Co wiemy o cyklu życia Drogi Mlecznej (lub innej galaktyki spiralnej)?


17

Wiem, że Droga Mleczna zderzy się z Andromedą w odległej przyszłości, ale mojej wiedzy na temat cyklu życia galaktyki jest bardzo mało.

Byłem zaskoczony, że Wikipedia jest tak rzadka w zakresie informacji w tym temacie. Jak mogę wizualizować jego cykl życia? Co stanie się w przyszłości?

FYI : Właśnie znalazłem ten bardzo pouczający film na ten temat.


Fajne pytanie. To, że galaktyka Drogi Mlecznej ma super masywną czarną dziurę w środku, nie oznacza, że ​​„zostanie w nią wciągnięta”. Kiedy zderzy się z galaktyką Andromeda, część jej masy zostanie wyrzucona na centralną czarną dziurę (y) (po tym, jak się zleją - co może zająć dużo czasu). Bez względu na to, czy przechodzi fazę kwazarową, nie jestem uprawniony do spekulacji.
astromax

Odpowiedzi:


11

Jeśli spojrzymy na fizykę newtonowską i sposób, w jaki galaktyki będą oddziaływać, centralną czarną dziurę należy po prostu uznać za masywny, gęsty obiekt.

Droga Mleczna nie wpada do swojej centralnej czarnej dziury, okrąża środek masy - jak mówi nam fizyka, powinna.

Kiedy zbliżymy się do Andromedy, oddziaływanie grawitacyjne Andromedy będzie działało na nas silniej, a kiedy będziemy naprawdę blisko, poszczególne masy w każdej galaktyce będą miały na siebie dramatyczny wpływ, ale jak w każdym takim systemie, dwie czarne dziury nie wciągnie wszystkiego.

Jeśli dwie galaktyki ostatecznie połączą się - co nie jest dane - orbity gwiazd i czarne dziury będą bardzo złożone. Przez miliardy lat 2 czarne dziury będą krążyć wokół siebie, zbliżając się, gdy zrzucają energię, ale w tym czasie otaczające je gwiazdy będą cierpieć z powodu wielu efektów, w tym:

  • niektórzy zostaną wydaleni
  • niektóre uderzą w czarne dziury
  • niektórzy pójdą nowymi
  • i tak dalej

Najlepszym sposobem na zrozumienie, co się stanie, jest unikanie zbyt głębokiego myślenia o dziwnych czarnych dziurach i traktowanie ich jak gęstych mas. W większości przypadków pomoże to w modelowaniu zderzeń galaktycznych.

Spójrz na tę symulację NASA zderzenia Drogi Mlecznej z Andromedą:


Ciekawym pytaniem, jakie mam, jest to, czy więcej energii zostanie „zrzucone” przez promieniowanie grawitacyjne, czy poprzez interakcje kinematyczne z otaczającym materiałem.
astromax

To pytanie, o którym nie mam pojęcia ...
Rory Alsop,

@RoryAlsop Czy ludzie mogą przetrwać kolizję? Pytam, ponieważ gdy galaktyki zbliżają się do siebie, gwiazdy wokół nich zaczynają orbitować coraz szybciej. Co może wprowadzić wiele zmian w naszym Układzie Słonecznym.
Zeeshan Ahmad Khalil

1
Jak myślisz, dlaczego gwiazdy krążą szybciej? A jak myślisz, dlaczego miałoby to na nas jakikolwiek wpływ na całą galaktykę? Przestrzeń między gwiazdami jest tak niesamowicie ogromna, że ​​możemy nie zauważyć niczego poza zmianą widoku. Lub w najgorszym przypadku gwiazda może zbliżyć się do naszej i zostajemy wyrzuceni w pustą przestrzeń. Nie da się przewidzieć tak daleko.
Rory Alsop

@Zeeshan Ziemia stanie się niezdatna do zamieszkania na długo przed zderzeniem z Andromedą. Proszę zobaczyć pl.wikipedia.org/wiki/...
PM
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.