Dlaczego fragmenty Komety Shoemaker-Levy-9 spowodowały tak duże eksplozje na Jowiszu?


18

W lipcu 1994 r. Kometa Shoemaker-Levy 9 (D / 1993 F2) fragmentarycznie pofragmentowała i fragmenty te zderzyły się z Jowiszem, jak na zdjęciu poniżej.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Źródło obrazu

Pytanie brzmi: jakie mechanizmy spowodowały, że te małe fragmenty powodują tak duże eksplozje w chmurach Jowisza?

Odpowiedzi:


8

Oszacowano, że szewc Levy 9 uwolnił energię kinetyczną odpowiadającą 300 gigatonom TNT. To jest 1,255 x 10 21 J. To uwolnienie przez tarcie i ściskanie było wystarczające do ogrzania atmosfery do 4000K na początku. To z kolei powinno prawdopodobnie wystarczyć do rozbicia molekularnego wodoru i metanu, uwalniając dodatkową energię. Ale to tylko moje przypuszczenie. Samo ogrzewanie po uderzeniu powinno stworzyć ogromną kulę ognia.

Źródła:

Szacunki wielkości i masy fragmentów

Obserwacje Galileusza


0

Ważnym czynnikiem jest to, że kometa spadła przez pole grawitacyjne Jowisza, podnosząc prędkość ucieczki Jowisza około 60 niezależnie od prędkości, jaką miała, zbliżając się do układu Jowisza. Ten dokument zawiera szczegółowe szacunki rozmiarów wszystkich fragmentów przy uderzeniu. Trzy z nich są szacowane na 1 km średnicy lub więcej, więc nie były tak naprawdę małe.km/s

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.