Dlaczego ośrodek międzygwiezdny jest tak gorący?


15

Na tym łączu stwierdza: „duże zespoły galaktyk, które są przenikane przez jeszcze większe ilości rozproszonego gazu. O temperaturze 10 milionów stopni lub większej”.

Jak te rozproszone (zjonizowane) gazy mogą stać się tak gorące, gdy znajdują się w dużych odległościach od siebie i mają bardzo małą gęstość?

Odpowiedzi:


11

To, co ta strona ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), zatytułowane Przepływ gorącego gazu w galaktycznym kociołku , do którego prowadzisz link, nazywa się WHIM (Warm – Hot Intergalactic Medium). Nie są one ośrodkiem międzygwiezdnym, ale ośrodkiem międzygalaktycznym. Różnica w gęstości jest ogromna, przy średniej gęstości międzygwiezdnej średnio o (jeden proton na centymetr sześcienny), ale gęstość tych WHIM jest nawet kilka rzędów wielkości niższa w , czyli około 1 do 10 protonów na metr sześcienny ( obserwatorium rentgenowskie Chandra NASA podaje średnią gęstość 6 protonów na metr sześcienny).ρ1 ppdomρ10-6-10-5 ppdom

Interesujące w WHIM jest to, że są absolutnie ogromne. Mówimy o odległościach, które rozciągają się w gromadach galaktyk (rozciągających się w ten sposób na wiele milionów lat świetlnych), co oznacza, że ​​nawet jeśli są one tak delikatne, stanowią znaczną część materii barionowej Wszechświata:

50%z<1 [redshift in the infrared spectrum]

Więc teraz o ich emisji ciepła i dlaczego są one wykrywane w zakresie promieni rentgenowskich w pierwszej kolejności (artykuł ESA wspomina o fotografii tam wykonanej przez obserwatorium rentgenowskie XMM-Newton ESA):

Elektrony i baryony w WHIM są podgrzewane przez uderzenie podczas ich infallacji w [Large–Scale Structures]studni LSS ciemnej materii i osadzają się w strukturach włókienkowych / arkuszowych otaczających LSS.

T.105-107K.

Źródła cytatów:

Dodatkowe czytanie:


10

Wystarczy dodać do odpowiedzi TidalWave - coś, co łatwiej jest sobie wyobrazić, banalne „dlaczego”.

To, co nazywamy temperaturą na poziomie termodynamicznym, to prędkość na poziomie atomowym. Stwierdzenie, że medium ma wysoką temperaturę, jest równoważne z twierdzeniem, że cząstki tego medium poruszają się strasznie szybko.

Cóż, muszą się poruszać szybko. Muszą poruszać się szybciej niż prędkość ucieczki galaktyk, inaczej te wyrzucone z galaktyk nie uciekną przed nimi, a pierwotne zostaną schwytane przez galaktyki. Są tak rzadkie, że zderzają się również niezwykle rzadko - więc jakiekolwiek spowolnienia wynikające z kolizji (zużywanie energii np. Fotonów) prawie nigdy się nie zdarzają. Krótko mówiąc, otrzymujesz cząsteczki, które były wystarczająco szybkie (gorące), aby w ogóle tam dotrzeć (i pozostać) i nie miały okazji się ochłodzić.


Czy zdarza ci się wiedzieć, która część ciepłej IGM jest pierwotna?
Alexey Bobrick,

@AlexeyBobrick: Przepraszam, nie mam.
SF.

104K.

@ Chris, bardzo przydatny punkt, jeszcze raz dziękuję! Czy wiesz, czy pierwotne chłodzenie IGM wynika głównie z ekspansji kosmologicznej lub chłodzenia radiacyjnego?
Alexey Bobrick

@AlexeyBobrick Wydaje mi się (ale nie jestem pewien), że został ponownie zjonizowany (i ponownie podgrzany?) Przez średni strumień z AGN (lub ewentualnie z gwiazdowego tła). Z pewnością nie kosmiczna ekspansja, która jest znacznie niższą temperaturą przy tych przesunięciach ku czerwieni.
Chris

3

Są gorące w sensie prędkości cząstek, ale jeśli tam byłeś, zostaniesz zamrożony, ponieważ istnieje tak niska gęstość, że każda z tych cząstek prawdopodobnie na ciebie wpłynie (i przekaże ci swoją energię, co byś zrobił zauważ jako ciepło), podczas gdy będzie ci zimno z powodu promieniowania.


Dziękuję Ci! To miły, intuicyjny sposób myślenia o tym.
określa
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.