Dlaczego wszystkie zdjęcia z 67p są czarno-białe?


10

Zastanawiałem się, dlaczego każde zdjęcie, które widzieliśmy w Internecie, dotyczące lądowania Rosetty na 67p tylko czarno-białe? Czy jest coś, co powinienem wiedzieć?


1
Nie warto pisać jako odpowiedzi, ale należy pamiętać, że szybkości przesyłania danych są niezwykle niskie. Posiadanie wielu filtrów kolorów może być luksusem, na który ich nie stać.
Warrick

Powiedzieli, że jest tam trochę czerwonawy, bo tyle kolorów można było zobaczyć w tej ciemności. Btw, czy ten temat jest dla ciebie teraz bardziej zrozumiały, czy potrzebujesz dalszych wyjaśnień?
Niccolò

Odpowiedzi:


5

Zwykłe matryce filtrów kolorów w aparatach cyfrowych, które umieszczają czujniki pikseli w taki sposób, że wykrywają tylko określony kolor. Dlatego istnieje kompromis, ponieważ bez tablicy filtrów miałbyś czarno-biały obraz o znacznie wyższej rozdzielczości.

Jednak większość naukowych aparatów cyfrowych działa inaczej. Raczej zwykłą techniką jest umieszczanie filtrów na całym obrazie i wyłączanie filtrów, jeśli wymagany jest inny kolor. Kolejne obrazy o różnej filtracji można następnie połączyć w jeden obraz. Ale nadal istnieje kompromis: zastosowanie filtrów znacznie zmniejsza zakres dynamiczny kamery. Ponadto takie podejście nie wymaga stosowania zwykłego schematu czerwonego , zielonego i niebieskiego ; np. i filtr IR pozwoliłby podkreślić różne funkcje.

Jest bardzo prawdopodobne, że po prostu nie zadali sobie trudu umieszczenia kolorowych filtrów w aparatach. Dlaczego mieliby? Kolory są prawdopodobnie raczej szare na komecie, co niepotrzebnie zwiększa złożoność kamer (co jest już dość skomplikowanym układem panoramicznym).


1
Myślę, że trzy długości fali ludzkiego oka (czerwony, zielony, niebieski) nie są tak ważne dla naukowego badania zdjęć. Mogę sobie wyobrazić, że o wiele ważniejsze mogą być filtry zaprojektowane dla określonych długości fal w celu wykrywania określonych właściwości z obrazu.
pabouk

6

Prawdą jest, że większość dotychczasowych zdjęć pochodzi z kamery nawigacyjnej (NAVCAM) orbitera Rosetta, która wykonuje zdjęcia czarno-białe.

Oto bardzo interesujący artykuł o tym, jak te zdjęcia są robione (jak na ironię na blogu NASA). Stwierdzają, że stamtąd pokazują prawie to, co zobaczylibyście ludzkim okiem, nawet sądząc, że kometa jest naprawdę bardzo ciemna. Białe części wynikają z kontrastu z bardzo ciemnym otoczeniem.

Nie jestem pewien co do zdjęć otrzymanych przez lądownik. Są przechwytywane przez kamery CIVA, gdzie CIVA oznacza kometę na podczerwień i analizator widzialny . Sądzę więc, że mogą pokazywać światło podczerwone niewidoczne dla ludzkiego oka, a następnie przetworzone na czarno-białe. Niestety jak dotąd nie udało mi się znaleźć dokładnego wyjaśnienia na stronie internetowej ESA. ( tutaj ich strona z instrumentami Philae).

Tak czy inaczej, zasadniczo nie należy oczekiwać, że wszystkie obrazy ze statku kosmicznego są w prawdziwych kolorach .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.