Czym dokładnie jest technologia Shimano Shadow Plus dla przerzutek tylnych?


10

Kilka lat temu Shimano zadebiutowało w technologii Shadow Plus w tylnych przerzutkach rowerów górskich. Co to jest i dlaczego tego chcesz? Jeśli to taki dobry pomysł, dlaczego nie został skopiowany przez innych producentów lub użyty w innych grupach?

Powiązane: Dlaczego Shimano nie stosuje technologii cienia w przerzutkach drogowych? - która dotyczy technologii „Shadow”, która w prawdziwym stylu Shimano różni się od „Shadow Plus”.


4
Kolarstwo górskie jest trudniejsze na przerzutce niż kolarstwo szosowe. Łańcuch jest zawsze napięty w rowerach szosowych podczas normalnej pracy; mniej na rowerach górskich (a to może powodować problemy). Tak więc Shadow Plus dodaje sprzęgło. Jest to więc w dużej mierze niepotrzebny dodatek złożoności i masy (której waga nie spodoba się) w rowerach szosowych.
Batman

Odpowiedzi:


12

TL; DNR Dérailleur Shimano „Shadow Plus” lub SRAM Type 2 (znany również jako clutch dérailleur) oznacza, że ​​możesz zmienić napięcie łańcucha, przesuwając dźwignię.

Dla kompletności - pod koniec 2000 roku Shimano wprowadził dérailleur „Shadow” (patrz link OP), który wprowadza deraileur za kasetę, zapewniając mu lepszą ochronę przed uderzeniami i uszkodzeniami. Niedługo potem (kilka lat?) Dodali „sprzęgło”, które w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z Shadow, ale Shadow był wciąż nowy i nadal sprzedawali dérailleurs bez cienia w niższych zakresach specyfikacji, więc konieczne było zachowaj Shadow w nazwie tego nowego modelu. Mimo że / ponieważ wszyscy dérailleurowie sprzęgła byli również Cieniami, marketing miał sens nazywanie ich „Shadow Plus”, a nie „Plus”.

Niestety z powodu bliskich ram czasowych między wprowadzeniem, niektórzy ludzie błędnie uważają, że „Cień” oznacza, że ​​ma sprzęgło, ponieważ nigdy nie widzieli „Cienia” bez sprzęgła.

Czym więc jest Plus - jak wspomina komentarz @ Batmana - Plus oznacza sprzęgło. Ale czym jest sprzęgło

Słownik: rzeczownik: sprzęgło; rzeczownik w liczbie mnogiej: sprzęgła

1.
a tight grasp.
"she made a clutch at his body"
    a person's power or control, especially when regarded as inescapable.
    plural noun: someone's clutches
    "Tom had fallen into Amanda's clutches"
2.
a mechanism for connecting and disconnecting an engine and the transmission system in a vehicle, or the working parts of any machine.
"she let the clutch in and the car surged forward"
    the pedal operating the clutch in a vehicle.
3.
a group of eggs fertilized at the same time, laid in a single session and (in birds) incubated together.
4.
a slim, flat handbag

Ale termin marketingowy Shimano nie jest żadnym z powyższych. SRAM użył bardziej ogólnego terminu „typ 2”

Cofając się jeszcze bardziej (wczesne / środkowe lata 90., jeśli pamięć dobrze mi służy, ale mogło to być lata 80.) Shimano wymyślił „nowego dérailleura” z lżejszą sprężyną i obniżonym napięciem łańcucha. Zostało to sprzedane jako posiadające różnego rodzaju przewagę nad cięższymi sprężynami - łatwa wymiana kół, lepsza wydajność układu napędowego, prawdopodobnie zwiększająca atrakcyjność dla płci przeciwnej była gdzieś tam (lata 90-te). Kiedy stało się jasne, że MTB cierpią, ponieważ wiosna była zbyt lekka, trudno będzie sprzedać „ciężką sprężynę” bez Shimano, który dostanie jaja na twarz (ponieważ jeźdźcy staną się mniej atrakcyjni dla płci przeciwnej). Opracowali „sprzęgło”


1
Cześć Matt. Myślę, że o to właśnie chodzi w pierwszej definicji ścisłego zrozumienia .
andy256

Sprzęgło wydaje się inne niż cięższa sprężyna. Wyjaśnić?
RoboKaren,

8

Co to jest i dlaczego tego chcesz?

Shadow plus oznacza dodanie jednokierunkowego sprzęgła ciernego do czopa klatki przerzutki, którego napięcie można regulować. Celem tego mechanizmu jest utrudnienie ciągnięciu klatki przez łańcuch i wychylaniu się na zewnątrz podczas podróży po nierównym terenie lub podczas nurkowania z kropli. Powodem, dla którego nie chcesz, aby klatka się kołysała, jest to, że może ona spowodować uderzenie łańcucha w tylny trójkąt i uszkodzenie go i powodować dużo hałasu, a nawet może wyskoczyć z tarczy. Podsumowując w jednym zdaniu, zmniejsza uderzenie łańcucha (łańcuch uderzający w łańcuch dolny) i poluzowanie łańcucha.

Jeśli to taki dobry pomysł, dlaczego nie został skopiowany przez innych producentów lub użyty w innych grupach?

W rzeczywistości został wdrożony przez innych producentów, SRAM nazywają przerzutki wyposażone w sprzęgło Type-2.

Jeśli chodzi o inne zestawy grupowe, rozumiem, że masz na myśli przerzutki drogowe? w takim przypadku drogowi RD nie korzystają w ogóle z tej funkcji, ponieważ nie ma nierównego terenu (tu mówimy o korzeniach / ogrodach skalnych) lub nie spada na drodze.


3
Witamy w Bicycles @Mario. +1 Czy nie jedziesz na rowerze szosowym po schodach? :-) Zobacz bicycles.stackexchange.com/q/44671/8273
andy256


@David Na pewno nie jestem w jego lidze!
andy256

@ andy256 Dziękuję za powitanie :) No cóż, choć kuszące nie jestem pewien, czy dobrym pomysłem jest zejść na dół rowerem: p
Mario Chapa

W komentarzach na youtube informują, że mocno rozbił się podczas kręcenia drugiego odcinka wyczynów na rowerze szosowym. Prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł.
Dmitriy Sintsov,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.