci (przedramienia), ale mogły zostać usunięte.

 • Żeberka :
  Według tego źródła żebra kotów są „okrągłsze” niż żebra królików . Nie mogę powiedzieć, ile, ale poniższy komentarz @aitchnyu sugeruje, że różnica jest wystarczająco oczywista, aby odegrać znaczącą rolę w powieści / filmie Papillon .

 • Miednica :
  To samo źródło, co powyżej, stwierdza, że otwór obturatum (= otwór w kształcie pętli w pobliżu / poniżej stawu biodrowego) jest owalny u królików i okrągły u kotów. Jednak nie mogłem znaleźć dobrego zdjęcia, aby to pokazać.

Oto królik:

Szkielet Królika Źródło: www.onlineveterinaryanatomy.net

I kot:

Szkielet kota


1 inne niż ogólne ryzyko, jakie niesie każde mięso z wątpliwych źródeł


9
I na marginesie: jest bardzo mało prawdopodobne, aby transport „królików” był rzeczywiście zając - z przyczyn ekonomicznych. Możesz hodować króliki, a koty są stosunkowo łatwe do zdobycia, przynajmniej w niektórych regionach świata. Z drugiej strony, na zające będą polowane.
Stephie

8
Ctrl + F Pappillon, był rozczarowany, dołączył do tego komentarza. Przyjaciel Joe * zabił swojego ukochanego kota i podarował go Joe, podając za królika. Joe podał go lekarzowi, który pochwalił go za „pięknego kota”. Według lekarza króliki mają płaskie żebra, a koty okrągłe . Więc Joe zamordował swojego przyjaciela, a tym samym spotkał głównego bohatera.
Jesvin Jose,

21
ponieważ moje źródło jest niewyraźną pamięcią fikcyjnego lekarza? : D
Jesvin Jose

8
@Stephie, nic takiego nie zrobiłem!
Joe

19
... dlatego nawet ludzie szczęśliwi w zasadzie, jedząc konie, byli zaniepokojeni skandalem związanym z „koniem jako wołowiną” w Wielkiej Brytanii kilka lat temu. Nie chodzi tylko o konia, ale o to, że mięso nieznanego pochodzenia w ogóle było w łańcuchu dostaw. Ponieważ nie była to krowa, jak twierdzono, całkiem możliwe, że nie była też z konia zdolnego do jedzenia. Ten sam problem pojawiłby się, gdyby kraj pochodzenia został nieprawidłowo zgłoszony, nawet jeśli mięso obu krajów jest bezpieczne, gdy łańcuch dostaw jest właściwie ustanowiony zgodnie z przepisami tych krajów.
Steve Jessop

42

W podręczniku Podręcznik higieny mięsa: ze szczególnym uwzględnieniem kontroli przedubojowej i poubojowej zwierząt produkujących żywność (Edelmann i Eichorn, 1908), strony 64–65 dotyczą ustalenia różnicy między kotem a królikiem:

Szczególnie należy wspomnieć o następujących różnicach w szkielecie: Boczne procesy kręgów lędźwiowych skierowane do przodu kończą się u królika (ryc. 34) w dwóch przedłużeniach, z których jedno jest skierowane do przodu, a drugie do tyłu; u kota kończą się w jednym punkcie. Ciało pierwszych trzech kręgów lędźwiowych u królika zawiera procesy brzuszne w kształcie ciernia (ryc. 34 a). Żebra królika są płaskie i szerokie; te kota są zaokrąglone. Na łopatce królika acromion odwraca się do tyłu i kończy długim punktem skierowanym do tyłu (ryc. 37). Promień i łokieć są całkowicie oddzielone u kota (ryc. 35); u Leporidów są one zjednoczone (ryc. 36). Na kości ramiennej kota znajduje się wydłużona szczelina nad środkową kłykcia dystalnego końca (ryc. 39). Kość udowa królika (ryc. 41) zawiera poniżej krętarza głównego, szczególnie silnego mniejszego krętarza, którego nie ma u kota. Tibia i strzałka są kompletne u kota (ryc. 43); u królika (ryc. 44) są one oddzielone tylko w górnej połowie.

Zwłoki kota można natychmiast rozpoznać po głowie, kości prącia i ogonie, i z tych powodów, jeśli są oferowane do sprzedaży, części te są zawsze usuwane na ubitym zwierzęciu. Króliki mają zazwyczaj rany postrzałowe, ale są one naturalnie nieobecne u królików udomowionych i udomowionych. Mięso kota jest jaśniejsze niż mięso królika; tłuszcz kota wydaje się białawy w przeciwieństwie do tłuszczu królika, który jest miodowo-żółty.

Jak mówi, ma kilka wyraźnych cyfr, które można zobaczyć i pokazać różne kości jednej obok odpowiedniej kości w drugiej, aby łatwo zobaczyć różnice.

Jeśli nie mówisz anatomii, pozwól mi przetłumaczyć. Zobacz także zdjęcie poniżej.

Jest to książka z 1908 roku, która mówi inspektorom żywności, jak powiedzieć, kiedy ktoś sprzedaje koty jako zające / króliki. Mówią tak, dla prawdziwego królika:

 1. tłuszcz będzie lekko żółtawy, a nie biały;
 2. przednie kolce kręgów w kręgosłupie powinny czasem mieć subtelny kształt litery Y w pobliżu ich końców, zakończony niewielkim „występem”;
 3. żebra będą wyraźnie bardziej płaskie i szerokie niż zaokrąglone;
 4. na łopatce w pobliżu przedniej kończyny będzie mały kolec;
 5. kiedy patrzysz na kota lub królika, zarówno kończyny przednie, jak i tylne, podobnie jak nasze ręce i nogi, mają ramię / udo z jedną dużą kością (kość ramienna / kość udowa) i przedramię / łydkę z dwoma mniejszymi kości (promień + łokieć / włókno + piszczel): u królika obie te dolne dwie kości są zespolone blisko siebie na obu kończynach przednich i tylnych, podczas gdy u kota są wyraźnie oddzielnymi kośćmi;
 6. tuż nad łokciem powinna znajdować się dziura w kości ramienia (kości ramiennej); i
 7. z boku kości udowej, gdzie znajduje się „kula” łącząca się z biodrami, powinieneś również zobaczyć pod największym „guzem” naprzeciwko „piłki” mniejszy „guzek”, który pojawia się za nim.

Jak to zobaczysz? Aby spojrzeć na kości, możesz prawdopodobnie duszić jedno ze zwierząt dość mocno, aż mięso „po prostu spadnie z kości”, a następnie ostrożnie je oderwij.

Upewnij się, zanim użyjesz któregokolwiek z tych kryteriów, aby stwierdzić, że widzisz różnicę między dwoma obrazami szkieletów. Czasami różnica jest raczej subtelna! Na przykład na zdjęciach opublikowanych przez Stephie można bardzo łatwo zobaczyć „ostrze łopatki” (oznaczone # 33) na króliku, ale nie u kota, więc jest to wyraźne kryterium diagnostyczne: gdybym tego nie zrobił zobaczcie, to mocno podejrzewam „kota”. Podobnie stopione / nieskondensowane kości są dość decydujące, o ile przypadkowo nie usuniesz niewiarygodnie cienkiej kości piszczelowej kota, a następnie pomyślisz „och, widzę tylko jedną kość, to musi być stopiona”. Zachowaj ostrożność, dopóki nie porównasz obu.

Zrobiłem zdjęcie z Flickr i zaktualizowałem je o kilka najważniejszych elementów tego, co sugeruje ten podręcznik z 1908 roku:

Obraz szkieletu królika przedstawiający różnice w anatomii.


5
Doskonałe znalezisko obrazu! Możesz wspomnieć, że twoje źródło ma również kota i oba razem ładnie pokazują różnice.
Stephie

2
Właśnie z ciekawości: czy twoje źródła mówiły coś o łączeniu piszczeli? U ludzi niektóre kości łączą się przez lata, co służy jako oznaka wieku. Czy kości królików ulegają stopieniu przy urodzeniu, czy też z czasem się łączą? A u niektórych zwierząt zmienia się kolor tłuszczu / ciemnieje wraz z dojrzałością - czy wiesz, czy młode króliki miałyby „bielszy” tłuszcz?
Stephie

4
Świetne zdjęcie i nienawidzę być wybrednym, ale nie jest licencjonowane na modyfikację. Uważam, że StackExchange zwykle woli pozostać po prawej stronie licencji. Istnieje alternatywa, która może również działać w tym celu. Zwróć też uwagę, że cytowana przez ciebie edycja z 1939 r. Znajduje się na Archive.org, odpowiedni rozdział na stronach 73-74 . Mam nadzieję, że to pomaga.
Dɑvïd

32

Najprostszym sposobem odróżnienia jest spojrzenie na żebra.

Koty mają jedną parę pływających żeber, ale króliki mają trzy pary. Pływające żebra to te na dole (tj. W kierunku ogona), które nie są przymocowane do niczego na ich zewnętrznym końcu. Wszystkie pozostałe żebra są albo przymocowane bezpośrednio do mostka, albo do chrząstki, która rozciąga się od podstawy mostka.

Koty mają dziewięć „prawdziwych” żeber (przymocowanych bezpośrednio do mostka), trzy „fałszywe” żebra (przymocowane do chrząstki) i jedną parę pływających żeber. Króliki mają siedem „prawdziwych”, dwa „fałszywe” i trzy pływające. Tak więc koty mają w sumie trzynaście żeber, ale króliki zazwyczaj mają tylko dwanaście (chociaż może się różnić).

To daje nam prosty test:

 • jeśli ma tylko dwanaście żeber, to królik
 • jeśli ma trzynaście żeber, ale tylko jedną parę pływających żeber, to kot

1
Podoba mi się ta odpowiedź ze względu na jej prostotę, ale nadal wydaje się, że istnieje pewna niepewność ze względu na wariancję liczby żeber królika. Czy żebro królika JEST kiedykolwiek liczone na 13 ???
Chef_Code

4
@Chef_Code. Większość autorytetów w dziedzinie anatomii królików twierdzi, że zwykle mają dwanaście par żeber, ale sporadyczne osobniki mogą mieć trzynaście. Dlatego konieczne jest również spojrzenie na pływające żebra, aby być absolutnie pewnym. Byłoby więc dobrze, gdyby można po prostu policzyć żebra! Ale Matka Natura jest kapryśna i uwielbia droczyć się z tymi dziwacznymi małymi wyjątkami. Z drugiej strony to właśnie sedno życia jest tak bezgranicznie fascynujące - więc może nie powinniśmy narzekać zbyt wiele.
ekhumoro

BTW, uważam, że królik na zdjęciu z odpowiedzi @ Stephie ma 13 żeber.
kirelagin

9

Najłatwiej jest spojrzeć na czaszkę, łapy i ogon - ale zwykle są one usuwane!

Kot ma krótkie łapy, długie ogony i gładszą czaszkę

Zające mają bardzo długie tylne nogi, łatwe do wykrycia

Królik ma zakrzywione kości dolnej części nogi (piszczel i promień?), W kształcie takim ()

Koty mają zwykle dość proste dolne kości nóg w kształcie tej V . Prawie się dotykają


1
Kości „przedramienia” = promień i łokieć, kości „trzonu” = piszczel i kość strzałkowa.
Stephie

3
@Chef_Code Nie, zawsze akceptuj najlepszą odpowiedź, która rozwiązała problem. Nie musisz ich akceptować. PS Uwielbiam „przesłuchanie” na to pytanie. Zastanawiasz się, czy któryś z tych ludzi rzeczywiście zabił, przygotował i zjadł królika lub kota? Wszystkie brzmią jak weterynarze :-)
TFD

9

Główne różnice, które widzę w szkieletach tych dwóch zwierząt, to to, że kość ramienna kota (duża pojedyncza kość w przednich łapach) i jej promień / łokieć (mniejsze podwójne kości w przednich łapach) wydają się mieć bardzo małą długość, lub pojedyncza kość jest nieco dłuższa. To samo dotyczy tylnych nóg, w których kość udowa (pojedyncza kość) i piszczel / kość strzałkowa (podwójne kości) mają podobną długość lub pojedyncza kość jest nieco dłuższa.

U królika podwójne kości (promień / łokieć w przedniej nodze i piszczel / strzałka w tylnej nodze) są znacznie i bardzo zauważalnie dłuższe niż pojedyncze kości (odpowiednio kości ramiennej i kości udowej). Jest to bardziej widoczne w tylnych nogach, gdzie połączenie piszczeli / kości strzałkowej wydaje się być około 20-30% dłuższe niż kość udowa.


0

Jako dziecko w latach czterdziestych powiedziano nam, że można odróżnić skórkę kota od królika, ponieważ jedna z nich miała nerki obok siebie, a nerki drugiej były rozłożone. Myślę, że króliki były obok siebie, ponieważ smakowały wyśmienicie.


-3

wystarczy spojrzeć na ogon ..! jeśli (ogon jest długi), wówczas CAT potwierdza KRÓLIKA


3
Problem z tą metodą polega na tym, że wiele (prawdopodobnie większość?) Zarżniętych królików ma usunięty ogon, więc każdy, kto próbuje zabić kota jako królik, albo go całkowicie usunie, albo po prostu odetnie.
PeterJ

1
Tak, jeśli przejdą kłopoty ze skórowaniem kota, nie zostawią ogona przyczepionego.
Chef_Code
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.