Olej roślinny do smarowania roweru?


16

Czy olej roślinny jest tak dobry jak olej silnikowy do smarowania roweru?


7
Tak, powinieneś co tydzień zanurzać rower w oleju rzepakowym.

13
@ wdypdx22 - Następnie posmaruj jajkiem, zanurz w bułce tartej, piecz w piekarniku o temperaturze 350 stopni przez 20 minut.
Neil Fein


8
Przy dużej prędkości drogie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia mogą sprawić, że Twój rower będzie lepiej pachniał podczas ruchu ulicznego.
użytkownik nieznany

1
Gdy olej do gotowania psuje się, źle pachnie. Jest to powód, dla którego należy go unikać i nie jest on niepowiązany.
Neil Fein

Odpowiedzi:


30

Oleje roślinne mają tendencję do „polimeryzacji”, która staje się lepka i stała. Na przykład olej rycynowy jest doskonałym środkiem smarnym od dawna preferowanym w samochodach wyścigowych i motocyklach. Powodem, dla którego nigdy nie stał się popularny w zwykłych samochodach, było zbudowanie dużej ilości lepkiej, kruchej mazi. Silniki wyścigowe są regularnie burzone i przebudowywane; bez znaczenia. Nie taki twój sedan. Oleje stosowane w farbach na bazie olejów są zwykle również pochodzenia roślinnego; po pewnym czasie stają się dość solidne.

Jak zauważyłem wcześniej, smary, szczególnie smary łańcuchowe, wydają się być „czymś” dla poważnych rowerzystów. Łańcuchowe wątki smarowania na dedykowanych forach rowerowych mają tendencję do ciągłego ciągłego ciągłego działania ... To mentalność inżynierska w pracy. „Może uda mi się wydostać z mojego łańcucha jeszcze 100 mil, jeśli wymyślę własną specjalną mieszankę!” Może ... Smary łańcuchowe są tanie. Kosztują co najwyżej 10 dolców za butelkę wystarczającą na rok? Również łańcuchy są tanie. Och, możesz wydać dużo na super-luksusowe przedmioty, ale dobry, dobrze wykonany standardowy łańcuch ma mniej niż 20 dolców i wytrzyma większość jeźdźców, dopóki utrzymają rower, jeśli są odpowiednio nasmarowane i wyczyszczone.

Związane z


2
Aby dodać anegdotę. Olej rycynowy zastosowano w samolotach z czasów I wojny światowej w otwartym kokpicie. Olej z kółka ma również silne działanie przeczyszczające. Niefortunne połączenie!
mgb

„Oleje roślinne mają tendencję do„ polimeryzacji ”, która staje się lepka i trwała” - jestem całkiem pewien, że właśnie dlatego „przyprawiam” moje żeliwne naczynia kuchenne, aby nie przywierały. I… „Smary łańcuchowe są tanie. Kosztują co najwyżej 10 dolców za butelkę wystarczającą na rok? Również łańcuchy są tanie”. Chciałbym móc jeszcze raz głosować za Twoją odpowiedzią!

Poza tym nie widzę sensu w usuwaniu łańcucha, moczeniu w parafinie itp. Uwielbiam twoją odpowiedź M. Werner

@ wdypdx22 to jedyny sposób, aby usunąć cały stary olej i wyczyścić go bez użycia detergentów zawierających wodę.
mgb

„Wątki związane z smarowaniem łańcuchów na dedykowanych forach rowerowych mają tendencję do ciągłego ciągłego działania… To mentalna inżynieria w pracy”. - To mój ulubiony cytat!

8

W łańcuchu nie tyle. Jak mówi M. Werner, dość szybko polimeryzuje i zamienia się w lepki kij, i nic nie można zrobić, aby temu zapobiec. Możesz tak naprawdę umieścić go tylko w miejscu, które łatwo usunąć. Jak łańcuch. Następnie wystarczy użyć na nim środka do czyszczenia łańcucha co kilka tygodni i ponownie nałożyć olej. Używając vege oil inne miejsca mogą być okropne. Szczególnie wewnątrz piasty, na przykład.

Mam jednego przyjaciela, który próbował na swoim łańcuchu oleju roślinnego i eksperymentował z różnymi olejami. Nie używa już vege olejku z pamięci, ponieważ zbyt szybko zmienił się w czarną mazię. Uważam, że nawet tani olej silnikowy jest lepszy. Wysłałem mu e-mailem link, mam nadzieję, że on wejdzie.

Edycja: mówi, że nie ma nic użytecznego do dodania.


7

Olej mineralny zawiera „” alkanów mających prosty wzór chemiczny (C n H 2n + 2 ).

Tłuszcze zjełczały, ponieważ ich cząsteczki zawierają stosunkowo skomplikowane / słabe wiązania.

(Nie jestem pewien co do wosków; ale olej jest bardziej powszechny w smarach łańcuchowych niż wosk).

Właśnie przejrzałem olej, który sprzedał mi mój LBS i zauważam, że napisano : „Smar WET z linii Finish Line ma naturalnie biodegradowalną formułę, która między 20% a 60% bazowych olejów ulegnie degradacji w ciągu 28 dni”.

Porównaj to z innym rodzajem oleju , który trwa długo, będąc olejem mineralnym.


2
Jako dodatek utrzymuję flotę 25 działów patrolowych w naszym dziale i od wielu lat używam produktów Finish Line z doskonałymi wynikami.
M. Werner

5

Nie.

To około 5 USD za butelkę smaru do łańcucha i 10 USD za tubkę smaru . Są to najwyższej jakości smary, które wystarczą na wiele miesięcy częstego stosowania. Jest absolutnie zerowy powód, dla którego powinieneś narażać żywotność swojego roweru, pokrywając go jedzeniem.


Masz rację! Po prostu nie rozumiem, dlaczego ludzie chcą rozłączyć, usunąć łańcuch, stopić parafinę, zanurzyć łańcuch w parafinie, a następnie ponownie złożyć łańcuch. Lub dlaczego w ogóle stosowanie oleju roślinnego byłoby dobrym pomysłem? Wreszcie głos racjonalności!

@ wdypdx22: usuwanie łańcucha jest niezbędne w przypadku łańcuchów nieobsługiwanych lub często używanych lub źle zwietrzałych (np. zimowych), należy zabrudzić wnętrze - zmniejsza tarcie.

@ wdypdx22: jeśli przeczytasz odpowiedź w moim linku tutaj , możesz znaleźć przyczynę wyjaśnioną przez freiheit: „”, a brud wewnątrz zetrze wewnętrzne części i szybciej zużyje łańcuch. ”„ Teraz zachowuj się. Przestań przesadzać oszczędny - charakterystyczny i spróbuj odpowiedzieć na pytanie. Moja odpowiedź jest chemiczna per se - dlaczego atakujesz mnie tymi bombastycznymi, powtarzającymi się komentarzami? Całkowicie niezwiązany, bezpodstawny. Odciąga uwagę od dochodzenia chemicznego.

@ hhh - Przepraszam, że jestem bombastyczny i za złe zachowanie.

@ hhh - Naprawdę przykro mi być bombastycznym. I

4

Nie jestem do końca pewien, jaki jest cel tego pytania, ale próbowałem oleju roślinnego i to nie jest świetne. Nie pachnie wystarczająco, by cię martwić, ale dość szybko staje się gumowaty i zbiera brud. To może być w porządku, jeśli czyścisz i ponownie aplikujesz naprawdę regularnie (jak co 3-4 dni?), Ale byłem zbyt leniwy, aby zawracać sobie głowę.

Powody, dla których chciałem spróbować oleju vege, były w zasadzie ekologiczne, a ponieważ nie chcę używać produktów wytwarzanych przez przemysł naftowy. Ok, a może trochę symboliki.

W każdym razie szybkie wyszukiwanie w Internecie „ekologicznego smaru rowerowego” ujawnia http://www.green-oil.net/environment.html , który wygląda obiecująco (długołańcuchowe polimery ekstrahowane z oleju roślinnego) i wydaje się mieć przyzwoite recenzje. Jeszcze tego nie próbowałem, ale zobaczę, czy uda mi się je zdobyć i wypróbować.


3

Jeśli Twój rower był w sprzedaży w garażu lub w śmietniku, na pewno umieść na nim olej roślinny. Robię to na rowerach starych dzieci. Działa dobrze i nie sprawia, że ​​są tak tłuste jak olej silnikowy lub smar do osi. Widziałem kosiarkę, którą ktoś napełniał olejem rzepakowym zamiast oleju silnikowego i przez długi czas działał dobrze, chociaż olej zgęstniał i śmierdział.

FWIW na rynku jest olej barowy na bazie oleju roślinnego, a od miesięcy używam taniego oleju kukurydzianego z niewielkim zużyciem oleju silnikowego. Działa świetnie, ale trochę pali i trzeba go opróżnić ze zbiornika, żeby nie zastygł.

Niektóre łańcuchy nie są tanie. Nowe łańcuchy „9-biegowe” kosztują 20 $ +, łańcuchy „10-biegowe” wynoszą około 30-80 $, a następne 11, 12, 13 łańcuchów prędkości to włoskie produkty z najwyższej półki i $$$$$.


1

Ponieważ pytanie nigdy tak naprawdę nie określało, która część motocykla powinna być naoliwiona, zwrócę uwagę, że olej lniany (konkretnie gotowany olej lniany) jest często używany jako prep.

W tym przypadku służy do smarowania gwintów szprych podczas montażu koła, a fakt, że później wysycha, jest pożądany, ponieważ działa jak blokada gwintu, aby oprzeć się odkręceniu smoczka.Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.