Jak mogę usunąć piasek z łańcucha rowerowego?


22

Niedawno wybrałem się na przejażdżkę po lesie, były odcinki piasku i teraz wyraźnie widzę piasek na moim łańcuchu rowerowym.

Jak mogę to skutecznie usunąć? Istnieją „maszyny” do czyszczenia łańcucha, ale wyglądają jak sztuczka.


1
Bardzo, bardzo podobne do tego pytania: http://bicycles.stackexchange.com/questions/692/what-to-use-to-clean-your-chain-and-cogs . Czy jest tu coś, co jest specyficzne dla usuwania cząstek piasku? Jeśli nie, zostanie zamknięty jako duplikat.
Neil Fein,

1
Nikt nie odniósł się do głównego nurtu tego pytania: Oczyszczanie piasku w przeciwieństwie do zwykłego rowu drogowego. @deemar mówi, że nie ma nic innego do zrobienia, tylko zwykłe dokładne czyszczenie. Czy jestem na celu?
Neil Fein,

Jedyną różnicą, jaką dostrzegam, jest to, że piasek może naprawdę zużyć łańcuch i układ napędowy, dlatego podczas czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność. Lubię używać sprężonego powietrza i dbać o to, aby wszystkie pierścienie łańcucha itp. Były odpowiednio czyszczone.
tplunket,

Najlepszą rzeczą do czyszczenia piasku z łańcucha byłby wąż. W przeciwnym razie butelka wody.
Daniel R Hicks,

Odpowiedzi:


14

Możesz użyć butelki ze sprayem z rozcieńczonym środkiem odtłuszczającym, aby spryskać łańcuch i wytrzeć go starym ręcznikiem, aby usunąć większość brudu; lub jeśli jest naprawdę piaszczysta lub błotnista, możesz użyć zwykłego mydła i wody oraz gąbki. Następnie wyczyść i nasmaruj łańcuch w normalny sposób.

Po zastosowaniu kilku różnych plastikowych mechanicznych środków do czyszczenia łańcucha moja ulubiona metoda jest również jedną z najtańszych. Używam małej puszki, takiej jak zupa lub puszka sosu pomidorowego, wkładam w nią trochę odtłuszczacza i czyścę łańcuch starą szczoteczką do zębów.

Używanie butelki jest w porządku, ale trzymaj się z daleka od używania benzyny, nafty, rozcieńczalnika do farb lub innych ostrych płynów. Będą one wnikać głęboko w linki i wypierają smar, który próbujesz ponownie zastosować, a także stwarzają znaczne zagrożenie pożarowe. Niektórzy lubią używać oleju napędowego, co jest w porządku. Moim zdaniem trzymałbym się wysokiej jakości produktu odtłuszczającego.


+1 za wskazówkę dotyczącą oleju napędowego! Jest bezpieczniejszy niż benzyna, ponieważ trudniej jest go zapalić, jest nieco mniej śmierdzący i nie powoduje korozji plastiku, gumy i skóry.
Jahaziel

1
Czy zdejmujesz łańcuch? Ile czasu na to przeznaczasz? Wygląda na to, że mogę wyczyścić łańcuch na zawsze.
Carl

Nie ściągam łańcucha i zwykle spędzam około 15-20 minut, jeśli staram się być dość dokładny.
Gary.Ray

Widzę piasek na moim łańcuchu po każdej przejażdżce, bez względu na to, dokąd jadę. Czy naprawdę powinienem go czyścić za każdym razem? Jeśli czyszczenie zajmuje mi godzinę, a ja zarabiam 50 USD / godz., Myślę, że musi istnieć pewien punkt kosztu alternatywnego przezwyciężenia ceny nowego łańcucha i sprzętu. Ile i tak kosztuje łańcuch i przekładnia dla Shimano SLX?
Christopher Pisz

@ChristopherPisz Nie sądzę, żeby ktokolwiek sugerował pełne sprzątanie przy każdej przejażdżce. Jeśli widoczny jest piasek, spryskaj ściereczkę niewielkim środkiem odtłuszczającym i wytrzyj łańcuch. To wystarczyłoby na kilka przejażdżek. Następnie co kilkaset mil, lub jeśli był szczególnie brudny, dokładnie go wyczyść i ponownie nałóż smar.
Gary.Ray

3

Sposób na skuteczne oczyszczenie piasku jest taki sam, jak czyszczenie łańcucha zwykłych dróg. Skutecznie chcesz:

  • Usuń smar / olej, który działa jak klej, aby utrzymać piasek i brud na łańcuchu.
  • Oczyść mechanicznie cząsteczki brudu z łańcucha. Używam do tego jednej z maszyn do czyszczenia łańcucha, ale są też inne sposoby.
  • Nasmaruj ponownie łańcuch, aby zapobiec rdzy i zmniejszyć zużycie.

To pytanie dotyczące ogólnego czyszczenia łańcuchów rowerowych ma kilka dobrych odpowiedzi przy różnych poziomach wymaganych inwestycji technicznych.


3

Poradziłbym sobie z tym, podobnie jak moje regularne czyszczenie łańcucha z pewną odmianą.

Chwyciłbym czystą szmatkę i nałożyłem na nią odtłuszczacz. Z łańcuchem na dużym pierścieniu / małym zębatku złap dolną część łańcucha szmatką (upewniając się, że łańcuch styka się z odtłuszczaczem), a następnie obróć korbą do tyłu, przepuszczając łańcuch przez szmatę. Jak wskazały inne odpowiedzi, doprowadziłoby to do usunięcia materiału, który utrzymuje piasek na łańcuchu (i usunięcia piasku z zewnętrznych płyt).

Po zrobieniu tego z pewnością zetrę koła pasowe. Mały, ale ważny szczegół.

Po usunięciu piasku z zewnętrznych płyt chwyć wąż powietrzny i (w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z maską dla bezpieczeństwa) umieść kosz na śmieci pod łańcuchem. Przesuwając łańcuch do tyłu, wdmuchujesz sprężone powietrze w dół przez dolny łańcuch (wydmuch powietrza z łańcucha pozostaje w dół przez łańcuch) usuwając piasek znajdujący się na wewnętrznej części łańcucha.

Zdejmij koło z roweru i dokładnie wyczyść kasetę, w przeciwnym razie ... bezcelowe starania. Zdejmij łańcuch z pierścieni łańcucha i wytrzyj je również w dół.

Zazwyczaj powtórzę pierwszy krok wycierania zewnętrznej części łańcucha za pomocą kombinacji szmata / odtłuszczacz.

Nasmaruj łańcuch i gotowe. Usunąłeś schmutza z łańcucha. Ha ha.

Jest to stonowana wersja odpowiedzi, której udzieliłem na podobne pytanie z dodanym krokiem sprężonego powietrza. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy siedzą wokół kompresora, ale jeśli tak, to niezbędne narzędzie!


2

Ponieważ piasek jest „ziarnisty”, powinieneś poświęcić dodatkowy czas, upewniając się, że absolutnie usunąłeś każdy kawałek piasku z ogniw łańcucha, aby uzyskać lepsze zużycie łańcucha i kół zębatych! Możesz wykonać „czyszczenie roweru” i smarowanie lub całkowite zdjęcie łańcucha, aby go wyczyścić i nasmarować. Jeśli ciągle jeździsz w tego rodzaju środowisku, najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite usunięcie / smarowanie. Oto dwie różne metody.

Metoda pierwsza: czyszczenie na rowerze Przed każdą jazdą spójrz na cały łańcuch, stojąc z boku roweru i podnosząc tylne koło z ziemi. Wolną ręką powoli obróć najbliższy pedał do tyłu, sprawdzając poszczególne ogniwa łańcucha pod kątem gromadzenia się brudu, rdzy i / lub ciasnych ogniw (ogniwa, które nie wyginają się łatwo, gdy przechodzą przez przerzutkę tylną). Sprawdź odpowiednie smarowanie, nasłuchując pisków podczas jazdy. Jeśli znajdziesz którykolwiek z tych warunków, Twój łańcuch wymaga przynajmniej czyszczenia punktowego. Aby wyczyścić łańcuch, gdy jest on jeszcze zainstalowany na rowerze, po prostu wyczyść ogniwa twardą szczotką (szczoteczki działają dobrze) i od czasu do czasu smaruj ogniwa smarem do łańcucha. Pamiętaj, aby zetrzeć nadmiar smaru czystą, suchą szmatką, aby nie zbierał nowych zabrudzeń.

Metoda druga: czyszczenie poza rowerem Co kilka miesięcy (częściej w przypadku rowerów górskich) całkowicie zdejmij łańcuch (za pomocą narzędzia do zdejmowania łańcucha), dobrze go umyj i całkowicie zanurz w rozpuszczalniku łańcucha, aby pozbyć się brud, którego szczotkowanie nie może usunąć. Pozwól, aby łańcuch zamoczył się, aż większość brudu zostanie uwolniona z ogniw i tulei. Osuszyć cały łańcuch za pomocą czystej szmatki. Upewnij się, że rozpuszczalnik całkowicie wyparował, a następnie ponownie nasmaruj łańcuch i zainstaluj ponownie.

Pamiętaj, aby stosować zalecany smar na łańcuchu i postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi nakładania i usuwania nadmiaru smaru. Pamiętaj tylko ... WD-40 NIE JEST smarem!


2

Używałem maszyn do czyszczenia łańcucha i chociaż wydają się one śmieszne, robią w tym całkiem niezłą robotę. Z wielkim sukcesem użyłem Park CM-2 do czyszczenia brudu, wiórów metalowych i całkiem poważnego brudu drogowego.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Zredagowałem twój post, ponieważ link nie działał. Czy znalazłem odpowiedni obraz? Jaki płyn w nim umieszczasz - mydło i woda lub odtłuszczacz?
Criggie

1
Dzięki za edycję, tak, to poprawny obraz. Używałem go z mydłem i wodą, a następnie po umyciu i wysuszeniu nałożyłem smar do łańcucha.
zigdon

Włożyłem do niego trawniki i bardzo dobrze spisało się to przy myciu łańcucha, a podłoga garażu, gdy ściekały kapary. Zabrudził również moją ramkę na kilka następnych dni, gdy kapała i wychodziła. Potrzebuje więc początkowego lub drugiego smarowania jakiś czas później.
Criggie

Decathlon robi narzędzie, które wygląda identycznie, ale nie jest niebieskie i nie mówi na nim „Park Tool” - za ułamek ceny.
Gary McGill

1

Jeśli łańcuch nie jest bardzo brudny, po prostu szybko go wyczyść szmatką i najpierw sprawdź, czy to pomaga.

Maszyny do czyszczenia łańcucha działają dobrze i oszczędzają czas w porównaniu z ręcznymi metodami czyszczenia łańcucha. Więc jeśli często musisz czyścić łańcuch (zazwyczaj jazda na rowerze w błocie), warto w niego zainwestować.

Alternatywną metodą jest zdjęcie łańcucha, włożenie go do plastikowego pojemnika z płynem do czyszczenia łańcucha lub po prostu zwykły stary bezołowiowy i energiczne wstrząsanie przez 10 minut. Zachowaj płyn / benzynę do wykorzystania w przyszłości, stary smar i piasek spadną na dno, a wszystko, co pozostanie powyżej, będzie można ponownie wykorzystać.

Jeśli zastosujesz jedną z dwóch ostatnich metod, musisz ponownie nałożyć smar na łańcuch.


Nigdy nie słyszałem o używaniu benzyny; Zawsze używam rozcieńczonego odtłuszczacza do cytrusów.
Neil Fein,

1
Zdecydowanie zalecam NIGDY nie używać benzyny jako środka odtłuszczającego. Ma wysoką łatwopalność „flash”, a także wysoką toksyczność kontaktową i inhalacyjną. Ryzyko nie jest tego warte. Wydaj dolara na niezły odtłuszczacz do cytrusów.
Gary.Ray

Główne powody, dla których używam odtłuszczacza do cytrusów: Jest niedrogi w moim lokalnym sklepie z częściami samochodowymi i ma przyjemny zapach. No tak, okej, to nie okropny zapach.
Neil Fein,

Ludzie często używają oleju napędowego lub nafty zamiast benzyny (obie mają znacznie mniejszą lotność niż benzyna) ... jednak oba są toksyczne i trudniejsze do usunięcia (i kosztują prawie tyle samo, co odtłuszczacz do cytrusów).
WTHarper

0

Użyłem płynu do zmywania Dawn do czyszczenia oleju i smaru z wielu rzeczy, w tym narzędzi mojego roweru. Pamiętaj tylko, aby używać dobrego, czystego smaru, gdy wszystko jest suche. Używam małej szczotki do butelek, aby dostać się między zębatkami w kasecie. Większość sklepów z częściami samochodowymi ma małe pędzle lub sklep spożywczy do czyszczenia butelek dla niemowląt. W końcu nie wszyscy „kochamy” nasze rowery ???


0

Możesz podlać mydłem lub użyć płynu do mycia naczyń. Po rozpyleniu wody nie pozwól jej wyschnąć. Użyj benzyny i szczoteczki do zębów lub pędzla. Benzyna łatwo odparowuje i pomaga łańcuchowi, korbie i zębatce przed rdzą. Benzyna może również usuwać olej i smar z łańcucha i koła zębatego. Mam nadzieję, że pomoże to kierowcy MTB.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.