Zaczep przyczepy między rowerem a przyczepą?


17

Chcę zrobić przyczepę do przewozu rowerów. Wydaje mi się, że wykonanie zaczepu będzie jedną z najtrudniejszych części, więc otworzyłem osobne pytanie.

Jak przymocujesz przyczepę do roweru? Czy przymocujesz go do sztycy (wysoko) lub w pobliżu osi koła (nisko). Jak pozwoliłbyś przyczepie obracać się w górę i w dół oraz na boki?

Zobacz także: Jak zrobić przyczepę towarową .

Odpowiedzi:


10

Wybrałbym też trasę handlową, kupując zaczep i budując tylko samą przyczepę. Prowadzenie (podczas jazdy rowerem) przyczepy przyczepionej do osi jest znacznie lepsze niż w przypadku zamocowania jej na sztycy. Obsługa jest najlepsza, jeśli części zaczepu mogą się poruszać jak najmniej względem siebie. Zaczep Rydwan jest całkiem niezły, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że tylko jedna oś / moduł szybkiego zwalniania pasuje do wielu różnych konstrukcji haków.

Nadal wszystko można poprawić: niemiecka firma Weber produkuje system zaczepów z następującymi atrakcjami:

  • wyjątkowo sztywne połączenie
  • bardzo prosty i szybki w użyciu
  • pasuje do większości klatek całkowicie zapewniając różne ramki / krótkie części mocujące uwalniania nawet nastawione piasty itp
  • pasuje w zasadzie do każdego dyszla, zapewniając wkładki do każdego powszechnie stosowanego rozmiaru rurki
  • można łatwo zablokować (chociaż zamek nie przestraszy dobrego selektora zamka)
  • dostępny jest zintegrowany stojak na rowery
  • jakość i bezpieczeństwo są na najwyższym poziomie, a części działają długo

Schemat zaczepu przyczepy rowerowej Weber

Zaczepy Weber są łatwo dostępne w Niemczech. Powinno być możliwe ich eksportowanie do prawie wszędzie. Niestety informacje są tylko w języku niemieckim, a system jest dość złożony z wszystkimi różnymi mocowaniami ramy i dyszla.


6

Mam 3 przyczepy i poprzednio posiadałem czwartą (która była moją pierwszą), z których każda miała inny mechanizm mocowania.

Masz 3 problemy do rozwiązania:

  1. Mocowanie do roweru
  2. „Szybki” mechanizm zwalniający, dzięki któremu możesz, jeśli chcesz, oddzielić rower od przyczepy
  3. Osiągnięcie pewnego rodzaju uniwersalnego złącza (lub przynajmniej wystarczający stopień swobody, aby uniknąć nieprzyjemności

Najostrzejsze połączenie, jakie mam, to moja przyczepa na zakupy ( Christiana z Danii) - jest to znaczna bryła sztywnej gumy z otworem na sztycę i długim „języczkiem”, który przechodzi do dyszla przyczepy nad tylnym kołem na rowerze, przez dyszel znajduje się szpilka, która utrzymuje go na miejscu. To nie jest szczególnie eleganckie rozwiązanie, ale działa. Obracasz gumę wokół sztycy, a następnie zarówno w górę, jak i w dół i wykręcasz z gumowego języka. Udało mi się postawić przyczepę na boku z kombinacją dziury, a jednocześnie byłem zbyt bystry, gdy przyczepa była pusta, a rower stał prosto ...

Pozostałe trzy są przymocowane do roweru wokół tylnej osi / tylnego wahacza.

Najpierw była przyczepka dla dzieci Winchester, która miała zacisk do obejścia siedziska i, jak sądzę, coś sprężystego, aby zapewnić artykulację - nie jest szybkie mocowanie / odłączanie, ale dość skuteczne, gdy jest włączone. Współczesne przyczepy często używają elementów połączeniowych „Weber”, dla których, jak sądzę, można je kupić.

Trzeci jest załącznik do naszego rowerowego tripletu - układ wtyczki i gniazda, wtyczka bardzo mocno zamocowana do wspornika tylnego siedzenia i gniazda na drążku. Właśnie tutaj, teraz nie pamiętam, jak to wymawia (ale tak jest).

Po drugie - i ostatni, ponieważ zdecydowanie mój ulubiony (prosty, elegancki i skuteczny!) Jest dla mojego Radical Cyclone . Koniec roweru to kula na kawałku wygiętego metalu, który przechodzi nad tylną osią i jest zaciśnięty na miejscu przez cokolwiek, co już przytrzymuje tylne koło. Koniec przyczepy to kubek polimerowy z kołpakiem ze stali sprężynowej, który utrzymuje go na miejscu. Oba możesz zobaczyć na stronie ich akcesoriów . Wykorzystałem ten zwiastun do zwiedzania - ledwo go znasz, poza tym, że jedziesz wolniej (w moim przypadku nawet wolniej).

Wszystkie powyższe działają lepiej niż odpowiednio. Przegub może być zapewniony przez kulę i gniazdo, przez przegub uniwersalny - wiele „zawiasów” (w ten sposób przyczepa BoB działa poziomo przez oś, pionowo przy przyczepie i nie ma potrzeby „skręcania”, aby poradzić sobie z pochyleniem rower jako pojedyncze koło i dlatego będzie się opierał o rower) lub posiadając coś, co fizycznie wygnie się i skręci (sprężyna, guma).3

Ma dla mnie sens kupowanie tej części zestawu lub przeszukiwanie / kanibalizowanie odrzuconych starych przyczep.


3

Oto, co robi lokalny facet i sprzedaje.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Więcej zdjęć tutaj http://www.cycletrailers.co.nz/html/hitch.html

Kula ma 1/2 cala, więc na tej podstawie możesz wyfrezować i zrobić własne. Jednak za jedyne 30 USD nie warto nawet próbować.


2
Pamiętaj, że pękają one, jeśli rower obraca się o zbyt duży kąt, co jest nieodłącznym elementem tego projektu. Wspornik, który przechodzi pod nakrętkę osi (nie pokazano) albo przekręci się pod nakrętką (poluzuje ją!), Albo zaczep się złamie - widziałem to drugie, gdy nakrętka była wystarczająco ciasna, aby zapobiec temu pierwszemu.
Móż

3

W oparciu o projekt, który widziałem w sieci jakiś czas temu , oto mój (teraz krótko przetestowany na drodze):

niestandardowy zaczep przyczepy

Mocuje się w pobliżu osi koła, do lewej podpórki łańcucha i podpórki siodła. (Pojedynczy zacisk obracałby się wokół wspornika łańcucha, więc dodałem drugi zacisk połączony z pierwszym za pomocą łącznika, który uniemożliwia ruch pierwszego zacisku.) Projekt można łatwo zmodyfikować, aby przymocować do wspornika siodełka, ale ja chciałem pozostawić bagażnik wolny, a niektóre źródła twierdzą, że stabilność jest lepsza dzięki nisko zamontowanemu dyszlowi.

Zaciski są standardowymi zaciskami do rur; Właśnie wymieniłem gwintowane języki na nakrętki motylkowe, aby żadne narzędzia nie były potrzebne do mocowania lub odłączania przyczepy. Pozostawiłem gumową część na miejscu, aby chronić lakier mojego roweru. Pomiędzy zaczepem a rowerem jest trochę daru, ale do tej pory nie stanowi to problemu. Nic nie jest zamontowane na stałe na rowerze, więc przyczepę można przymocować do prawie każdego roweru.

Reszta to trzy kółka skrętne (po jednym dla osi odchylenia, pochylenia i obrotu). Koła zostały usunięte, ponieważ potrzebujemy tylko łożysk kulkowych. Istnieje również złącze kątowe między pochyleniem a osią odchylenia. Do belki zaczepowej wziąłem kwadratową aluminiową rurkę i wyciąłem w niej dwa otwory, a następnie wsunąłem do niej widelec kółka obrotowego i zabezpieczyłem śrubą, wykorzystując istniejący otwór. Musiałem wywiercić drugi otwór, aby zapobiec zginaniu się zespołu w złączu (co w innym przypadku zdarza się łatwo, ponieważ ogniwo musi wytrzymać ciężar przyczepy). Nie wydaje się to stanowić problemu w przypadku obrotowych kółek skrętnych, chociaż można tu zbudować podobne rozwiązanie z dwoma otworami.

Dyszel ma zakręt 45 ° i mocuje się do lewej strony przyczepy (nie pokazano na zdjęciu). Przyczepa została zbudowana przy użyciu dwóch przednich widelców; dyszel przesuwa się po wale lewego widelca i jest zabezpieczony dwiema śrubami.

Wszystkie nakrętki (z wyjątkiem nakrętek motylkowych) są samozabezpieczające. Do śrub, które wchodzą w zaciski, użyłem Loctite, aby zapobiec ich wypadnięciu. W przypadku śrub z nakrętkami motylkowymi mogę zrobić to samo lub nałożyć nakrętkę samozabezpieczającą na końcu. Tak czy inaczej potrzebowałbym nieco dłuższych śrub: obecnie są to M6 × 30, potrzebowałbym M6 × 35 (ponieważ M6 × 40 niebezpiecznie zbliżyłby się do szprych).

Zastanawiam się nad założeniem gumowej rurki dookoła całego zespołu, ponieważ części prawdopodobnie nie bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią i brudem na drodze.


Dobry pomysł - gdzie jest twój pasek bezpieczeństwa?
Criggie

Sprytne za pomocą kółek obrotowych - są dobrze przygotowane do stresu.
Daniel R Hicks

@Criggie, tam robi się ciekawie. Pasy bezpieczeństwa są powszechne w przyczepach dziecięcych (= bezpośrednie zagrożenie życia i ciała pasażerów w przypadku awarii zaczepu bez zabezpieczenia) z łatwo odłączalnym zaczepem (= ryzyko użycia przyczepy z nieprawidłowo włączonym zaczepem = drastycznie zwiększone ryzyko awarii ). Pasek przechodzi od roweru do dyszla, jako zapasowe połączenie między obiema stronami „wrażliwego” ogniwa. Co uważasz za najsłabsze ogniwo w moim projekcie? I czy jest wystarczająco słaby, aby wymagać wsparcia (biorąc pod uwagę, że dotyczy przyczepy lekkiej, a nie przyczepy dziecięcej)?
user149408

1
@ user149408 To nie tylko wartość ładunku, ale także ryzyko dla innych użytkowników jezdni, gdyby coś spadło. Lepiej powstrzymać luźną przyczepę niż pozwolić jej zjechać. Myślę, że są może 4 pozycje, w których jest jedna śruba, podczas gdy inne części w rurociągu mają co najmniej dwie śruby robiące to samo. Jeśli pasek nie jest atrakcyjny, może wystarczyć odcinek łańcucha przechodzący przez dyszel i przymocowany do płyty perforowanej.
Criggie

Rozwiązałem go teraz za pomocą pętli stalowej linki przechodzącej przez płytę perf i wokół dwóch śrub, za pomocą których dyszel jest przymocowany do kółka obrotowego dla osi odchylenia. Wciąż myślę o mieszku do ochrony części przed kurzem i wilgocią.
user149408

2

Nie jest to pełna odpowiedź, ale zacznę od części załącznika dotyczącej pytania:

Mocowanie do sztycy jest wygodniejsze i zalecane w przypadku przyczep o niewielkim udźwigu.

Mocowanie na osi jest znacznie mniej wygodne, ponieważ trzeba się schylić, aby dołączyć i ponownie przymocować, ale potencjalnie może on przenosić znacznie większy ciężar.

Zaczepy osi również muszą zostać przymocowane z jednej strony (zwykle strona bez układu napędowego) lub z obu, jak robi to przyczepa BOB. Dwustronne mocowanie będzie również trudniejsze do zaprojektowania.


1
Dyskusja na temat masy i lokalizacji połączenia znajduje się na bikesatwork.com/hauling-cargo-by-bike/...
Gary.Ray

2

Zaczep do przyczepy marki Chariot jest najlepszy, jaki kiedykolwiek widziałem, i można go kupić niezależnie od posiadania przyczepy Chariot. Są to najbezpieczniejsze, najłatwiejsze w użyciu i najprostsze zaczepy do przyczep, jakie można znaleźć. Po prostu montujesz go na osi jak podkładkę, zaczepiasz przyczepę w części miseczki i wsuwasz śrubę ustalającą. Nie martw się, że zaczep wypadnie z roweru, chyba że ramię zaczepu lub „Lollipop” jakoś się zepsuje, a nawet wtedy będzie zapasowy pasek.

To wygląda tak:

Obraz skradziony z Amazon

EDYCJA: Oryginalny link do obrazu: http://www.bikekidshop.com/cart/images/chariot-bike-trailer-hitch-assembly-upgrade-kit-stock-2-M.jpg

Możesz kupić ten zestaw za około 50 USD w miejscach, w których sprzedajesz rzeczy z rydwanu, lub możesz kupić części osobno. Wybrałbym pełny zestaw, zwłaszcza jeśli budujesz własną przyczepę.


Burley oferuje ten sam system dostępny osobno. Nie miałem z tym żadnych problemów i zakładam, że jest podobnej jakości.
BPugh

@ emie Edytowałem twój link, ponieważ stary obraz był martwy. Czy mam odpowiedni przedmiot na nowym obrazku?
Criggie

Tak, to jest kubek zaczepu Rydwan, w porządku.
Ernie,

1

Od mojej odpowiedzi na ogólne pytanie, ten zaczep sprężynowy i łańcuchowy jest łatwy do wykonania i bardzo wytrzymały, chociaż łańcuch ostatecznie się zużyje (> IME> 3 mm)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Potrzebne są 3 pełne linki wewnątrz sprężyny, aby zapewnić wystarczającą elastyczność, ale w przypadku tych rowerów rower może się przewrócić lub możesz obrócić przyczepę i zawiesić jej tył na kierownicy, aby łatwiej było zablokować rower + przyczepę. Nachylenie jest nieco irytujące podczas jazdy, musisz pedałować dość płynnie, aby go zminimalizować, ale nie jest to złe dla lekkich ładunków, a także przypomina, że ​​przyczepa jest tam (ludzie zapominają), a niewielka ilość dawania pomaga, gdy zwiastun uderza coś (ludzie to robią).

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jest to łożysko oporowe na śrubie i działa dobrze, jest bardzo sztywne, ale pęknie, jeśli rower się przewróci. Mam mały wspornik kątowy, który przechodzi pod nakrętkę osi w celu przymocowania go do roweru stojącego (zamiast pokazanego 4 kółka). Sztywny zaczep ułatwia holowanie większych ładunków lub na większe odległości, ale nie znalazłem jeszcze sztywnego zaczepu, który ostatecznie się nie zepsuje.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.