Czy istnieją zamienniki smaru do łańcucha?


10

Podczas długich podróży, a szczególnie zimą, zauważyłem, że sól bardzo szybko niszczy łańcuch, nawet jeśli wcześniej go posmarowałem. Jeśli brakuje odpowiednich smarów do łańcucha, co byś użył jako zamiennika? Czy możesz użyć oleju do smażenia, jeśli brakuje Ci odpowiednich rzeczy, czy też powinienem mieć przy sobie małą butelkę oleju?

Związane z


Co rozumiesz przez smar do łańcuchów? Najważniejsza jest lepkość (sprzedawana jako mokra / sucha [1]). Nie jestem pewien, ale próba znalezienia ekstremalnie suchego i mokrego wyboru może być sposobem na znalezienie odpowiednich zamienników, mogą nie być sprzedawane jako „olej rowerowy”. [1] bicycles.stackexchange.com/questions/633/…

2
Smar to ogólny termin odnoszący się do substancji przeznaczonych do smarowania układu napędowego motocykla; nie oznacza konkretnej marki ani typu.
Pożegnanie wymiany

1
Nie bardzo oszczędny, ale napędy pasowe nie potrzebują smaru do łańcucha carbondrivesystems.com
Christopher Manning

Zauważyłem, że niektórzy używają smaru do skarpet i łańcucha do czyszczenia swoich łańcuchów, może być niewiarygodnie drogi z brudnymi łańcuchami i raczej nieefektywny. Do dokładnego czyszczenia można użyć oleju do smażenia jak tutaj [1]. [1] bicycles.stackexchange.com/questions/3304/…

Proszę zdefiniować długo i szybko. Butelka 50 ml oleju wystarcza na długi czas - czemu po prostu nie zabrać ze sobą.
mattnz

Odpowiedzi:


4

Jeśli pójdziesz do Bikeforums i zajrzysz do działu „mechanika” w poszukiwaniu nitek do smarowania łańcuchów, zauważysz, że one się ciągną i dalej, i robią się zepsute… Ludzie z własnymi domowymi recepturami, ludzie faworyzowanie wosków nad olejami, ludzie używający magicznych zaklęć .. (cóż, niezupełnie, ale masz pomysł)

To jest rozterka. Idealny smar łańcuchowy działałby jak woda, wnikał głęboko w wałki, a następnie układał się jak ładny, gęsty smar, który działałby również jak wosk i nie przyciągałby brudu i zapobiegałby rdzy i ..... ja nie myślę, że istnieje. Woski nie przyciągają dużo brudu, ale spadają. Smary nie dostają się do wnętrza łańcucha, chyba że je rozgrzejesz i zanurzysz w łańcuchu, a one przyciągną brud jak magnesy. Zwykle używam komercyjnych smarów, które przynajmniej dobrze wnikają i do pewnego stopnia osadzają się, a w razie potrzeby dokładnie je czyszczę.


8

Jedną z opcji byłoby użycie taniego łańcucha zimą i odrzucenie go wiosną.

Innym byłoby, gdyby nie solić łańcucha w pierwszej kolejności, wypróbuj hermetyczny system osłony łańcucha.

Jeśli twój rower nie ma przerzutki, możesz wypróbować prowadnicę łańcuchową, ale mam wątpliwości, że chroni przed dostaniem się wody do podszewki. http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Chainrunner.JPG&filetimestamp=20100223153843

Smary na bazie teflonu są dość dobre latem, ale nie pomagają zimą.

Olej kuchenny nie nadaje się do części mechanicznych. (Z czasem zmienia się chemicznie, zawiera kwasowość itp.)


Posipiet: przez „hermetyczny system osłony łańcucha” masz na myśli takie rzeczy, jak piasta wewnętrzna czy coś innego?

hmm, cóż, mój zły, hermetyczny system zasadniczo wymaga wewnętrznej piasty, tak.
Posipiet

Posipiet: Zgadzam się z twoimi wątpliwościami dotyczącymi chainrunner. Załóżmy, że go nie usuniesz, słona ciecz nie odparuje tak łatwo i może spowodować większe uszkodzenie łańcucha niż bez niego. Potem znowu w pewien sposób chroni, ale wydaje się plastikowy, który nie pomaga odparować. Ryzykowny zakup, nie dotknę go.

5

Możesz również rozważyć użycie łańcucha ze stali nierdzewnej.

Oto jedno źródło, prawdopodobnie są inne: http://www.connexchain.com/Bocykle-chains/9-Speed/1_327.html


czy wadą jest to, że łańcuchy są wykonane z jakiegoś porowatego metalu, tj. czegoś, co łatwo rdzewieje? Nie jestem pewien, ale widziałem łańcuch wyglądający nieco pomarańczowo, bardzo gruby łańcuch używany zimą. Nie masz pojęcia o pomysłach materialnych? (nie miedź, ale może pewna mieszanka)

Myślę, że dobrym pomysłem jest łańcuch ze stali nierdzewnej lub niklowanej, ale musisz również utrzymać łańcuch w czystości. Nawet łańcuch ze stali nierdzewnej rozwinie rdzę z powodu gromadzenia się minerałów w soli drogowej, jeśli nigdy jej nie oczyścisz. Sam metal nie rdzewieje, ale na łańcuchu będzie warstwa minerałów, które w zasadzie sprawią, że łańcuch będzie zachowywał się jak zardzewiały łańcuch.
Kibbee

4

Niestety, nic nie zastąpi po prostu utrzymania roweru w czystości. Nawet podczas kilkudniowej jazdy można zabrać ze sobą szmatkę i butelkę smaru, co najmniej usuwając najgorszą sól i brud przed dodaniem smaru. Niektóre sklepy rowerowe sprzedają małe paczki smarów, ale coraz trudniej je znaleźć.

Olej do smażenia nie jest przeznaczony do smarowania metalu i nie będzie dobrze wykonywać smarowania roweru. Smar woskowy działa najlepiej w bardzo czystych środowiskach, ponieważ ma tendencję do zbierania brudu i, jak przypuszczam, soli drogowej, pogarszając problem.

W warunkach zimowych trzymałbym się zwykłego smaru do łańcucha, jednocześnie utrzymując układ napędowy tak czysty, jak to tylko możliwe.

(Jeśli posiadanie bardzo czystego układu napędowego jest dla Ciebie ważne, możesz rozważyć zastosowanie wewnętrznych piast, a nawet motocykli z wałem napędowym; oba oferują w pełni uszczelnione układy napędowe, ale mają kompromisy w zakresie wydajności i masy).


neilfein: co z parafiną? Dlaczego ludzie go używają? Wydaje się, że jest to rodzaj substytutu smaru do łańcucha, takiego jak olej do łańcucha.

Nigdy nie korzystałem z parafiny; czy ktoś może komentować?
Goodbye Stack Exchange

w rzeczywistości olej do smażenia zastępuje czyszczenie łańcuchów, wiem, że trochę rozłupuje włosy, ale smary mają funkcję czyszczenia łańcuchów skarpetą. Co o tym myślisz? Używam komercyjnego smaru do obniżania tarcia podczas jazdy, ale kiedy mam bardzo brudne metalowe części, regularnie używam oleju do smażenia, takiego jak: bicycles.stackexchange.com/questions/3304/…

1
@ hhh - Olej jadalny zjełcza się, więc nie polecam go używać.
Goodbye Stack Exchange

Miałem na myśli scenariusz, w którym używasz oleju kuchennego tylko do usuwania śmieci z metalowych części, zdejmowania go, a następnie do smarowania używaj komercyjnych smarów. Ściśle mówiąc, nie jest to smarowanie jako takie, ale zastępuje funkcję smaru, tj. Czyści łańcuchy szmatką jak skarpeta. Do czyszczenia brudnych łańcuchów użyłem oleju do smażenia, a następnie dodałem prawdziwy środek smarny, to działa. Chodzi mi o to, że olej do gotowania jest w pewnym sensie substytutem, ale musisz wiedzieć, jak go używać, aby nie mieć zjełczałych, naoliwionych łańcuchów, wciąż nie jestem pewien, jaki jest najlepszy sposób na usunięcie oleju

3

Jason Plank zaproponował coś zwanego hot wax tutaj . Nie mam pojęcia, co to jest, Google zwraca więcej porno niż motocykle, więc byłoby pomocne, gdyby ktoś wskazał właściwe rzeczy.


1
Wyszukaj „parafinę” zamiast wosku. Parafina jest woskowatym produktem naftowym, który często nazywa się woskiem: instructables.com/id/Lubricating-a-Bicykl-Chain-using-Paraffin
freiheit

Zasugerowano również wcześniej wazelinę (tj. Vasonline) - z pewnością jest wodoodporna, ale nie przeniknie, aby nasmarować łożysko. Będzie także zbierać dużo surowca. ps nie szukaj vasoline + penetruj w google!
mgb

@freiheit: masz pojęcie, czy parafina jest tania lub dlaczego warto z niej korzystać? Czy możesz użyć zarówno parafiny, jak i oleju? Po długich przejażdżkach użyć parafiny, a następnie podczas jazdy użyć oleju? Olej wygląda znacznie łatwiej do przenoszenia.

parafina musi się stopić, jak na kuchence. To nie jest przenośny smar. Wątpię, byś uzyskał dobre wyniki mieszając go z olejem.
freiheit

2

Nie jest to właściwie substytut, ale cel instruktażowy jest taki sam, aby łańcuch był bardziej trwały. Poznałam faceta, który włączeniu do grubszych łańcuchów z innego materiału podczas zimy więcej tutaj .


1

Zawsze stosowałem wytrwały olej Phila w okresie zimowym. Bardzo gruby, ale wytrzymuje dłużej niż większość w najgorszych warunkach.


John Busteed: Masz na myśli olej butelkowany? (Google zwraca olej butelkowany) Odpowiednik [1]? [1] global.ebay.com/…


Według MSDS dla Phil Wood Tenacious Oil, philwood.com/philpdfs/msds/Tenacious_Oil_MSDS.pdf nie zawiera nic oprócz „węglowodorów ropopochodnych”. To niektóre ogólne produkty kupowane tanio w dużych ilościach, a następnie sprzedawane w małych butelkach jako produkt związany z rowerem. Strona internetowa twierdzi, że mieszają się z dodatkami przeciwrdzewnymi i innymi dodatkami, ale w karcie charakterystyki nie wymieniono żadnych dodatków, więc nie ma powodu, by w to wierzyć.
Kaz

1

Do smarowania łańcuchów rowerowych i innych części potrzebujemy lekkiego oleju maszynowego, być może nieco rozcieńczonego rozpuszczalnikiem, aby mógł dostać się do łańcucha. Ponadto pomocny byłby dodatek antykorozyjny.

Znalazłem olej, który spełnia te wymagania i jest niedrogi (zapłaciłem około 5,50 USD CAD za podatki za butelkę 500 ml w Vancouver Auto Parts). W łańcuchu rowerowym nie zbiera dużo brudu i nie jest trudny do usunięcia za pomocą detergentów. Zdarza się, że jest to olej do narzędzi pneumatycznych .

Nie każdy lekki olej maszynowy musi koniecznie mieć taki dodatek antykorozyjny. W oleju do narzędzi pneumatycznych ważne jest, aby narzędzia te były wystawione na działanie wody, która skrapla się w sprężarce powietrza i przedostaje się do przewodów zasilających.

To jest konkretny produkt, którego używam:

http://www.kleenflo.com/en/msds/4168.pdf

Składniki są opublikowane w karcie charakterystyki (karta bezpieczeństwa materiału) dostępnej na powyższej stronie produktu. Dokładna formuła nie jest rozdawana, ale karta MSDS daje nam wystarczająco dobry obraz tego, co tam jest. Jest to głównie olej hydrorafinowany (hydrorafinacja nie tylko usuwa siarkę, ale poprawia jakość olejów: strona Wikipedii nie mówi wszystkiego), trochę oleju naftowego (cieńsza klasa olejów o niektórych użytecznych właściwościach), destylat węglowodorów produkt działa jako środek penetrujący i jako dodatek przeciwzużyciowy na bazie cynku, przeciwrdzewny.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.