Jakiego smaru / smaru zastosować do łożysk kulkowych?


9

Trochę nieszczęście wydarzyło się dzisiaj podczas czyszczenia roweru. Próbowałem zdjąć koło zębate dla łatwiejszego dostępu, ale zamiast tego otworzyłem nakrętkę zabezpieczającą piasty (typ kasety) i kule wyszły.

Zanim zdołam ponownie złożyć ten bałagan, mam kilka pytań:

  1. Jakiego rodzaju smaru / smaru potrzebuję do łożysk kulkowych?
  2. Koło ma dwa łożyska kulkowe. Jedna z mniejszymi kulkami (ta z boku koła zębatego), druga ma większe kulki. Dawniej używał czarnego smaru, podczas gdy ten drugi używał zielonego, galaretowatego. Jestem zdezorientowany, czy potrzebują różnych rodzajów smarów?
  3. Aby rozwiązać moje pierwsze zadanie: W jaki sposób pozbyłbyś się koła łańcuchowego z koła / piasty / kasety? Czy to wymaga specjalnego narzędzia? Próbowałem ciągnąć, ale boję się coś złamać, gdy pociągam zbyt mocno.

Zenbike i Benzo są sprzedawcami w parku. :) Nie stresuj się smarem. Chainwhip, narzędzie do usuwania wolnego koła, narzędzie do blokowania kasety. Zajrzyj do instrukcji / książek / strony producenta i wyszukaj w Internecie instrukcje dotyczące marki i wymaganych narzędzi. Wszystkie różnią się tylko po to, aby konserwacja była niewygodna.

Odpowiedzi:


6

Po pierwsze, usunięcie kasety freehub wymaga specjalnego narzędzia. Wersja Park Tool nosi nazwę FR-5 .

Nie ma potrzeby stosowania więcej niż jednego rodzaju smaru. Użyj dowolnego lekkiego smaru do łożysk, takiego jak Park Poly Lube 1000.

Jest tutaj dobry zestaw instrukcji , jak wykonać przebudowę .

Z witryny pomocy naprawczej Park Tool:

Przegląd i regulacja piasty

Przydatne narzędzia i materiały eksploatacyjne

Klucze stożkowe, patrz klucze z serii DCW i SCW. Zawsze używaj najmniejszego rozmiaru, który pasuje. Imadło stołowe i imadło osi AV-1 lub AV-4. Trzyma koło bezpiecznie dla łatwiejszej pracy. Klucze kombinowane do dopasowania lub klucz nastawny Smar do magnesów ołówkowych, Park Tool Polylube® 1000 Druciane opaski Rozpuszczalnik, taki jak CB-2 Citrus ChainBrite Rags Remont piasty i regulacja W tym artykule omówimy regulację i przegląd piast „stożkowych” . Piasty te umożliwiają dostęp do łożysk wewnętrznych i są regulowane. Zobacz powiązany artykuł dotyczący

Usługa Freehub. Piasty rowerowe mogą być regulowanym typem miseczki i stożka lub nieregulowanym wkładem. Regulowane powierzchnie łożysk można regulować w celu uzyskania luzu łożyska. Typów wkładów zazwyczaj nie można regulować pod kątem zużycia lub luzu. Oba typy mogą być dostępne zarówno w stylu freehub, jak i gwintowanym freewheel.

Podstawowy system łożysk pokazano poniżej. Miseczka jest zwykle trwale dopasowana do piasty. Stożek blokuje łożysko kulkowe. Przeciwnakrętka jest dociśnięta do stożka, aby zapobiec jego ruchowi. Jeśli luz na łożysku jest luźny, stożek można przesunąć bliżej miseczki.

Nowoczesne freehuby wydają się być bardziej złożone. Koncentrator będzie miał przymocowany mechanizm koncentrujący. Kasety trybików przyczepiają się do freehuba. Możliwe jest usunięcie i serwisowanie freehub w oddzielnej operacji. Zobacz usługę Freehub. Typowa tylna piasta z amortyzatorem widoczna jest poniżej.

Kubek i stożek typu freehub

Piasty łożysk kasetowych Piasty wykorzystujące łożyska typu kasetowego nie nadają się do użytku w tym sensie, że można je zdemontować i wyregulować. Ponieważ łożyska nabojowe zużywają się i rozwijają luz, cała jednostka nabojowa jest wymieniana. Usługa koncentratora kaset nie jest objęta tym artykułem.

Wspólna piasta typu łożyskowego

Remont piasty W przypadku piast tylnych należy rozpocząć od zdjęcia tylnych trybików. Usuń szpikulec do szybkiego zwalniania. Jeśli jest to oś pełna, usuń nakrętki osi. Sprawdź końce osi. Zmierz i zanotuj ilość osi wystającej poza przeciwnakrętkę. W przypadku koncentratorów szybkozamykających zliczanie liczby wątków jest odpowiednim pomiarem.

(OPCJONALNIE) Zamontuj w imadle osi, jeśli to możliwe. Zamontuj prawą stronę w dół, lewą stroną do góry. Ogólnie rzecz biorąc, zdemontować z lewej strony. Zdejmij gumową osłonę. Za pomocą krawata lub sznurka trzymaj małe części w tej samej orientacji, w jakiej wypadły z piasty. Przytrzymaj stożek za pomocą klucza stożkowego i poluzuj przeciwnakrętkę przeciwnakrętki.

Zdejmij przeciwnakrętkę i podkładki, kładąc je na sznurku.

Usuń stożek, obracając w lewo. Umieść dłoń poniżej prawej strony i powoli podnieś koło. Przygotuj się na złapanie łożysk wypadających z piasty. Umieść koło na ławce. W przypadku kontroli wygiętej osi należy usunąć prawą przeciwnakrętkę i stożki. Należy pamiętać, że stożki po lewej i prawej stronie, podkładki i nakrętki zabezpieczające mogą się różnić. Nie należy mylić lewej i prawej części bocznej. Użyj metody wiązania, aby śledzić części. Uwaga: gwint osi może być asymetryczny. Strona z większą liczbą elementów dystansowych osi ma większy gwint osi.

Policz liczbę łożysk z każdej strony, a następnie za pomocą magnesu ołówkowego usuń łożyska z piasty.

W przypadku wielu modeli piast możliwe i zalecane jest przeprowadzenie przeglądu po wciśnięciu zaślepek przeciwpyłowych. Osłony przeciwpyłowe mogą być delikatne, a ich usunięcie może spowodować uszkodzenie. Podczas czyszczenia i kontroli obejść osłony przeciwpyłowe. Wytrzyj i wyczyść wszystkie części. Części muszą być suche do montażu. Wytrzyj mechanizm Freehub za pomocą wilgotnej szmatki. Nie moczyć freehub w rozpuszczalniku. Korpusy Freehub są smarowane wewnętrznie lekkim smarem, a nasączenie ich rozpuszczalnikiem usunie smarowanie. Aby uzyskać usługę freehub, zobacz Usługa freehub. Kontrola piasty i części Zobacz miseczki i stożki piasty pod kątem wżerów lub uszkodzeń. Użyj również długopisu, aby wyznaczyć ścieżkę namiaru. Szorstkość i zużycie będą odczuwalne, gdy mała kulka pióra przechodzi nad dołami.

    

Sprawdź łożyska kulkowe pod kątem połysku i jasności. Jeśli kule są nudne, należy je wymienić. Jeśli kubek jest uszkodzony, zwykle nie można go wymienić. Wymagany byłby nowy hub. Stożki są zazwyczaj dostępne jako części zamienne.

W przypadku kontroli osi, walcuj oś na płaskiej powierzchni. Zobacz oś blisko powierzchni i uważaj na pojawiające się luki w postaci toczenia się osi. Wygiętych osi nie można ponownie wygiąć. Wymagana jest nowa oś.

Zespół piasty Smaruj gwint osi. Nasmaruj mocno wnętrze miseczek piasty. Umieścić łożyska kulkowe w obu miseczkach i przykryć większą ilością smaru. Upewnij się, że kulki są ułożone płasko w filiżance. W przypadku piast tylnych wspólna liczba to 9 kulek o średnicy 1/4 cala na stronę. W przypadku piast przednich wspólna liczba to 10 kulek o średnicy 3/16 cala na stronę.

Jeśli wszystkie części zostały usunięte z osi, zainstaluj części po prawej stronie. Zachowaj ostrożność, aby zainstalować w tej samej orientacji, w jakiej zeszły. Przywróć występ osi do pierwotnego pomiaru, jak wspomniano wcześniej. Dokręcić całkowicie nakrętkę kontrującą stożka. Zamontować oś przez prawą stronę piasty. Zamontować lewe części osi, ostrożnie instalując je w tej samej orientacji, w jakiej zostały zdemontowane. Nie ustawiaj występu osi po tej stronie i nie dokręcaj w tym momencie nakrętki zabezpieczającej. W przypadku piast szybkozamykających, dociśnij stożek w dół, aż zetknie się z łożyskami kulkowymi, i obróć o jedną czwartą obrotu w lewo (90 stopni). To celowo sprawi, że regulacja łożyska będzie zbyt luźna. Przytrzymaj stożek kluczem stożkowym i dokręć całkowicie nakrętkę zabezpieczającą. Przejdź do REGULACJI PIASTY poniżej. UWAGA: W przypadku kół szybkozamykających bardzo ważne jest, aby koniec osi siedział wewnątrz lub wpuszczony w ramę lub hak widelca. Pozwala to na szybkie zwolnienie szpikulca do zamocowania na ramie lub końcu wideł. Jeśli końcówka osi wystaje nawet bardzo niewielką ilość, koło może nie być odpowiednio zabezpieczone i może wypaść podczas użytkowania. Na zdjęciu poniżej koniec osi jest tylko nieco za długi. Jeśli piasta ma prawidłową szerokość, sprawdź, czy oś jest wyśrodkowana między przeciwnakrętkami. Konieczne może być odszlifowanie końca osi, aż do bezpiecznego zagłębienia.

Regulacja piasty Piasty szybkiego zwalniania mają puste w środku osie, które lekko się wyginają, gdy szybkie zwalnianie jest zamknięte. Regulacja łożyska piasty musi uwzględniać to dodatkowe ciśnienie. Kiedy piasta szybkozamykacza nie jest mocno zaciśnięta w ramie, oś powinna mieć niewielki luz. Ten luz znika, gdy piasta i koło są zaciśnięte w ramie.

Aby sprawdzić, czy piasta w rowerze ma odpowiednią regulację, chwyć koło, gdy jest jeszcze w ramie, i pociągnij je na boki. Obróć koło i sprawdź ponownie, wyczuwając uczucie pukania. Jeśli nie wyczujesz luzu, zdejmij koło. Złap oś (nie szpikulec) i kołysz nią w górę iw dół, aby sprawdzić, czy gra. Jeśli oś ma luz, gdy koło znajduje się poza rowerem, ale nie ma luzu wewnątrz roweru, regulacja jest wystarczająca. Jeśli nie ma luzu na osi, gdy koło znajduje się poza rowerem, regulacja jest zbyt ciasna, nawet jeśli oś wydaje się płynnie obracać po wyjściu z roweru.

Regulacja łożyska i „odczucie” Powierzchnie łożyska wykonane są z hartowanej stali. Powierzchnie są zwykle cięte przez szlifowanie. Okrągłe łożyska kulkowe toczą się po zakrzywionej powierzchni miseczki i stożka. Nawet najwyższej jakości powierzchnie łożysk będą miały niewielkie ślady szlifowania. Na lewym zdjęciu poniżej stożek wysokiej jakości powiększony dwieście razy. Zwróć uwagę na równoległe znaki z kamienia szlifierskiego. Zwróć również uwagę na niewielki ubytek po zużyciu. Zdjęcie po prawej stronie to łożysko powiększone o tę samą wartość. Wykazuje pewne oznakowanie powierzchni, ale ogólnie jest gładsze niż stożek lub miseczka. Gładkość powierzchni łożyska będzie się różnić w zależności od producenta i modelu. Niektóre systemy łożysk będą po prostu „odczuwać” wygładzenie, ponieważ są gładsze. Dlatego trudno jest to dostosować, używając subiektywnego uczucia gładkości. Ogólnie,     

Poniższe procedury regulacji symulują kompresję na rowerze, jednocześnie umożliwiając dostęp do lewego stożka i nakrętki zabezpieczającej w celu regulacji. Rama roweru i szpikulec działają jak uchwyt koła i osi. Ustawienie koła na ramie może wydawać się niezwykłe. Postępuj zgodnie ze wskazówkami.

UWAGA: Niektóre ramy i haki nie pozwalają na mocowanie koła zgodnie z opisem. Piasta lub szprychy mogą stykać się z ramą. Można znaleźć elementy dystansowe do symulacji wypadania. Dodatkowo alternatywą dla poniższej procedury jest wyregulowanie łożysk przy zwolnionym kole. Zamontuj koło w ramie, aby sprawdzić dopasowanie. Usuń w razie potrzeby, dostosuj i ponownie przetestuj.

Zamontuj rower w stojaku naprawczym. Zdejmij tylne koło z roweru. Jeśli regulujesz przednie koło, usuń również przednie koło. Usuń szpikulec i sprężyny szybkiego zwalniania. Zdejmij gumową osłonę pokrywającą lewe stożki i nakrętki zabezpieczające. Włóż szpikulec przez stronę zębatki piasty. Zamontować nakrętkę szybkozamykającą po stronie innej niż zębatka. Pomiędzy nakrętką regulującą szpikulec a nakrętką zabezpieczającą musi być odstęp. Nakrętka szybkozaciskowa musi naciskać tylko na oś, a nie na przeciwnakrętkę.

Umieść koło zębate koła w lewym tylnym haku. Strona bez koła zębatego znajduje się na zewnątrz motocykla i jest dostępna dla mechaników. Jeśli koła zębate dotykają ramy lub kolidują z nią, usuń tylne koła zębate. Przednie koło: lewa lub prawa strona przechodzi do tylnego haka. Regulacja odbywa się od strony przeciwnej do zaciśniętej.

Dostosuj szybkie zwalnianie, aż napięcie będzie takie samo, jak w przypadku normalnego zaciskania koła w rowerze. Odporność na zamykanie powinna zaczynać się w połowie huśtawki, aż do pełnego zamknięcia. W razie wątpliwości patrz Montaż koła.

Sprawdź łożyska pod kątem luzu. Jedną ręką trzymaj koniec osi po stronie bez koła zębatego, a drugą ręką obróć krawędź skały. Luz łożysk będzie odczuwalny jako pukanie do osi. Jeśli wyczujesz grę, przejdź do kroku 9 poniżej.

Jeśli gra nie jest odczuwalna, regulacja może być zbyt ciasna. Celowo stwórz nadmierny luz łożyska jako pierwszy krok do właściwej regulacji. A. Użyj klucza stożkowego i trzymaj stożek przed ruchem. Zwróć uwagę na pozycję i kąt klucza.

B. Użyj innego klucza na przeciwnakrętce. Obróć przeciwnakrętkę w lewo, aby poluzować.

C. Poluzuj stożek, obracając klucz stożkowy w lewo o około 1/4 obrotu lub o 90 stopni.

D. Przytrzymaj stożek przed poruszeniem się kluczem stożkowym i dokręć przeciwnakrętkę. Przeciwnakrętka musi być całkowicie szczelna, aby można było sprawdzić grę.

E. Sprawdzić luz, przytrzymując oś i przesuwając obręcz bocznie.

Jeśli gra jest odczuwalna, regulacja jest zbyt luźna. Dokręcić regulację: A. Użyj klucza stożkowego i przytrzymaj stożek przed ruchem. Zwróć uwagę na pozycję i kąt klucza.

B. Użyj innego klucza na przeciwnakrętce i poluzuj go, obracając w lewo.

C. Przywołać kąt klucza stożkowego i dokręcić regulację, obracając stożek zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 1/32 obrotu. Wyobraź sobie klucz stożkowy sięgający do obręczy. Przenieś koniec klucza tylko na odległość od jednego smoczka do drugiego na obręczy. To przybliża 1/32 obrotu dla trzydziestu sześciu i trzydziestu dwóch szprych.

D. Przytrzymaj stożek przed poruszeniem się kluczem stożkowym i dokręć przeciwnakrętkę. Przeciwnakrętka musi być całkowicie szczelna, aby można było sprawdzić grę.

Ponownie przetestuj luz, trzymając oś jedną ręką i przesuwając obręcz bocznie drugą ręką. Obracaj kołem i sprawdzaj, czy gra się wokół obrotu koła. Jeśli odtwarzanie jest nadal obecne, powtarzaj krok regulacji powyżej, aż odtwarzanie po prostu zniknie. Pamiętaj, aby dokonywać drobnych korekt zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pojedynczo. Po każdej regulacji sprawdź luz na obręczy. Prawdopodobnie zajmie to kilka drobnych poprawek. Gdy gra zniknie, sprawdź ostateczną regulację. Częściowo otwórz szpikulec (około 45 stopni) i sprawdź ponownie, obracając kołem i sprawdzając kilka punktów. Jeśli podczas tego testu wyczuwa się luz, piasta jest regulowana.

Jeśli podczas końcowego sprawdzania szpikulca nie wyczujesz luzu, regulacja jest zbyt ciasna. Aby wyregulować, najpierw ZAMKNIJ SZEWIK, poluzuj przeciwnakrętkę i poluzuj regulację tylko nieznacznie. Dokręć przeciwnakrętkę i sprawdź regulację pod kątem luzu, a następnie sprawdź ponownie, otwierając szpikulec do 45 stopni. Korekta jest zakończona, gdy nie ma odczucia luzu przy zamkniętym szpikulcu, ale niektóre gry są odczuwalne, gdy szpikulec jest częściowo otwarty. Zdejmij koło z roweru i ustaw szpikulec i sprężyny w normalnej pozycji. Wymień wszelkie gumowe osłony. Zauważ, że na osi jest luz. Ta gra znika, gdy koło zostanie zablokowane w celu użycia. Musisz użyć tego samego ustawienia szpikulca do jazdy, jak do regulacji piasty. Zamontuj koła zębate, jeśli zostały usunięte, i zainstaluj koło w rowerze. Podczas instalowania koła konieczne jest zduplikowanie ustawienia szybkiego zwolnienia regulacji piasty. Misc. Uwagi: Jeśli hub nie będzie się płynnie dostosowywał, powierzchnie łożysk mogą być zużyte. Jeśli luz nie zniknie, dopóki regulacja łożyska nie będzie bardzo dokręcona, przeciwnakrętka z prawej strony może nie przylegać do stożka lub miseczki wewnątrz piasty mogą być luźne.

REGULACJA PIASTY - STAŁY TYP OSI W układach piast innych niż szybkozamykające zastosowano nakrętki i podkładki na zewnątrz haków, aby utrzymać koło na miejscu. Regulacja łożysk piasty z pełną osią jest podobna do typu szybkozamykacza z wydrążoną osią, ale nie ma potrzeby pozwalania na elastyczność osi. Zamontuj koło w ramie podobnie do piast szybkozamykających, jak opisano powyżej. Dokręcić nakrętkę osi wewnątrz haka przytrzymującego koło. Oś jest teraz mocno osadzona. Sprawdź luz łożyska. Jeśli nie ma luzu, utwórz luz, poluzowując regulację namiaru, a następnie dostosowuj stopniowo, aż luz zniknie. Celem jest znalezienie najbardziej luźnej regulacji, która nie ma żadnej gry. Zdejmij koło z roweru. Regulacja piast z pełną osią nie zmienia się po zamontowaniu na rowerze.

TYP ŁOŻYSK KOŁOWYCH Piasty tego typu wykorzystują zespół łożyskowy typu przemysłowego. Wewnętrzne i zewnętrzne wirujące bieżnie i łożyska kulkowe są montowane jako całość. Te węzły nie nadają się do użytku w tym sensie, że są remontowane i dostosowywane. Gdy łożyska naboju są zużyte, zgrubne lub mają luz, nabój należy wymienić. Zespół łożyska jest następnie usuwany i wciskany nowy. Wymaga to specjalnych narzędzi i najlepiej pozostawić go profesjonalnym mechanikom.


1

Używam smaru do łożysk osi morskich lub Park Poly Lube 1000 . Sprawdź jednak to pytanie dotyczące smaru. Co sprawia, że ​​smar jest odpowiedni dla motocykli?

Potrzebujesz narzędzia blokującego kasetę (narzędzie Parkowanie FR-5 prawdopodobnie będzie działać w większości przypadków), aby usunąć pierścień zabezpieczający na końcu wolnego koła i zsunąć tylną kasetę, jeśli masz tylne koło w stylu wolnego koła.

Jeśli masz starszą konstrukcję wolnego koła, będziesz potrzebować odpowiedniego narzędzia wolnego koła dla swojego konkretnego wolnego koła, prawdopodobnie dużego klucza, a może nawet oszustwa do dźwigni. Ci frajerzy mogą naprawdę utknąć.

Przeczytaj post Sheldona Browna na ten temat, jeśli nie masz pewności, który z nich masz. Jego słowa o tym, jak go usunąć, można znaleźć tutaj .


1

„Dawniej używał czarnego smaru, podczas gdy ten drugi używał zielonego, galaretowatego. Jestem zdezorientowany, czy potrzebują różnych rodzajów smaru?”

Nie znam różnych smarów w tym samym zespole. Domyślam się, że czarny smar jest po prostu zanieczyszczonym zielonym smarem.

Zielonym smarem może być wodoodporny smar Phil Wood. Jest zielony i galaretowaty. Jest „wytrwały”, jak to nazywa PW, co oznacza, że ​​przykleja się do metalowych powierzchni. Przeciwieństwem byłby smar, który po prostu wykręca się z mechanizmu. Występuje w dużym ściśniętym pojemniku typu pasta do zębów, w kolorze tiffany zielonym. Pan Google pokazuje, że wiele miejsc internetowych go sprzedaje.

Jeśli chodzi o to, jakiego smaru powinieneś użyć teraz, nie ma zgody w gruncie netto. Każdy ma swoje 0,02 $ i wiele wątków na wielu forach na ten temat przez lata. Niektórzy używają samochodowego smaru do łożysk kół, inni używają specjalnego smaru do rowerów. Niektórzy nawet używają cienkiej wersji, która tak naprawdę nie jest smarem.

Jeździsz w mokrych warunkach? Potem może wodoodporny jak Phil Wood.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.