Czy etyczne jest mówienie przeciwnikowi, jak zamierzasz go matować?


22

Gram w szachy online, 3 dni na ruch i lubię opowiadać przeciwnikom, jak mam ich matować, jeśli nigdy nie wygrają, aby nie tracić czasu na kontynuowanie gry. I lubię być informowanym, czy będę matowany z tego samego powodu.

Większość użytkowników uważa to za obraźliwe. Czy naprawdę obraźliwe jest mówienie przeciwnikom, jak zamierzasz ich matować, aby mogli szybko zrezygnować? Nie gram przeciwko tytułowym graczom, więc nie widzą nadchodzącego mat, chyba że im powiesz. I utytułowani gracze często walczą do końca w sieci, wiele gier kończy się matami, a nie jak prawdziwe szachy, w których bardzo często rezygnujesz.


1
3 dni na ruch !?
Pacerier

1
@Pacerier tak, przejdź do chess.com, zagraj online, nie na żywo, jest taka opcja
Lynob

Średnio ile masz lat, aby ukończyć grę?
Pacerier

5
@Pacerier: Czy grałeś kiedyś w klasyczną siedmioosobową grę planszową Dyplomacja? Jestem w grze z dwoma miesiącami na ruch! Gra potrwa cztery lub pięć lat, ale nie wymaga dużo czasu w danym tygodniu. Możesz czasem spróbować powolnej gry. To proste i przyjemniejsze niż wygląda z zewnątrz. Pozycja na planszy pozostaje wystarczająco długa bez zmian, aby stała się znajoma, więc myślisz o tym inaczej niż podczas gry w czasie rzeczywistym. Wymagania dotyczące powolnej gry są tak łagodne, że masz dużo czasu, aby zagrać w tę samą grę przeciwko innym przeciwnikom przy zwykłych prędkościach.
THB

3
Mój nauczyciel szachów opowiedział mi historię, którą miał. W czasach, w których było jeszcze odroczenie, kiedyś przerwano grę końcową pionkami N vs B na następny dzień. Przerwa w grze rozpocznie się o 8.30 rano. Wieczorem jego przeciwnik znalazł go i powiedział: „Dlaczego utrzymujesz tę całkowicie przegraną grę? Dlaczego nie zrezygnujesz, abyśmy nie musieli wstawać jutro wcześnie?” Siedzieli więc cały wieczór, a jego przeciwnik pozwolił mu wypróbować wszystkie swoje pomysły i za każdym razem go pokonać. Właściwie zrezygnował.
jf328,

Odpowiedzi:


51

To nie jest kwestia etyki, ale bardziej uprzejmość. Szachy to gra, w której nie można oddzielić radości z gry od aspektu konkurencyjności / ego, więc deklarując wymuszoną wygraną w ruchach N, skutecznie prosisz przeciwnika o natychmiastową rezygnację, nawet jeśli nie widział przymusowej wygranej ale dzięki jego mniejszym zdolnościom / umiejętnościom.

Spróbuj zrobić coś takiego w pracy / prawdziwym życiu ... szybko stracisz pracę (lub zostaniesz uderzony w twarz) :)

Twój przeciwnik może być słabszy od ciebie i może nie być w stanie obliczyć tak jak ty, ale daj mu szansę LUB pozwól mu rozegrać grę do samego końca. Nie możesz po prostu zmusić kogoś do rezygnacji poprzez bicie go, na litość boską :)

Poza prawdopodobieństwem (choćby małym), że możesz się mylić / Być może sam spóźniłeś się na ruch lub desperado, w zasadzie wychodzisz na palanta. Rzadkim wyjątkiem jest to, że trenujesz kogoś (w ramach wzajemnie uzgodnionej sesji, a nie takiego, w którym nagle postanowiłeś zachowywać się jak trener!), Gdzie możesz sobie pozwolić na wskazanie mu rzeczy i nie jest tak arogancki.


głosuj na .. and not come off as arrogant.oświadczenie.
Ahmad Azwar Anas,

27

Większość użytkowników uważa to za obraźliwe. Czy to naprawdę obraża [...]

Mogę odpowiedzieć na pytanie na podstawie samego tego fragmentu. Odpowiedź brzmi tak.


Myślę, że pyta, dlaczego to jest obraźliwe dla [...]
Pacerier

14

Powiedziałbym, że jest to nie tylko obraźliwe, ale nieetyczne. Szachy to gra, która ma być sprawdzianem myśli i koncentracji. Niesprawiedliwe jest, aby gracz zakłócał procesy myślowe przeciwników, zwracając uwagę na jakąkolwiek konkretną linię gry, ponieważ może to odwrócić jego uwagę od realizacji zamierzonej strategii. Teraz możesz myśleć, że gra jest wymuszona z bieżącej pozycji, ale co, jeśli twój przeciwnik zobaczył coś, co przegapiłeś? Co gorsza, co jeśli twój przeciwnik nie zobaczy tej linii gry, ponieważ odwróciłeś jego uwagę i zrezygnowałeś?

Teraz, jeśli ty i twój przeciwnik zgodzicie się przed grą, aby omówić grę podczas gry, jest to zupełnie inna sprawa, ale jako podstawowa zasada podczas gry milcz i pozwól przeciwnikowi się skoncentrować.


Nie zgadzam się z twoim ostatecznym założeniem, że milczenie jest „podstawową zasadą” w szachach. Jeśli wcześniej zgodzisz się, że oboje będziecie cicho, to w porządku - ale domyślną zasadą w każdej grze powinno być umożliwienie komunikacji. Jak inaczej dojdziesz do porozumienia? (A to pozwala także na zawarcie porozumienia w sprawie ciszy w dowolnym momencie.)
Wildcard,

1
Przepraszam, nie widzę żadnej wartości w komentarzu, który właśnie napisałeś. Porozumienie, o którym wspomniałem, zostało osiągnięte przed rozpoczęciem gry, a zdrowy rozsądek sugeruje, że oczywiście nie miałem na myśli, że żadna komunikacja nie była dozwolona, ​​np. Oferowanie remisu. Jeśli poszedłeś na turniej szachowy i podczas gry grałeś w dyskusję na temat tego, czy milczeć, czy nie, podejrzewam, że twój przeciwnik sprzeciwiłby się (szczególnie, gdyby był to jego czas), jako słuchanie / reagowanie na ciebie zabierałoby czas, który mógłby zostać wykorzystany na myślenie o grze.
Dikran Marsupial,

@DikranMarsupial Większość czatów online można łatwo zignorować; to nie jest tak, jak mówienie OTB, gdy ingeruje w ich myśli. Przy 3 dniach na ruch rozproszenie nie jest tak naprawdę głównym problemem, podobnie jak w przypadku krótkiej gry. A szachy pocztą (która jest najbliższym odpowiednikiem offline) ma możliwość wysyłania przeciwnych ruchów warunkowych z wyszczególnieniem twojej odpowiedzi na jeden lub wszystkie ich możliwe ruchy, i jest to całkowicie etyczne.
DM

(i) łatwe ignorowanie nie usprawiedliwia bycia niegrzecznym lub oszukiwania. (ii) nie we wszystkie szachy online gra się 3 dni na ruch. (iii) Jak już wskazałem, jest OK, jeśli wcześniej ustaliłeś, jak w szachach pocztą. Chodzi mi o to, o ile nie masz wcześniejszego porozumienia , zachowaj spokój i pozwól przeciwnikowi grać w pokoju z jego najlepszą zdolnością.
Dikran Marsupial

FWIW, ostatnio grałem w grę online, w której mój przeciwnik skomentował „dobrze się gra!” (lub słowa o skutku) sugerujące, że wygrałem. Słabemu graczowi mogło to wyglądać na wymuszoną wygraną, ale okazało się, że tak nie było. Trudno było pomyśleć o innych liniach gry niż „oczywista”, która, gdybym w nią zagrała, spowodowałaby kłopoty, ponieważ pozycja była dość ostra. Pozostało mi myślenie „czy przegapiłem wymuszone zwycięstwo gdzieś, co mój przeciwnik widzi, a nie mogę?”. Wolałbym, aby mój przeciwnik zachował ciszę lub zrezygnował i omówił później pozycję.
Dikran Marsupial

10

Nie sądzę, że jest to bardzo grzeczne ani powszechne. Jeśli grają tak słabo, że nie widzą nadchodzącego mat, powiedzenie tego nie jest dla nich zbyt pomocne. Nadal nie wiedzą, jak przeciwdziałać planowanym ruchom, więc stają się bardziej zestresowani i prawdopodobnie również na ciebie źli. Ponieważ wygląda na to, że szydzi z nich szyderczo - „Nawet jeśli powiem ci, jakie dokładnie są moje plany, wciąż przegrywasz!” .


10

Wydaje mi się, że sam nigdy tego nie widziałem, ale czytając pytanie, przypomniałem sobie, że wiele lat temu, kiedy jeszcze czytałem książki szachowe (no wiesz te drukowane na papierze), czytam więcej niż raz coś w stylu „i (podaj tutaj nazwę słynnego starożytnego gracza) ogłosił partnera w 5” Właściwie, jeśli wyszukujesz w Google słowo „ogłaszaj szachy partnera”, wydaje się, że było to zwykle robione w czasach Capablanki, Marshalla itp. Nie wiem, czy uważano to za dobrą / złą etykietę, ale wątpię, by ludzie lubili wyżej wspomniane nie wiedziały, jak się zachować na planszy.

Edycja: po prostu jeszcze kilka razy „googleing”. Stąd wydaje się, że była to dobra praktyka w XIX wieku: http://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_chess

Oto link Edwarda Wintersa (wybitna postać z historii szachów) na ten temat: http://www.chesshistory.com/winter/extra/announcemates.html

Zastanawiam się, czy w tamtych czasach była to zaakceptowana praktyka, gracz, który ogłosił mate, na wypadek, gdyby okazało się, że się mylił, przegrał grę. Przeczytałem o tym założenia i jestem pewien, że tak będzie (jakoś pasuje do ducha tamtych czasów), ale nie ma „oficjalnego” potwierdzenia (może jakaś stara instrukcja szachowa?).


1
Było to powszechne nawet znacznie później. „mat w 3” Słyszałem to podczas gry na żywo, kiedy grałem w turniejach, 25 lat temu. To nie jest bardzo grzeczne, prawda. To było dość zabawne, gdy spiker popełnił błąd w obliczeniach i wcale nie był to kolega;)
ypercubeᵀᴹ

7

To nie tak, że zrezygnują tylko dlatego, że ktoś im mówi, że jest przymusowym partnerem. Spróbują:

A) Udowodnij, że się mylisz.

lub

B) Wiedz, że jest przymusowy kolega, ale graj dalej, żeby cię zirytować.


1
I będą mieli rację. Przykro mi, ale @Sunny ma rację. Czas przeciwnika zależy mu na tym, jak mu się podoba, pod warunkiem, że nie kpi z gry lub nie jest niegrzeczny. Chociaż mistrzowie często odmawiają walki z przegraną sprawą, nie ma absolutnie nic złego w wybieraniu gry do samego końca. Najbardziej niestosowny jest szachista lub gracz w prawie każdej grze, aby narzekać po prostu dlatego, że zrezygnowałby na miejscu przeciwnika. Jeśli każesz mi zrezygnować, nagle powiem ci, żebyś zagrał w szachy i pozwolił mi grać w swoje.
2013 r. O

4

Będąc „niezbyt dobrym” graczem doceniłbym to, ponieważ chciałbym się czegoś nauczyć i w następnej grze postaram się uniknąć tego samego błędu. Jeśli ludzie reagują źle, jest to kwestia złego nastawienia. Koleś, to gra !!!

Alex


4

Nie wiem, dlaczego ktoś miałby się tym obrazić. Mówimy tutaj o szachach korespondencyjnych, nawet jeśli grasz na nich za pomocą serwera internetowego zamiast usługi pocztowej! Zasady szachów korespondencyjnych (przynajmniej USCF) pozwalają graczom na wysyłanie „ruchów warunkowych”, aby zaoszczędzić czas:

Warunkowe lub jeśli ruchy: próba zaoszczędzenia czasu i wysyłki, oferując wiarygodną kontynuację poza wymaganą reakcją. Przesunięcia warunkowe są wiążące, jeśli odbiorca zaakceptuje kontynuację. Gra musi następnie wykonać wskazaną kontynuację lub dowolną część zaakceptowaną w sekwencji.

Jedną z sytuacji, w których ruchy warunkowe mają sens, jest linia wymuszająca. Przymusowi partnerzy to tylko jeden przykład.

Podam tylko jeden znaczący przykład, według Wikipedii, w grze „Kasparow kontra świat”: „Gra trwała cztery miesiące, a Kasparow grał„ g7 ”w swoim 62 ruchu i ogłaszał przymusową matę w 28 ruchach”. Czy Kasparow obraził świat? :-)

Z praktycznego punktu widzenia chess.com pozwala określić ruchy warunkowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych gier korespondencyjnych przeciwnicy nie widzą wszystkich ustawionych przez ciebie ruchów warunkowych, ale jeśli odpowiedzą zgodnie z jedną z przewidywanych linii, natychmiast otrzymają następny ruch (i jeśli nie wiedzą o tej funkcji , może zastanawiam się, jak możesz być zawsze w stanie tak szybko się poruszać! :-). Pozwala to ukończyć grę w „autopilocie”. Osobiście to właśnie robię, zamiast wysyłać wiadomość z informacją o partnerze, ale tak jak powiedziałem, nie sądzę, aby ten drugi był również obraźliwy. Wspominam tylko chess.com, ponieważ to jest to, co wiem najlepiej, ale być może inni dostawcy mają podobne funkcje.


3

Chyba nie wiem o nikim innym, ale obaj kazali mi powiedzieć ludziom, że mieli partnera w n ruchach i zrobili to samo. Oba są rzadkie, ale nigdy nikogo nie wściekłem się na mnie z tego powodu, ani nie wściekłem się na nikogo. Byłem nawet w błędzie i kazałem komuś udowodnić to na tablicy i udowodnić innym, którzy twierdzili, że kolega w n ruchach źle. Moje doświadczenia z grania były głównie online i widziałem BARDZO niewiele gier, dopóki nie skończyłem.

Zwłaszcza z długim czasomierzem, takim jak liczba dni na ruch, zawsze mi mówiono, że należy zrezygnować, gdy wie, że przegrał, a jego przeciwnik wie, że wygrał, a osoba wie, że wygrał i wie, jak zakończyć grę . Nie rezygnacja w tych warunkach jest niegrzeczna, w gruncie rzeczy marnuje czas, który przeciwnik mógł poświęcić na inną grę. Jeśli te warunki nie są spełnione lub uważasz, że możesz nauczyć się czegoś, widząc, jak przeciwnik kończy grę.

Podsumowując, popełniłbym błąd po stronie grzeczności, wymieniając tylko partnera w ruchach n i jak, jeśli jesteś pewien, że będzie on akceptowalny dla twojego przeciwnika, i pozwalając na skorzystanie z wątpliwości w przeciwnym razie, zakładając, że wciąż coś jest że mogą czerpać zyski z gry, kontynuując nieprzerwanie, chyba że powiedzą coś innego.


+1, ponieważ pierwsza część odpowiedzi jest dokładnie poprawna, a reszta jest dobrze uzasadniona. Muszę jednak nie zgodzić się ze stanowiskiem, że „rezygnacja w takich warunkach jest niegrzeczna”. Być może powinienem mieć dłuższy komentarz w osobnej odpowiedzi. Proszę zobaczyć moją odpowiedź osobno.
THB

Są chwile, w których byłoby pomocne, gdyby istniały środki, za pomocą których dana osoba mogłaby złożyć wniosek o wygraną lub zremisować, wypisując instrukcje dotyczące tego, jak należy przenosić jego pionki odtąd, z zastrzeżeniem, że w przypadku niejednoznaczności przeciwnik będzie mógł wybrać dowolny ruch. Na przykład, biorąc pod uwagę KQ kontra KQ, z własną królową na trzecim poziomie, a królem przeciwnym poza nią, określ „jeśli możesz wziąć przeciwną królową, zrób to; w przeciwnym razie, aby przesunąć króla, przenieś go w pierwszych dwóch szeregach; w przeciwnym razie przenieś królową na kwadrat na trzecim miejscu, gdzie nie podlega atakowi
supercat 10.10.14

Jeśli sytuacja taka jak wyżej pojawi się, gdy graczowi pozostało 45 minut na zegarze w ostatnim meczu wieczoru, gracz może być legalnie uprawniony do gry przez kolejne 45 minut w nadziei, że jego przeciwnik zdecyduje, że woli zrezygnuj i rozpocznij jazdę do domu 45 minut wcześniej niż poczekaj 45 minut koniecznych do zgłoszenia losowania, do którego ma prawo, ale to nie jest poprawne. Sytuacja KQ przeciwko Kq wynika z doświadczenia [przeciwnik członka drużyny nie chciał zrezygnować z remisu].
supercat

1

Nie wolno rozmawiać z przeciwnikiem, chyba że zaoferujesz remis. Możesz dyskutować o grze ze swoim przeciwnikiem po zakończeniu gry. Jest to znane jako analiza gry.


O ile mi wiadomo, ogłaszanie partnera (w X ruchach) nie jest zabronione.
ypercubeᵀᴹ

@ypercube Moja odpowiedź dotyczy gry planszowej z oficjalnymi zasadami dotyczącymi ocenianych gier. Jeśli grasz w grę online z włączoną funkcją czatu, możesz oczywiście napisać, co chcesz.
Rauan Sagit,

Mówiłem o prawdziwych, planszowych i oficjalnych grach. Od ponad dekady nie grałem w turniejach, więc nie jestem pewien. Czy masz link do zasad, które mówią, że rozmowa z przeciwnikiem jest zabroniona? (chociaż ogłaszanie „czek”, „kolega” i „kolega w 5”) tak naprawdę nie rozmawia z przeciwnikiem, ogłasza wszystkim.)
ypercubeᵀᴹ

@ ypercubeᵀᴹ, prawa szachowe FIDE mówią: „11.5 Zabrania się rozpraszania lub denerwowania przeciwnika w jakikolwiek sposób. Obejmuje to nieuzasadnione roszczenia, nieuzasadnione oferty losowania lub wprowadzenie źródła hałasu na obszarze gry”. Reguła podlega interpretacji, ale myślę, że większość ludzi powiedziałaby, że ogłoszenie przyszłego partnera podlega temu zakazowi. fide.com/fide/handbook.html?id=171&view=article .
itub

@itub Zgadzam się, że prawdopodobnie podlega interpretacji. Żądanie partnera od 5 nie jest nieuzasadnione, jeśli partner jest faktycznie możliwy do wyegzekwowania, prawda? Oczywiście nie wiem, jak sędzia by to zinterpretował. Można uznać za rozpraszające, jeśli przeciwnik kontroluje czas.
ypercubeᵀᴹ

1

Rezygnuję, gdy wiem na pewno, że nie mogę wygrać. Większość ludzi, których spotykam, gra w ten sposób. Za każdym razem, gdy mój przeciwnik kontynuuje grę, to w porządku. Nigdy nie powiedziałbym komuś, jak go zamorduję. To byłoby całkowicie niegrzeczne. Tylko głupiec by to zrobił. Daj przeciwnikowi uprzejmość, pozwalając mu samemu to rozgryźć.


1

Interesująca różnica zdań utrzymuje się od zawsze, czy ktoś ma obowiązek zrezygnować z obiektywnie przegranej gry - lub, w konsekwencji, zgodzić się na remis w obiektywnie losowanej grze. Nie ma konsensusu. Zobacz grę 3, na przykład niedawny mecz o mistrzostwo świata Carlsen-Anand.

Ale to jest to. Nie ma wiele do stracenia, dając przeciwnikom korzyści z wątpliwości po obu stronach. Jeśli twój przeciwnik odczuwa ubolewanie, że walczysz z utraconą pozycją, rozważ szybką i grzeczną rezygnację. Nie warto robić wroga i tak czy inaczej nie zmieni to wyniku (z wyjątkiem spektakularnego błędu przeciwnika, a tak naprawdę nie chcesz wygrać w ten sposób, prawda?). Z drugiej strony, gdy ktoś ma pozycję wygrywającą, podobnie nie ma wiele do stracenia, grając, dopóki przeciwnik nie zrezygnuje lub nie osiągnie faktycznego mat. Piękno wygranej pozycji polega na tym , że wygrasz ją, teraz lub kilka ruchów od teraz. Twój przeciwnik w żaden sposób nie jest niegrzeczny, grając dalej. On po prostu gra w szachy.

Możesz pozwolić sobie na łaskę zwycięstwa i porażki.

Gdybym jednak musiał wybrać jedną z dwóch pozycji, powiedziałbym, że nigdy nie należy żądać rezygnacji przeciwnika, podczas gdy w najgorszym przypadku uparcie odmawia żądania rezygnacji przeciwnika. Jeśli twój przeciwnik nie zrezygnuje, po prostu go pokonaj. Po zakończeniu gry potrząśnij ręką przeciwnika i traktuj go dobrze. To nie potrwa tak długo. Przeciwnicy mogą mieć uzasadnione powody do zagrania utraconej pozycji, w końcu powody, które nie mają nic wspólnego z przekleństwem. Wielkoduszność zawsze staje się szachistą.


1

Uważaj na pychę. To jedyny powód, dla którego byłoby to niegrzeczne lub obraźliwe.

Opowiem ci, jak poradzę sobie z taką sytuacją, aby zwiększyć przyjazność dla drugiego gracza. Jest prawie całkowicie niezależny od faktycznych strategii szachowych; ma to związek z relacjami międzyludzkimi.

Jako całkiem przyzwoity szachista nadal mam dużo pokory. Przede wszystkim, jeśli tylko jestem dość pewny mam mata w trzech ruchach, nie chciałbym, aby zakładać, że istnieje zerowe prawdopodobieństwo, że ja coś przeoczyłem.

W przypadku, gdy mam podwójne i potrójne Sprawdziłem skończone możliwości starannie i wiem, że tam jest zerowa szansa Mam pominąć coś, ja wiem , że to kolega w trzech-tam w komunikowaniu się go jako złego jest również zerowy (i wiele korzyści!) wiara zamiast zaprzeczyć pewność, przynajmniej na początku.

Powiedziałbym, gdybym stwierdził, że mam gwarantowanego partnera w trzech przypadkach:

„I wydaje mi się, że to kolega na trzy. Czy widzisz jakieś wyjście?”

Ludzie są o wiele bardziej skłonni zaakceptować rzeczy jako prawdziwe, które sami widzą . Oczywiście nie powinni ci tylko wierzyć. Powinni to zobaczyć na własne oczy. A pokazanie go w ten szczególny sposób otwiera możliwość dialogu, który jest o wiele bardziej przyjazny niż związek przeciwny.

W ten sposób możesz ich poprowadzić - bez arogancji i pychy - aby mogli zobaczyć „partnera w trójce”, na który masz oko.

Omówią z tobą możliwości („Nie, to nie jest kolega; co, jeśli przeniosę mojego biskupa?” „Pomyślisz - ale nie zapomnij o mojej wieży!”), A potem w końcu stwierdzisz, że to mat -lub, jeśli mają coś przeoczyłem, może oni będą go widzieć, a gra będzie kontynuowana! I nauczysz się czegoś.

Tak czy inaczej jest fajnie. Dlaczego mówisz poważnie?


Z drugiej strony, jeśli Twoim celem jest udowodnienie innym, o ile jesteś mądrzejszy od nich, to powyższa metoda w ogóle nie zadziała. Ale w takim przypadku masz inne problemy niż wygrana w szachy, na przykład jak zaprzyjaźnić się. ;)


0

chcesz dowiedzieć się, dlaczego przeciwnik nie wie o matach? Powodem jest to, że gracze myślą o swojej drodze, przeciwnik o tym, co się kiedykolwiek robi, my o tym nie myślimy i nadal gramy po swojemu


0

Wszystko, co musisz zrobić, to poprosić o pozwolenie drugiego szachisty.

Ale najpierw zadam sobie pytanie. Dlaczego muszę mu powiedzieć, że on lub ona przegra? Spieszy mi się? Czy chcę go wykładać? Czy moje ego musi być karmione? Jaki jest prawdziwy powód?

Po znalezieniu prawdziwego powodu, śmiało. Zapytaj przeciwnika i uzasadnij to. Niektórzy mogą potraktować to jako zniewagę, ale jeśli jesteś pełen szacunku i masz ważny powód, a nie tylko uciążliwość niż grzywna, w tym przypadku nie ma nic złego, jeśli zapytasz. Kiedy mówię niedogodność, mam na przykład na myśli: zaczynasz 1-godzinną grę w szachy na żywo i widać, że za 5 będzie kolega, ale pozostało jeszcze 30 minut od jego czasu. Dlaczego miałbyś spieszyć się z innym graczem? Czy jest nagły wypadek i musisz wyjść z gry w szachy? Oczywiście nie może być takiej sytuacji awaryjnej, jeśli nadal będziesz miał czas poprosić przeciwnika o rezygnację. Albo po prostu nie chcesz poczekać drugą godzinę przez pół godziny, aż wiesz, że wygrałeś? Gdzie jest szacunek dla przeciwnika i gdzie jesteś odpowiedzialny za godzinę gry w szachy? To jest uciążliwe. Dotyczy to również innych rzeczy w życiu. Jeśli druga osoba źle reaguje, możesz być uciążliwy lub druga osoba bierze to osobiście. Musisz wyjaśnić, że nie masz zamiaru go obrażać. Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze, a drugi nadal nie jest z tego zadowolony, to też dobrze! Nie możesz zadowolić wszystkich ... zrobiłem wszystko dobrze, a drugi nadal nie jest z tego zadowolony, to też dobrze! Nie możesz zadowolić wszystkich ... zrobiłem wszystko dobrze, a drugi nadal nie jest z tego zadowolony, to też dobrze! Nie możesz zadowolić wszystkich ...


0

Czy naprawdę obraźliwe jest mówienie przeciwnikowi, w jaki sposób zamierzasz go matować, aby mógł szybko zrezygnować?

Powiedziałbym, że nie, ogłaszanie swoich planów w szachach korespondencyjnych nie jest obraźliwe. (Nie możesz jednak wymagać rezygnacji).

Prawdopodobnie, jeśli twój przeciwnik gra na straconej pozycji, albo nie wie, jak go zmatujesz, albo myśli, że tak naprawdę nie wykonasz tych ruchów. Pokazanie mu, że istnieje partner i że go widzisz, może zaoszczędzić trochę czasu.

W szachach pocztą możesz nawet wysyłać oficjalne ruchy warunkowe z informacją, gdzie będziesz się poruszać, jeśli przeciwnik odpowie w określony sposób - a będąc pocztą zamiast przez serwer, przeciwnik oczywiście widzi te ruchy warunkowe. Zachęcamy, by to nie było nieetyczne.

Jednak lepiej bądź pewny swoich ruchów. Jeśli powiesz przeciwnikowi swoje plany, a nie są one idealne, być może pomogłeś mu znaleźć słabość.

Powyższe dotyczy tylko szachów w stylu korespondencyjnym. Gra na żywo jest inna i nie powinieneś ogłaszać swoich planów w grze na żywo, chyba że jest to przypadkowa, a przeciwnik nie ma z nią nic przeciwko. W szachach na żywo bardziej prawdopodobne jest, że skupisz się na czymś, co można złamać; w stylu korespondencyjnym zwykle robisz wiele innych rzeczy między ruchami i nie skupiasz się na grze. A w szachach na żywo masz ogólnie mniej czasu i nie możesz robić notatek, aby odświeżyć pamięć, jeśli się rozproszysz.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.