Jak odkryliśmy, że planety poruszają się na orbitach?


18

Nauczyłem się, że planety poruszają się po orbitach wokół Słońca, ale tak naprawdę nie wiem, jak sam do tego dojdę. Widziałem planety na niebie tylko kilka razy (świadomie) i jestem ciekawy, skąd wiemy na pewno, że planety naprawdę poruszają się na orbitach wokół Słońca (tj. Zamiast poruszać się, ale nie wokół Słońca lub poruszać się po Słońce w kształcie, który nie jest regularną ścieżką).

Słyszałem również, że ludzie w przeszłości wiedzieli o orbitach nawet wtedy, gdy myśleli, że Ziemia znajduje się w centrum Układu Słonecznego. Jak to odkryli w swoich czasach dzięki swojej technologii?

Odpowiedzi:


14

Słyszałem również, że ludzie w przeszłości wiedzieli o orbitach nawet wtedy, gdy myśleli, że Ziemia znajduje się w centrum Układu Słonecznego. Jak to odkryli w swoich czasach dzięki swojej technologii?

Te same obiekty niebieskie (gwiazdy, planety, Księżyc) można było zobaczyć co roku. Tak więc ludzie doszli do wniosku, że istnieje pewien wzorzec.

Początkowo geocentryzm był powszechny z powodu uprzedzeń, a gwiazdy „okrążały” Ziemię w czysty sposób (bez dziwnych efektów). Jeśli spojrzysz w nocy, gwiazdy poruszają się w kółko, którego środek znajduje się mniej więcej w pobliżu Gwiazdy Polarnej. Można to pomylić z gwiazdą poruszającą się po Ziemi.

Obiekty takie jak planety widzialne (z ruchami wstecznymi) miały stosunkowo niewielką liczbę - mamy wewnętrzny układ słoneczny oraz Jowisza i Saturna, więc ludzie dali im wiarygodne wyjaśnienia. Ptolemeusz wysunął teorię, że planeta krąży wokół „punktu duchów”, na przykład:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

(To się nazywa teoria epicyklu)

jak wiemy dzisiaj na pewno, że planety naprawdę poruszają się na orbitach wokół Słońca (tj. zamiast poruszać się, ale nie wokół Słońca lub poruszać się wokół Słońca w kształcie, który nie jest regularną ścieżką).

Model heliocentryczny powstał z powodu różnych mniejszych odkryć:

  • Jowisz ma księżyce, więc nie wszystkie ciała niebieskie krążą wokół Ziemi
  • Wenus ma pełne fazy, ale w modelu geocentrycznym powinna być widoczna tylko niewielka część faz
  • Teorie takie jak epicykle nie były tak dokładne, jak się spodziewano, a ludzie zaczęli zdawać sobie z tego sprawę.

Mając to na uwadze, proste rozwiązanie heliocentryzmu wyjaśnia wszystko w znacznie czystszy sposób, nie pozostawiając przy tym wielu wątpliwości. Prawa Keplera przewidują znacznie dokładniejsze prognozy.

Pamiętaj, że ludzie mieli katalogi danych astronomicznych, za pomocą których mogliby to zweryfikować.

Później, kiedy Newton wymyślił swoją teorię grawitacji, prawa Keplera stały się jeszcze bardziej sensowne (chociaż uważam, że Newton sformułował swoją teorię z pewną inspiracją z praw Keplera). Jestem prawie pewien, że były również eksperymenty na Ziemi, aby zweryfikować odwrotność kwadratu.

W dzisiejszych czasach wysyłanie sond w kosmos i uzyskiwanie innej perspektywy potwierdziło to ze 100% pewnością dla nas. Mniej więcej.


Zgodnie z artykułem, który przeczytałem w Scientific American, teoria heliocentryczna nie pasowała również idealnie do obserwacji, ponieważ przy braku efektów atmosferycznych (których nie rozumieliśmy) gwiazdy musiały być blisko, aby uzasadnić część zajmowanego pola widzenia , ale jeśli gwiazdy byłyby tak blisko orbity Ziemi, powinny powodować efekty paralaksy (ale tak nie jest).
supercat
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.