Kiedy jest możliwy castling?


68

Czy castling jest możliwy, jeśli którykolwiek z kwadratów uczestniczących w castlingu jest atakowany, czy jest to problem tylko wtedy, gdy kwadraty poruszane przez króla są atakowane, a nie te, które porusza wieża?


13
+1, ponieważ jest to bardzo częsty błąd wśród nowych graczy.
Hugo Sereno Ferreira

2
Zaktualizowałem swoją odpowiedź. Mam nadzieję, że teraz jest bardziej jasne! Twoje zdrowie!
Rauan Sagit

Odpowiedzi:


41

Tak, jeśli wieża jest zagrożona, możesz nadal zamykać. Zasada zagrożonych pól ma zastosowanie tylko do pól, na których król przechodzi (łącznie z pozycją początkową i końcową).

Na przykład, w przypadku białej roszującej królowej, na przykład zagrożenie dla zamku a1lub b1nie uniemożliwia mu zajścia .


72

Tak, możesz, dopóki król nie przejdzie lub nie trafi na zaatakowany plac.

Z zasad gry w szachy FIDE :

 1. Prawo do zamku zostało utracone:
  • jeśli król już się przeprowadził, lub
  • z wieżą, która już się poruszyła.
 2. Tymczasowo zapobiega się kastowaniu:
  • jeżeli kwadrat, na którym stoi król, lub kwadrat, przez który musi przejść, lub kwadrat, który ma zająć, zostanie zaatakowany przez jeden lub więcej elementów przeciwnika, lub
  • jeśli między królem a wieżą jest jakikolwiek kawałek, za pomocą którego ma nastąpić roszenie.

2
To było interesujące, twoja odpowiedź zmieniła się z NIE na TAK!
Binoj Antony

3
Powinniśmy zapytać Viktora Korchnoi!
Tony Ennis

1
W rzeczywistości nie są to najnowsze zasady Fide. Jest ładny problem polegający na tym, że reguły te nie są do końca jasne, patrz schemat po prawej stronie
Jacob Akkerboom

2
Aby wyjaśnić żart Tony'ego Ennisa, w 1974 roku Korchnoi grał w Karpovie w finale Candidates o prawo do rzucenia wyzwania Fischerowi. W trakcie gry Korchnoi podchodzi do arbitra O'Kelly de Galway i pyta, czy może się zamoczyć, gdy jego wieża zostanie zaatakowana. O'Kelly patrzy na niego oszołomiony, ale odpowiada tak. „Nigdy wcześniej nie pojawił się” Viktor wzruszył ramionami.
Przechodzień

1
Czy to oznacza, że ​​między nieporuszonym królem a wieżą (do roszowania) nie powinno być żadnego (żadnego koloru) elementu?
Sufyan Naeem

21

Jednym z ciekawych przykładów jest ta gra , w której gracz o imieniu Feuer korzysta z możliwości zamku Queenside, podczas gdy b1 jest atakowany, aby zagrać w piękną kombinację.


20

Zasady są takie, że król nie może zamek w ryzach, dzięki czeku, lub gdy w szachu. Dotyczy to kwadratu króla oraz dwóch kwadratów po prawej lub lewej stronie.

Castling jest dozwolony, gdy wieża jest atakowana (na polu wieży). Po stronie królowej obejmowałoby to również plac rycerski. Ale nie na królewskiej stronie, bo król będzie ryczał w ryzach. Nie może również zamykać, jeśli atakowany jest plac biskupa lub królowej.


6

Możesz zamek, gdy wszystkie te warunki są spełnione:

 1. Król i wieża jak dotąd nie wykonali żadnych ruchów.

 2. Króla nie ma w ryzach.

 3. Król nie przejdzie zagrożonego pola podczas roszowania.

 4. Król nie wyląduje na zagrożonym polu.

Warunek 3 może wymagać wyjaśnienia. Na przykład masz białe pionki i chcesz zamrozić królewską stronę. Następnie używasz Ke1 i Rh1 do roszowania. Powiedzmy, że warunki 1 i 2 są spełnione. Następnie kwadrat g1 nie powinien być zagrożony w celu spełnienia warunku 4. W końcu król minie kwadrat f1 w drodze do g1. Zatem kwadrat f1 nie powinien być zagrożony, aby warunek 3 był prawdziwy!


1

Aby dodać kolejny rozdział do tego pytania, oto mały problem, który zrobiłem, który pokazuje, w jaki sposób wieża może poruszać się przez atakowane pola. Gdyby znajdował się na desce, z pewnością frustowałby kilka osób. To jest właśnie cel tego małego ćwiczenia!

Biały, aby przenieść, mat w dwóch ruchach
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.