Jak mogę czyścić soczewki, nie powodując zadrapań ani uszkodzeń powierzchni soczewki?


10

Czasami możesz próbować obserwować bardzo słabe lub bardzo małe obiekty na niebie i nie opłaca się, aby były one zasłonięte lub uszkodzone przez zadrapania lub kurz na soczewkach.

Przestrzegam dobrych praktyk i po zakończeniu zakładam osłonę soczewek, aby zatrzymać gromadzenie się kurzu, ale nieuchronnie będzie trochę zakurzony i brudny, biorąc pod uwagę:

Jakie kroki muszę podjąć, aby upewnić się, że moje soczewki są w najlepszym stanie?

Czy mogę po prostu użyć wilgotnej szmatki lub gąbki i przetrzeć soczewki, czy też powinienem użyć bardziej miękkiego materiału, na przykład ktoś w okularach może mieć bardziej miękki środek do czyszczenia soczewek?

Czy potrzebuję specjalnego płynu czyszczącego lub czy można wykonać czyszczenie dobrej jakości bez dodatkowych środków czyszczących?


Szczerze mówiąc, wybrałbym sprężone powietrze. Nawet wilgotną szmatką możesz ryzykować zarysowanie powierzchni lub pozostawić resztki, gdy wilgoć wyschnie z powierzchni. Pozostawię odpowiedź na to pytanie osobie bardziej znającej się na rzeczy.
astromax

Nie użyłbym kanistra ze sprężonym powietrzem, ponieważ martwiłbym się, że może być zbyt szorstki. Zamiast tego weź fotograficzną żarówkę dmuchawy.
MartinV

Odpowiedzi:


1

Oczyść okulary w taki sam sposób, jak obiektyw aparatu. Dmuchawa , miękki (czyli wielbłąd włosów) szczotka, tkanka soczewki lub ściereczka z mikrofibry i rozpuszczalnik lub alkohol rade.

Kiedy byłem studentem, pracowałem z laserami i bardzo drogimi zwierciadłami pokrytymi dielektrykiem. Techniki tutaj pokażą ci, jak dokładnie czyścić optykę. Nigdy nie moczyć całkowicie chusteczki lub szmatki obiektywu. Zwykle wystarczy jedna kropla na chusteczkę soczewki lub kilka kropli na ściereczce z mikrofibry.

Zasadniczo musisz:

  1. Użyj dmuchawy, aby zdmuchnąć jak najwięcej kurzu.
  2. Następnie użyj miękkiej szczotki.
  3. Zwilż mały kwadrat chusteczki soczewkowej czystym alkoholem lub acetonem (patrz ostrzeżenie poniżej). Delikatnie narysuj lub wytrzyj chusteczkę raz po powierzchni , a następnie wyrzuć. Powtórzyć w razie potrzeby.
  4. Być może trzeba będzie zaparować soczewkę oddechem, aby pomóc usunąć gunk rozpuszczalny w wodzie.

Być szalenie ostrożnym jeśli używasz rozpuszczalnika, takiego jak aceton. Chociaż jest dobry do czyszczenia optyki, nie jest zbyt przyjemny do malowania i plastiku, więc powinien być ostatecznością dla bardzo upartych znaków z dala od krawędzi soczewki (więc nigdy nie dotkniesz nim farby). Alkohol metylowy lub izopropylowy są bezpieczniejsze, ale mniej skuteczne, lub ogólny środek do czyszczenia obiektywów ze sklepu z aparatem.


... i chociaż uszkodzenie farby przez aceton będzie jedynie nieistotną kwestią estetyczną, farba rozcieńczona acetonem rozmazana na soczewce będzie stanowić problem.
SF.

Rzeczywiście jest jeszcze gorzej. Rozpuszczalniki można stosować tylko wtedy, gdy naprawdę wiesz, co robisz i jesteś świadomy ryzyka.
Moriarty,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.