Ile powiększenia jest potrzebne, aby zobaczyć planety Układu Słonecznego?


20

Mam 3-calowy newtonowski teleskop reflektorowy o ogniskowej 300 mm. Mogę użyć największego powiększenia 75x za pomocą okularu 4 mm. Ale w 75x nie widzę szczegółów Jowisza, czego oczekiwano. Zamiast tego widzę trochę rozmytego obrazu. Teraz chciałbym wiedzieć, jakie powiększenie jest potrzebne, aby zobaczyć dobre szczegóły Jowisza i innych planet. I jeszcze jedno pytanie: Czy jest jakiś sposób na poprawę widzenia mojego 3-calowego teleskopu?

Odpowiedzi:


36

Prawdopodobnie zadajesz złe pytanie - na które i tak mam odpowiedzieć, a następnie odpowiem na pytanie, które powinieneś zadać.


Zasadniczo nie ma sensu przesuwanie powiększenia powyżej 2x średnicy instrumentu, mierzonej w mm. 3 cale, to 75 mm, to max 150x. Powyżej tego limitu, nawet pod idealnym niebem, obraz jest duży, ale rozmazany.

Następnie widzenie (lub turbulencja powietrza) przesuwa granice dalej w dół. Twoja apertura jest na tyle mała, że ​​prawie nigdy nie cierpi na widok, ale często dotyczy to większych instrumentów. Różni się znacznie w zależności od czasu, miejsca i pory roku. Są chwile, kiedy dobsonian 12 ", który teoretycznie mógłby osiągnąć 600x, jest ograniczony przez 150 ... 180x. Są chwile, kiedy możesz wziąć dobsoniana 20" aż do 1000x - ale to bardzo, BARDZO rzadko, to legendy.

Przyjmując średnie warunki widzenia i instrumenty o zwykłej wielkości (refraktory o aperturze 3 ... 4 ", reflektory 6" lub większe), oto kilka podstawowych zasad:

Jowisz najlepiej widać w średnim powiększeniu. Rzadko kiedy ponad 200x jest korzystne. Wynika to z faktu, że jest to obiekt o bardzo niskim kontraście, a dodatkowe powiększenie odbywa się kosztem mniejszego kontrastu, co pogarsza sytuację.

Saturn działa najlepiej przy dużym powiększeniu, nieco więcej niż Jowisz, ale może niewiele więcej. Około 200 ... 250x zwykle działa. To zależy od tego, co robisz - jeśli próbujesz zobaczyć podziały pierścieni, popchnij je nieco wyżej.

Mars może użyć najwyższego powiększenia, jakie można wygenerować, biorąc pod uwagę instrument i warunki. Jest to bardzo mały obiekt, kontrast nie jest zły, więc podkręć go aż do góry. Większość instrumentów jest ograniczona widzeniem podczas obserwacji Marsa.

Księżyc jest taki sam jak Mars.

Jak widać, powiększenie nigdy nie stanowi problemu. Większe powiększenie nie poprawi tego. W rzeczywistości większe powiększenie zawsze oznacza, że ​​obraz jest bardziej rozmyty, a nie bardziej wyraźny - zawsze jest to kompromis między rozmiarem a rozmyciem, który decyduje o optymalnym powiększeniu.

Nie martw się, wszyscy zaczynają myśleć, że więcej jest zawsze lepsze. Wkrótce doświadczenie pokazuje im, co się naprawdę dzieje.


Biorąc to pod uwagę, uważam, że nie powiększenie sprawia kłopot, ale ogólny stan stosu optycznego, którego używasz. Są to rzeczy niezwykle ważne, a jednak wielu amatorów ich ignoruje - a wyniki nie są optymalne. Oto kilka rzeczy, które powinieneś zbadać:

Kolimacja

Czy Twój zakres jest skolimowany? Innymi słowy, czy wszystkie elementy optyczne są wyrównane na tej samej osi? Prawdopodobna odpowiedź to nie. Ma to ogromną różnicę w zakresie działania lunety, szczególnie w przypadku planet. Oto zakres skolimowany w porównaniu do tego samego zakresu poza kolimacją:

wprowadź opis zdjęcia tutajwprowadź opis zdjęcia tutaj

Dalsze informacje na stronie Thierry Legault , które są niezwykle pouczające.

Seria artykułów i dokumentów dotyczących kolimacji:

http://www.cloudynights.com/documents/primer.pdf

Gary Seronik: Przewodnik dla początkujących do kolimacji

Gary Seronik: Narzędzia do kolimacji: Czego potrzebujesz, a czego nie

Gary Seronik: Kolimacja teleskopu bez narzędzi

Uwaga: Niektóre teleskopy (np. Prawie wszystkie refraktory) nie wymagają kolimacji; są kolimowane z fabryki i całkiem dobrze trzymają kolimację. Ale większość reflektorów (SCT, wszystkie newtoniany, w tym dobsonowie itp.) Wymagają tej okresowej konserwacji.

Równowaga termiczna

Przy aperturze 3 "prawdopodobnie nie jest to duży problem, ale nie ma powodu, dla którego powinieneś dodawać kolejny problem do istniejących. Twój celownik powinien mieć tę samą temperaturę co otaczające go powietrze, w przeciwnym razie jego wydajność spadnie. Wyjmij go na zewnątrz 1 godzinę przed rozpoczęciem obserwacji, a to powinno ci wystarczyć.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Większe teleskopy (około 10 "... 12" i większe) powinny korzystać z aktywnej wentylacji dla lepszego chłodzenia (wentylator z tyłu lustra). Więcej informacji tutaj:

Gary Seronik: Beat the Heat: Conquering Newtonian Reflector Thermals - Part 1

Gary Seronik: Beat the Heat: Conquering Newtonian Reflector Thermals - Part 2

W twoim przypadku powinno wystarczyć proste pasywne chłodzenie przez 1 godzinę, ale warto przeczytać te artykuły.

Wskaźnik ogniskowej

Luneta 3 ", przy ogniskowej 300 mm, to instrument f / 4. To dość stromy współczynnik f /. Większość okularów nie poradzi sobie z tak tępym stożkiem światła i zacznie wykazywać aberracje, które rozmywają obraz. Tylko bardzo drogie okulary działają dobrze przy tak niskim współczynniku ogniskowej - takie jak TeleVue Ethos lub 82 okulary Explore Explore.

Staraj się trzymać planetę w centrum - większość aberracji jest tam niższa. Nawet bardzo proste okulary radzą sobie lepiej na środku obrazu.

Popatrz na gwiazdy. Czy są małe i okrągłe w środku, a duże i niewyraźne na brzegu? Są to aberracje z różnych źródeł (okular, pierwotne lustro itp.).

Śpiączka

Oczywiście na f / 4 nawet najlepsze okulary nie mogą nic zrobić ze śpiączką - aberracja wychodząca z dowolnego lustra parabolicznego, która staje się dość oczywista dla f / 5, bardzo oczywista na f / 4 i poważny problem na f / 3. Ponownie, śpiączka ma zero na środku obrazu i rośnie w kierunku krawędzi.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W niektórych przypadkach używa się korektora śpiączki, takiego jak TeleVue Paracorr, ale zdecydowanie NIE NALEŻY go używać - podejrzewam, że twój instrument aberruje w sposób, który i tak przytłacza śpiączkę. Jowisz nie byłby zbyt rozmyty nawet przy pełnej śpiączce f / 4 na brzegu. Ten akapit służy wyłącznie celom informacyjnym.

Koma powinna stać się problemem w przypadku dużych teleskopów, wykorzystujących optykę wysokiej jakości, o ogniskowej około f / 5 i mniejszej. Np. Masz 20 "dobro z lustrem f / 4, to powinieneś martwić się śpiączką - pod warunkiem, że załatwisz kolimację i tak dalej.

Jakość optyki

Parabola f / 4 nie jest łatwa do wykonania w żadnym rozmiarze. Zrobiłem własną optykę, a im niższy współczynnik f /, tym trudniejszy jest ten proces. Wiele małych, tanich teleskopów powstaje w pośpiechu, a trudny współczynnik ogniskowej stwarza dodatkowe problemy - w rezultacie wielu producentów źle sobie radzi. Zdarzają się nawet przypadki, w których główne zwierciadło pozostaje sferyczne, co ma katastrofalne skutki.

To jest coś, na co nie można nic poradzić. Jeśli główne lustro jest złe, to po prostu tak jest. Optyk może spróbować to naprawić, ale jest to trudny proces i dość drogi. Dodałem to tylko tutaj, więc jesteś informowany.


Oto co bym zrobił w twoim przypadku:

Za każdym razem zdejmowałem lunetę na godzinę przed obserwacją.

Chciałbym się nauczyć, jak skolimować zakres. Spróbowałbym wymyślić kilka prostych technik kolimacyjnych i kilka prostych testów. Ćwiczyłem kilka dni / tygodni. Czytałbym dalej o kolimacji.

Gdy kolimacja jest przynajmniej częściowo kontrolowana, nauczyłbym się, jak właściwie skupić zakres. Niby proste, ale może być trudne. Użyj jasnej gwiazdy i postaraj się, aby była jak najmniejsza. Użyj Księżyca, gdy jest widoczny, i postaraj się, aby był ostry i wyraźny. Nie próbuj tego z błędnie oszacowanym lunetą, ponieważ jest to bezcelowe.

Po kilku miesiącach, kiedy zyskuję pewność, że luneta jest w lepszej formie, bardzo dobrze skolimowana, bardzo dobrze skupiona, mogę spróbować pożyczyć lepszy okular od przyjaciela. Powiedziałem pożycz, nie kupuj. Coś w rodzaju okularu 3 ... 4 mm, dobrej jakości, który dałby mi porównanie do istniejących okularów. Ma to TYLKO sens z lunetą w doskonałej kolimacji, idealnej temperaturze, doskonałym ogniskowaniu. Jeśli zauważysz poprawę, zdobądź lepszy okular - ale nie wydawaj setek dolarów na drogi okular, który zostanie następnie użyty w niewielkim, tanim lunecie. Okulary z drugiej ręki często działają tak samo dobrze, jak nowe.

Jeśli znasz kogoś w Twojej okolicy, który tworzy lustra, sprawdź, czy zgadza się na umieszczenie twojego głównego lustra na testerze Foucault i oceń jego stan. Ale uwaga: wyniki mogą być bardzo rozczarowujące. Albo nie. Nigdy nie wiesz o tych małych lunetach.

EDYCJA: Po kolimacji lunety i tak dalej, możesz spróbować zwiększyć powiększenie za pomocą okularu 2x Barlow, ale nie oczekuj cudów - obraz będzie większy, ale prawdopodobnie raczej „papkowaty”. Większe powiększenie nie zawsze jest lepsze, zawsze występuje kompromis.

Powodzenia i czyste niebo dla Ciebie!


@ FlorinAndrei: Dziękuję bardzo za tak wspaniałe wyjaśnienie i sugestie. Więc mój zakres może mieć maksymalne powiększenie 150x, ale obecnie maksymalne powiększenie wynosi 300/4 = 75x. czy jest jakiś sposób na zwiększenie powiększenia i ustawienie go na 150x?
tanmoy,

Nie zwiększaj jeszcze niczego. Najpierw wymyśl kolimację. Teoretyczne maksimum 150x zakłada idealny instrument. Nawet z idealnym lunetą, gdy zbliżasz się do maksimum, obraz staje się coraz bardziej „papkowaty”. To powiedziawszy, krótszy okular (2 mm) zapewni dodatkowe powiększenie - ale to nie jest najlepsza opcja, ponieważ 2 mm jest bardzo, bardzo krótki; najlepszą opcją w twoim przypadku jest załamanie się. 2x barlow, włożony do soczewki przed okularem, skutecznie zwielokrotnia powiększenie o 2x. Ponownie, nie rób tego jeszcze - masz trochę pracy, zanim tam dotrzesz. ;)
Florin Andrei

Nawet przy doskonałej kolimacji, przy pełnym powiększeniu dla instrumentu f / 4, z prostymi okularami - wyniki mogą Ci się nie spodobać. Na razie skup się na podstawach - kolimacji itp.
Florin Andrei

Czy różnice termiczne są istotne, gdy lustro jest zimniejsze niż otoczenie? Innymi słowy, czy uzyskasz lepszy wynik, jeśli (e.) Zaczekasz, aż twoje lustro nagrzeje się z 70F do 80F, czy też dotyczy to tylko wtedy, gdy lustro jest cieplejsze?
Michael

@ Michael Najważniejsze jest to, że istnieje różnica temperatur (dodatnia lub ujemna) między lustrem a powietrzem. Kiedy tak się stanie, w lustrze pojawią się komórki konwekcyjne, zawierające powietrze o różnych temperaturach / różnych gęstościach / różnych współczynnikach załamania. Jest to zmienny współczynnik załamania powietrza, który miesza obraz. Aby go wyeliminować, musisz mieć lustro w tej samej temperaturze co powietrze. Zwykle jest to kombinacja oczekiwania i / lub chłodzenia wentylatora, najlepiej zarówno w przypadku dużego instrumentu. Dmuchanie wentylatora poprawia sytuację nawet przed osiągnięciem równowagi.
Florin Andrei,

1

W typowych warunkach widzenia powinieneś być w stanie użyć powiększenia ( patrz tutaj ) około 25-30x na cal przysłony, więc dla twojego teleskopu jest to około 100x, w wyjątkowych warunkach możesz zwiększyć to nawet dwukrotnie. Również im większe powiększenie, tym mniejszy kontrast będziesz miał na obrazie, więc naprawdę chcesz najniższego powiększenia, które daje rozmiar obrazu zgodny z możliwością zobaczenia pasm, ponieważ będziesz miał ograniczony kontrast.

Znajdziesz tu symulowane obrazy Jowisza przez mały teleskop tutaj i Saturna tutaj . Chociaż osobiste doświadczenia sugerują, że symulowany obraz Jowisza przez 3-calowy otwór jest optymistyczny. IIRC sugeruje pasowanie na granicy tego, co widzę na Jowiszu w małym zakresie.

Domyślam się, że teleskop jest to


@ ConradTurner: tak, masz rację.
tanmoy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.