Czy zaobserwowano kiedyś promieniowanie Hawkinga?


17

Wiem, że Hawking Radiation ma solidne podstawy teoretyczne, ale czy kiedykolwiek rzeczywiście zaobserwowano sygnał? Jakie badania obserwacyjne są podejmowane, aby spróbować zobaczyć ten efekt? Czy jest to po prostu zbyt wysoka kolejność (tj. - za daleko, za słaby sygnał itp.)?


2
O ile mi wiadomo, na pierwsze pytanie nie ma odpowiedzi. Ale nie jestem pewien co do ostatniego, założę się, że gdzieś w arXivie tkwi genialna technika. Spróbuję go znaleźć, kiedy będę miał czas.
Manishearth,

Odpowiedzi:


14

Zgodnie z tym przeglądem technologii MIT „Pierwsza obserwacja promieniowania Hawkinga” i powiązanym artykułem „Promieniowanie Hawkinga z ultrakrótkich laserowych włókien impulsowych”, w którym autorzy symulowali promieniowanie Hawkinga w laboratorium przy użyciu ultrakrótkich laserowych włókien impulsowych.

Tak więc, częściowo odpowiedź na twoje pytanie, tak. Uważa się, że zaobserwowano promieniowanie Hawkinga, ale w środowisku laboratoryjnym.

Według „Obserwacji promieniowania Hawkinga w kondensatach Bosego-Einsteina za pomocą pomiarów korelacji” (Fabbri, 2012), bezpośrednia obserwacja promieniowania Hawkinga jest (ich słowem): beznadziejna.

Jednak po raz kolejny możliwe są symulacje:

Efekt Hawkinga, który zależy tylko od właściwości kinematycznych propagacji fali w obecności horyzontów, występuje także w kontekstach nie grawitacyjnych, na przykład w płynach stacjonarnych podlegających przepływowi naddźwiękowemu.

Z tych artykułów wydaje się, że bezpośrednie obserwacje promieniowania Hawkinga nie są obecnie możliwe; jesteśmy jednak w stanie wyprodukować analogi zjawisk w laboratorium.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.