Czy żyjemy w galaktycznej bańce?


9

Słyszałem pewne stwierdzenie, które można streścić zwięźle w „żyjemy w lokalnej bańce”, co sugeruje, że Układ Słoneczny znajduje się w regionie o niskiej gęstości pyłu międzygwiazdowego.

Region ten jest rzekomo wytwarzany przez wybuch supernowej, który miał miejsce w pobliżu Słońca w odległej przeszłości. Twierdzono, że rozmiar bąbla jest rzędu kilkudziesięciu parsek, a fakt jego istnienia pozwala łatwiej poradzić sobie z wyginięciem pyłu przez pobliskie gwiazdy.

Kolejnym stwierdzeniem, które słyszałem o tej bańce, jest to, że ta koncepcja jest obecnie przestarzała, ponieważ nawet gdyby w pobliżu Słońca miała miejsce supernowa, skala czasowa dyfuzji gazu jest wystarczająco krótka, aby nie pozostało po niej żadne ślady teraz.

W związku z tym chciałbym prosić o skomentowanie powyższego tekstu, a w szczególności wskazanie, czy taka niedostatek rzeczywiście istnieje i co wiemy na ten temat.


Czy możesz podać źródło lub dwa?
astromax,

Chciałbym, ale niestety słyszałem to w prywatnej komunikacji, ale zobaczę, co mogę znaleźć.
Alexey Bobrick

1
Jeśli udało ci się znaleźć odpowiedź na własną rękę, odpowiedz sobie na pytanie w nowej odpowiedzi, a nie w treści pytania. Dzięki!
TildalWave

Odpowiedzi:


3

Jak później odkryłem, opisana bańka istnieje i jest w rzeczywistości znanym zjawiskiem. Dla tych, którzy chcą przeczytać więcej, tutaj jest link wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Local_Bubble i linki w nim zawarte.

W przeciwnym razie jest to niedobór ISM (nie tylko pyłu) w rejonie ramienia Oriona (które jest niewielkim ramieniem spiralnym). Niedostępność jest nawet dziesięciokrotnie większa niż normalna gęstość w Drodze Mlecznej, w zależności od rozważanego składnika ISM. Kształt wnęki jest złożony, typowe rozmiary są rzędu , ale jeśli chodzi o praktyczne obserwacje, należy zachować ostrożność, zaniedbując pyłu w odległości ponad .100pc50pc

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.