Czy jest jakaś planeta / gwiazda większa niż VY Canis Majoris?


9

W porównaniu do VY Canis Majoris , nasze Słońce bardziej przypomina drobinkę kosmicznego pyłu. Czy jest jakaś znana nam planeta lub gwiazda, która jest większa niż VY Canis Majoris?


5
Uwaga: Nie ma możliwości, aby planeta była tak duża. Przy tej wielkości obiekt zapada się w czarną dziurę lub jest odporny na zapadnięcie się pod wpływem ciśnienia z wewnętrznego ciepła wytwarzanego przez normalną fuzję gwiazd. Musi to być gwiazda, aktywnie wytwarzająca ciepło, aby uniknąć zapaści. Jeśli chodzi o gwiazdy większe niż to, jest to możliwe (ledwo), ale nie znam żadnych przykładów. Przy takim rozmiarze nawet obiekty gwiezdne nie mogą żyć bardzo długo i dlatego muszą być dość rzadkie.
Florin Andrei,

2
Zobacz tutaj i tutaj . Nikt nie jest dokładnie znany i trwa debata na ten temat.
HDE 226868

Odpowiedzi:


22

Część 1: Zakładając, że „większy” oznacza większą średnicę.

Gwiazdy
Szacunki dotyczące wielkości gwiazd są tylko tym, szacunki i szacunki oparte na dość rozmytych obserwacjach. VY Canis Majoris został zdewastowany. Obecnie uważa się, że istnieje siedem znanych gwiazd większych niż VY Canis Majoris, z których największą jest UY Scuti.

Obecne modele wskazują, że pierwsza generacja gwiazd była znacznie, znacznie większa niż wszystko, co widzimy teraz. Minie sporo czasu, zanim będziemy mogli rozwiązać gwiazdę pierwszej generacji. Jak dotąd są to tylko przedmioty teoretyczne.

Planety Planety
masy Jowisza są tak duże, jak tylko planeta może dostać. Istnieje kilka egzoplanet większych od Jowisza, ale dzieje się tak dlatego, że krążą znacznie bliżej swojej gwiazdy macierzystej niż Jowisz. To sprawia, że ​​trochę nadymają. Powodem, dla którego planety o masie Jowisza są uważane za największe z możliwych, jest to, że obecnie planuje się, że planety o tej masie mają jądro zdegenerowanego wodoru. Zabawne jest to, że zdegenerowane masy są dodawane do nich: kurczą się w średnicy. (Kurczenie staje się katastrofalne, gdy masa zbliża się do granicy Chandrasekhar.)

Oznacza to, że zakładając, że wszystkie inne rzeczy są równe (temperatura, skład), planeta masywniejsza niż Jowisz będzie miała mniejszą średnicę niż Jowisz. Nawet jeśli wszystkie inne rzeczy nie są sobie równe, planeta o średnicy Jowisza jest (dawać lub brać) tak duża, jak to tylko możliwe.

Część 2: Zakładając, że „większy” oznacza większą masę.

Gwiazdy
Pod względem masy VY Canis Majoris nawet nie znajduje się w pierwszej dziesiątce, nawet nie jest blisko! Najbardziej masywną znaną gwiazdą jest R136a1. Ponownie, są to szacunki, ale masa jest nieco łatwiejsza do ustalenia niż promień (lub średnica).

Podobnie jak w przypadku zasięgu fizycznego, gwiazdy pierwszej generacji są obecnie modelowane jako znacznie masywniejsze niż wszystko, co widzimy teraz.

Planety
Nie ma dużej różnicy między największą planetą a najmniejszym brązowym karłem. Twierdziłbym, że różnica jest niewielka. Jest to spektrum bez cech wyróżniających, które pozwala powiedzieć „to planeta” i „to brązowy karzeł”. Ignorując różnicę między super-Jowiszami a brązowymi karłami, największe z nich to około 80 mas Jowisza. V1581 Cygni C to 79 mas Jowisza. (Bardziej masywne niż to i zaczynają palić wodór, dzięki czemu stają się małym czerwonym karłem).

Obecnym czynnikiem stosowanym do rozróżnienia brązowych karłów i super Jowiszów jest masa. Wszystko większe niż 13 mas Jowisza to brązowy karzeł, cokolwiek mniejszego, planeta. Ta granica jest bardzo arbitralna.


Myślałem, że granicą między Jowiszem a brązowymi karłami jest fuzja deuteru. Nie wydaje mi się to szczególnie arbitralne. Wikipedia twierdzi, że ta definicja jest przedmiotem dyskusji, choć niewiele wiem o niej osobiście. Przypuszczam, że nieokreśloną definicję można nazwać dowolną.
zibadawa timmy

@zibadawatimmy jest to arbitralne, ponieważ jest trudne do wykrycia. Ciepło formowania jest większe niż ciepło z ograniczonej fuzji. 23 PPM stosunek D do H. en.wikipedia.org/wiki/Deuterium#Abundance to niewiele, a na granicy, około 13 mas Jowisza, proces syntezy przebiega powoli.
userLTK

To zabawne, niż w 6 najcięższych gwiazdach, 4 pochodzą z tego samego regionu i 2 parsów! Przynajmniej zgodnie z tym artykułem na Wikipedii .

4

Patrząc na literaturę podstawową (i źródło informacji z Wikipedii), wydaje się, że Arroyo-Torres i in. (2013) oszacowali promień1708±192R, używając interferometrycznej średnicy kątowej i bardzo niepewnej odległości (gdzie nie jestem pewien, czy niepewność odległości została odpowiednio uwzględniona). Stosując podobne metody Wittkowski i in. (2012) oszacował promień na1420±120R dla VY CMa.

Biorąc te liczby za wartość nominalną, UY Scuti jest prawdopodobnie większe niż VY CMa. Nie wziąłbym jednak tych liczb za wartość nominalną. Nie wierzę, że odległości do tych gwiazd są znane z więcej niż 10%, jak twierdzą te gazety (wkrótce będą z paralaksami trygonometrycznymi Gaia). Należy również pamiętać, że są to zmienne pulsacyjne (stąd oznaczenia gwiazd zmiennych), więc ich promienie są zmienne.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.