Co było pierwsze: czarne dziury czy galaktyki?


Odpowiedzi:


5

Uwaga: nie jestem astrofizykiem. Jeśli ktoś z odpowiednią wiedzą fachową uzna moją analizę dokumentu źródłowego za nieważną, byłbym wdzięczny za pomoc w poprawieniu mojej odpowiedzi tutaj.

Jest to dość skomplikowane pytanie, na które należy odpowiedzieć. Czarne dziury poprzedzają galaktyki w postaci pierwotnych czarnych dziur, które powstały we wczesnym Wszechświecie na skutek fluktuacji kwantowych. Jednak supermasywne czarne dziury (znajdujące się w centrum galaktyk) mogą z nich nie pochodzić. Istnieje kilka możliwych sposobów powstania supermasywnych czarnych dziur:

  • Galaktyki chmur molekularnych / karłowatych zapadają się tworząc supermasywne gwiazdy (SMS), które później zapadają się w supermasywne czarne dziury (SMBH)
  • Galaktyki karłowate tworzące masywne gwiazdy, które zapadają się w masywne czarne dziury, które później łączą się w SMBH
  • Pierwotne czarne dziury gromadzą wystarczającą ilość materii, aby stać się masywnymi czarnymi dziurami, które później łączą się w SMBH

W zależności od tego, jak ściśle zdefiniujesz „galaktykę”, najprawdopodobniej wydaje się, że supermasywne czarne dziury powstały we wczesnych galaktykach, ale pewien rodzaj czarnej dziury (pierwotne czarne dziury) poprzedza galaktyki.

Źródło:


AKTUALIZACJA 10/21/2013 :

To właśnie w ostatnich obserwacjach wykluczono możliwość, że SMBH przybiera masę tylko poprzez połączenie z innymi czarnymi dziurami. Więcej informacji można znaleźć w tym artykule Astronomy.com .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.