Rozmiar ramy Cyclocross vs. rozmiar ramy roweru szosowego


8

Jestem na rynku używanego roweru przełajowego, który może być używany jako rower zimowy, więc przeglądałem craigslist. Zasadniczo jeżdżę na ramie roweru szosowego 56-58 cm, więc odrzuciłem dobrą ofertę, ponieważ była to rama 52 cm. Sprzedawca powiedział mi, że rama przełajowa 52 cm jest porównywalna z ramą jezdną 54 cm.

Czy to stwierdzenie jest prawdziwe? A jeśli to prawda, jak to jest?


1
Tradycyjna miara „rozmiaru ramy” była od suportu do górnej części rury podsiodłowej, ale nawet przy „tradycji” istniała różnica w tym, gdzie na suportu zacząłeś mierzyć. Większość motocykli terenowych ma pochyloną górną rurkę i krótszą rurkę podsiodłową, dzięki czemu pomiar jest poza oknem.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


3

Pierwszym i najważniejszym pomiarem jest efektywna długość górnej rurki. Istnieją oczywiście inne decydujące czynniki, w jaki sposób pasuje rower, ale efektywna długość górnej rury odgrywa największy wpływ na to, czy rower będzie pasował, czy nie.

Motocykle wciąż są mierzone pod względem długości seattube, co miało sens, gdy wiele motocykli miało tę samą długość górnej rury bez względu na rozmiar. Obecnie pomiar ten nie ma praktycznie żadnego znaczenia przy różnych stopniach zwartej geometrii, które wdraża większość producentów.

Aby odpowiedzieć na twoje pytanie, rowery przełajowe z reguły nie pasują do rozmiarów większych niż rowery szosowe. Niektórzy ludzie lubią biegać w rozmiarze mniejszym na rower crossowy, niektórzy większy. Najbezpieczniej jest wybrać kokpit o tej samej długości, co na rowerze szosowym. Jeśli jeździsz 58, który ma 58-topową rurkę, szanse są 52, nawet z 54-topową rurką będzie za mały.


3

Rozmiar roweru może się różnić w zależności od typu roweru, regionu, producenta i materiału. A pomiary zwykle dotyczą długości ramy (zwykle suport od górnej rury: Jak zmierzyć rozmiar ramy roweru? ). Nie byłoby więc zaskoczeniem, gdyby to stwierdzenie było prawdziwe.

W zależności od geometrii ram dwa motocykle mogą mieć różne „rozmiary”, ale w rzeczywistości dobrze pasują do tego samego rozmiaru rowerzysty. Możliwe jest, że ramy przełajowe mają zwykle mniejszy zmierzony rozmiar.

Oto post, który idzie dogłębnie ... i jest ostatecznie niejednoznaczny: http://www.bikeforums.net/archive/index.php/t-138316.html


Przyjąłem inną odpowiedź, ale +1 dla artykułu bikeforums.
Carey Gregory,

1

Robisz znacznie więcej pod względem zwrotności na rowerze crossowym, więc masz skłonność do mniej agresywnej geometrii, która w niestandardowej ramie przekłada się na ogólnie nieco mniejszą. Więc jeśli jeździsz na standardowej ramie 52/53 na drodze, prawdopodobnie spojrzysz na 51/52 na krzyż.


1

Dolny wspornik roweru crossowego jest o 3 do 4 cm wyższy, więc droga 58 jest taka sama jak rower crossowy 54 lub 55. Przy wyższym suporcie dolnym rura podsiodłowa jest krótsza. Podnoszą go, by odprawić teren.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.