Jaka jest obecnie akceptowana teoria ogromnej prędkości wiatru Neptuna?


15

Według „Neptuna: Inna niebieska planeta w naszym Układzie Słonecznym” (Choi, 2010), Neptune, pomimo dużej odległości od Słońca, jest najbardziej wietrzną planetą w Układzie Słonecznym, z wiatrami sięgającymi 2000 km / h (1500 mil / h) jak wykryty przez sondę Voyager 2 w 1989 r.

Biorąc pod uwagę, że Neptun znajduje się 30 AU od Słońca, jakie są obecnie akceptowane teorie, w których planeta otrzymuje energię dla tak ogromnych prędkości wiatru?

Odpowiedzi:


9

Zastrzeżenie: Większość tego, co tu napisano, opiera się w dużej mierze na teorii i spekulacjach. Voyager 2 to jedyna podróż, którą odbyliśmy do Neptuna, a większość z tych teorii opiera się na danych, które odesłała. Pozostaw duże miejsce na błąd

Czy Neptune jest wietrzny?

Zanim zaczniemy odpowiadać, dlaczego Neptune jest wietrznie, powinniśmy najpierw określić, czy Neptune jest w ogóle wietrznie. Jaki mamy dowód?

  1. Wielka ciemna plama

Jedną z obserwacji była duża odraza na powierzchni Neptuna trafnie zatytułowana „Wielka ciemna plama”. Powtarzane przeglądy ustawiały ruch GDS na około 700 mil na godzinę.

Wielka ciemna plama!

Źródło: http://nineplanets.org/neptune.html

  1. Teleskop Keck

Wiele obserwacji i zdjęć Neptuna pochodzi z Teleskopu Keck II, który jest w stanie obserwować inne oznaczenia poruszające się z Neptunem z prędkością podobną do większych prędkości.

Źródło: http://www.keckobservatory.org/recent/entry/keck_images_of_neptune_best_ever_captured1

Co powoduje wiatry na Neptunie?

Teoretycznie istnieją dwie potencjalne przyczyny wiatrów Neptuna. Płytkie procesy w atmosferze zewnętrznej lub znacznie głębsze zmiany atmosferyczne, które rozciągają się do wnętrza.

http://www.space.com/21157-uranus-neptune-winds-revealed.html (sparafrazowany dla uproszczenia) Twierdzi, że

Naukowcy odkryli, że wietrzne warstwy Neptuna zajmują skrajne 0,2% jego masy, co sugeruje, że płytkie procesy napędzają te wiatry, takie jak wirowanie spowodowane przez kondensację wilgoci i parowanie w atmosferze.

Jakie jest główne źródło energii dla tych wiatrów?

Więc teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, skąd Neptuna czerpie tę energię, skoro jest ona znacznie dalej od Słońca niż my.

http://nineplanets.org/neptune.html Twierdzi, że jest to spowodowane tym, że własne wewnętrzne źródło ciepła Neptuna emituje dwukrotnie więcej energii niż otrzymuje od Słońca.

Dlaczego Neptun ma wtedy silniejsze wiatry niż Ziemia?

Teoretycznie, gdyby chodziło o energię, miałoby sens, że Ziemia będąc tak blisko Słońca, potrzebowałaby znacznie więcej energii potrzebnej do osiągnięcia tych prędkości.

Tak i nie.

Słońce jest głównym dostawcą naszej energii, ale powoduje także turbulencje w atmosferze. Chłodzenie i podgrzewanie warstw powoduje, że powietrze stale unosi się i opada, zakłócając naturalny przepływ powietrza i zmniejszając rozmiary naszych burz.

Oprócz tego http://www.space.com/18922-neptune-atmosphere.html twierdzi, że 80% atmosfery Neptuna to wodór cząsteczkowy.

Wodór jako najmniejszy i najlżejszy pierwiastek wymaga mniej energii do osiągnięcia wysokich prędkości niż nasza większa atmosfera oparta na azocie. To może nie być główny czynnik do rozważenia, ale z pewnością przyczynia się w niemałej ilości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.