Jak rozpoznać gwiazdy na zdjęciach?


10

Mogę spojrzeć na mapę gwiazd i zidentyfikować takie rzeczy, jak konstelacje na niebie. Ale jeśli zrobię zdjęcie aparatem DSLR (35 mm z przyzwoitym obiektywem zmiennoogniskowym, bez optyki specyficznej dla astronomii), napotkam trudności. Zauważyłem, że kamera może zobaczyć o wiele więcej gwiazd niż moje oko i stwierdzam, że mam duże trudności nawet z identyfikacją zwykłych konstelacji. Na przykład, kiedy szukam konstelacji Kasjopei na nocnym niebie, bardzo łatwo ją zauważyć: wygląda jak bok „W”. Ale kiedy robię zdjęcie, nie widzę w ogóle litery W na zdjęciu, widzę około 16 gwiazd wokół, gdzie „W” powinno być względem siebie dziwnymi kątami i trudno jest ustalić, z którymi gwiazdami się połączyć tworzą rzeczywistą konstelację.

I stamtąd zjeżdża w dół, ponieważ inne konstelacje nie mają nawet tak łatwo rozpoznawalnego kształtu jak Cassiopeia, w wyniku czego trudno mi nawet rozpoznać, na co patrzę.

Zdjęcie zwykłym aparatem nie jest tym samym, co patrzenie przez teleskop, ponieważ aparat ma znacznie szersze pole widzenia. Jednocześnie wydaje się, że nie ma liniowej zależności między rzeczywistą wielkością gwiazdy a jej jasnością. Jak wspomniałem powyżej, widzę 16 gwiazd, które wyglądają nieco porównywalnie pod względem jasności, ale wiem, że różnią się one o kilka wielkości.

Czy jest jakaś sztuczka lub technika, której mogę użyć, aby szybko zidentyfikować gwiazdy na zdjęciach, które robię? Szukając wskazówek, nie widziałem nikogo wspominającego o tym problemie.


Czy te zdjęcia są publiczne czy prywatne?
barrycarter

@barrycarter Cóż, w tej chwili siedzą gdzieś na moim dysku twardym, więc przypuszczam, że to czyni ich prywatnymi. Jednak poza ich lokalizacją nie ma w nich nic szczególnie prywatnego.
Michael

Jeśli opublikujesz je na reddit.com/r/Astronomy, astro-bot powinien automatycznie je
opatrzyć

Odpowiedzi:


9

Zrób kolejne zdjęcie tego samego pola, które jest mniej naświetlone. (Nie ma znaczenia, czy zrobisz to, skracając czas ekspozycji, zmniejszając czułość ISO itp.). To da ci obraz z dużo mniejszą liczbą gwiazd, dzięki czemu możesz łatwo dopasować wzór do swoich zdjęć.


2
Uzupełniając tę ​​wspaniałą odpowiedź, chciałbym wskazać na astrometrię . Możesz tam przesłać swoje zdjęcie, a ono spróbuje zidentyfikować gwiazdy na zdjęciu. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​działa świetnie. Wiele opcji wyjściowych, takich jak eksport do formatu FITS.
agtoever

1

Jest to w zasadzie komentarz @agtoever, przekonwertowany na odpowiedź jako wiki społeczności.

Istnieje serwis internetowy http://nova.astrometry.net/, który może identyfikować pola gwiazd na zdjęciach, a zatem konwertować z położenia piksela na ra / dec. Może eksportować do FITS i ogólnie wydaje się, że działa dobrze.

Ponadto bot na reddit.com/r/Astronomy może automatycznie dodawać adnotacje do zamieszczonych tam zdjęć, jeśli nie masz nic przeciwko, aby inni je zobaczyli.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.