Jaka jest obecnie akceptowana teoria, dlaczego Merkury pomimo swojej wielkości ma podobną gęstość do Ziemi?


14

Według przeglądu strony NASA na temat Merkurego , mimo że planeta jest nieco większa od naszego Księżyca, jej gęstość wynosi około 98,4% ziemskiej. Ta wysoka gęstość sugeruje stosunkowo duży żelazny rdzeń (w porównaniu z resztą planety).

Ostatnie badania opublikowane w „NASA Antenna Cuts Mercury to Core, Solves 30 Year Mystery” (NASA, 2007) potwierdziły obecność stopionego rdzenia otoczonego płaszczem krzemianowym (przedstawionym na poniższej ilustracji (z artykułu):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Powstaje zatem pytanie, jaka jest obecnie przyjęta teoria, że ​​Merkury ma wciąż stopiony rdzeń i gęstość podobną do gęstości Ziemi?

Odpowiedzi:


8

Najbardziej popularną obecnie hipotezą jest to, że Merkurego uderzył duży impaktor, który usunął znaczną część jego płaszcza (uważam, że teoria ta została pierwotnie zaproponowana przez Cameron i Benz w 1987 r. , A teoria jakościowa nie zmieniła się bardzo wiele). W przypadku planet, które są blisko swoich gwiazd macierzystych (takich jak Merkury), zderzenie z ciałem wtórnym zachodzi prawdopodobnie z dużą prędkością z powodu szybkich prędkości orbity (> 40 km / s). Ponieważ jest to znacznie więcej niż prędkość ucieczki typowej skalistej planety (~ 10 km / s), materiał jest tracony z planety w tych zderzeniach. Zderzenie to jest bardziej prawdopodobne jako „pasące się”, ponieważ „bezpośrednie trafienia” są rzadkie, a zatem zewnętrzne części planety są preferencyjnie usuwane.

Ponieważ płaszcze planet skalistych składają się głównie z krzemianów, które mają mniejszą gęstość niż żelazo znajdujące się w ich rdzeniach, zderzenie prowadzi do przetrwania planety o wyższej średniej gęstości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.