Czy to zdjęcie smartfona pokazuje Marsa tuż pod Słońcem?


20

Mieszkam w Essex w Anglii (51,7678 ° N, 0,0878 ° E). 25 lipca 2019 r. (Najgorętszy dzień w Wielkiej Brytanii, btw), 06:43 CEST, zrobiłem to zdjęcie Słońca na smartfonie. Czy ta biała kropka tuż poniżej i na lewo od Słońca jest planetą Mars? Sprawdziłem za pomocą mojej aplikacji SkySafari i wygląda na to, że to Mars, ale jestem zaskoczony, że mój stosunkowo tani telefon może zrobić zdjęcie planety. Chociaż zdjęcie jest dość ciemne, był to jasny dzień. Dziękuję Ci.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Odpowiedzi:


44

Jest to artefakt aparatu spowodowany przez jasne światło słoneczne odbijające się w obiektywie telefonu. Jest bardziej wyraźny niż w dużym aparacie ze względu na mały rozmiar obiektywu. Jest to wtórny obraz Słońca, ponieważ jasność źródła pozwala, aby odbicie było wystarczająco intensywne, aby można je było wykryć.

Oto zdjęcie, które zrobiłem tym samym artefaktem. Wydaje mi się, że jest cyjanową kropką z karmazynową na zewnątrz, ale inne zdjęcia, które zrobiłem, mają ten sam kolor co słońce.

Zwróć uwagę, że jeśli powiększysz swój, wokół artefaktu jest także aureola.

Zauważ również, że artefakt znajduje się bezpośrednio pod słońcem na moim obrazie, podczas gdy na twoim jest on nieco w lewo. Wynika to jednak z tego, że na twoim zdjęciu słońce jest lekko w prawo i uderza pod obiektyw pod kątem.

Jak mówi uhoh , widać, że słońce znajduje się w tej samej odległości od środka obrazu co flara obiektywu (lub bardzo blisko):

Powinno być możliwe zrobienie zdjęcia z artefaktem, gdziekolwiek chcesz, poprzez zmianę kąta ustawienia telefonu - w tym w słońcu, gdzie zostanie zatopiony.

Zabrałem telefon do sklepu Apple Store, aby dowiedzieć się, co to takiego, gdzie wyjaśnili efekt sprytu obiektywu. Niestety nie mam na to źródła, ponieważ było to osobiście. Mam nadzieję, że powyższe jest wystarczająco przekonujące.


3
I actually took my phone to Apple to find out what this wasile to kosztowało?
wha7ever - Przywróć Monikę

2
@ cokolwiek nic
Tim

1
W rzeczywistości twoja „kropka Marsa” jest wyraźnie po lewej stronie - spójrz, gdzie zbiegają się jasne promienie.
David Richerby,

@DavidRicherby tak, masz rację, jest nieco w lewo, tylko mniej zauważalnie. Myślę, że nadal będzie pasować jako równe odległości od centrum
Tim

1
+1 dla osi na końcowym obrazie pokazującej związek ze słońcem, co pomaga wyjaśnić, czym jest odblask soczewki (odbicie).
brichins

15

Stellarium pokazuje Marsa w pobliżu Słońca i tuż nad horyzontem w tym dniu i godzinie. Niestety, Mars znajduje się tylko 2 ° nad horyzontem (a także po drugiej stronie Słońca do Ziemi), więc jest bardzo mało prawdopodobne, aby był widoczny pod blaskiem Słońca i przez mgłę atmosferyczną (efekty atmosferyczne są wyłączone na zdjęciu Stellarium poniżej). To wciąż ładne zdjęcie, ale światło na horyzoncie jest prawdopodobnie czymś znacznie bliższym domowi.

Zdjęcie Stellarium przedstawiające Marsa, Merkurego i Wenus blisko Słońca

Stellarium

Pamiętaj, że wyświetlany jest czas lokalny, a nie UTC.


Porównaj jasność Marsa z Castor i Pollux, podobne odległości od Słońca i ciemniejszej części nieba.
Mike G,

1
@MikeG Tak! Zastanawiałem się nad tym. Stellarium pokazuje Marsa znajdującego się zaledwie 2 ° nad horyzontem, więc odpowiedź jest prawie na pewno „nie”.
Mick

11

Szybka kontrola pokazuje, że plamka jest diametralnie przeciwna Słońcu, co, choć wcale nie rozstrzygające, dodaje wiarygodności do prawdopodobnego rozbłysku soczewki.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

import numpy as np
import matplotlib.pyplot as plt

img = plt.imread('sun flare.png')[:, :, :3].copy()

s0, s1 = img.shape[:2]
X, Y = np.meshgrid(np.arange(s1), np.arange(s0))

x0, y0 = 163, 154
x1, y1 = s1 - x0, s0 - y0

R0   = np.sqrt((X-x0)**2 + (Y-y0)**2)
R1   = np.sqrt((X-x1)**2 + (Y-y1)**2)

red  = (6 <= R0)*(R0 <= 9) + (6 <= R1)*(R1 <= 9)

img[red] = np.array([1, 0, 0])

if True:
  plt.figure()
  plt.imshow(img)
  plt.show()

Dobra decyzja! Otóż ​​to.
Mick

2
„Diametralnie przeciwny” oznacza na przeciwległym końcu średnicy jakiegoś koła. O jakim kręgu mówisz?
David Richerby,

2
@DavidRicherby okrągły okrąg jest analogiem 2D sferycznej krowy.
uhoh

3
@DavidRicherby koło wyśrodkowane na środku obrazu
Tim

2
@MobyDisk tak, ale nie każdy piksel jest przeciwny do każdego innego piksela w tym samym okręgu. Zobacz: ten obraz . Czerwone koło jest wyśrodkowane na środku obrazu i przechodzi zarówno przez środek słońca (niebieskie kółko), jak i rozbłysk. Moja odpowiedź powyżej może wyjaśnić ci to bardziej?
Tim

6

Biorąc pod uwagę Twoją lokalizację, jasne światło może być odbiciem słońca od samolotu przylatującego na lotnisko Londyn-Stansted.


Rozczarowujące, ale bardzo prawdopodobne.
Peter,

Wygląda na dziwną lokalizację samolotu (rzadko widuje się ich tak blisko horyzontu, a większość Essex nie znajduje się w pobliżu Stansted). Jest również mało prawdopodobne, aby światło odbijało się w stronę kamery, biorąc pod uwagę, że słońce znajduje się za teoretycznym samolotem.
Tim

@ Czas nie, jeśli jesteś w pobliżu ścieżki lotu. Każdego dnia widzę tak niskie loty na lotnisko London City.
Dr Chuck

@DrChuck przepraszam, że powinienem był wyjaśnić: rzadko widzę ich tak nisko, jeśli nie jesteś w pobliżu ścieżki lotu - i na tym zdjęciu są daleko od ścieżki lotu. Może to być samolot, ale wydaje się bardzo mało prawdopodobne.
Tim

3

Jedyną planetą, którą widziałem w świetle dziennym, a także w znacznie jaśniejszym dniu, gdy słońce jest znacznie wyżej na niebie, jest Wenus. Było dość wyraźnie widoczne, aby go zobaczyć, nie trzeba było wyjątkowo dobrego widzenia. Próbowałem udawać, że to latający spodek, ale chyba nikogo nie oszukałem. Nie wiem, gdzie była Wenus w dniu zrobienia tego zdjęcia, ale jeśli mniejszy jasny punkt, który widzimy, to planeta, może to być tylko Wenus. Wenus pokazuje fazy podobne do księżyca, a przy najbliższym zbliżeniu znajduje się w odległości 26 milionów mil od Ziemi, bliżej niż na jakiejkolwiek innej planecie. Ma również wysokie albedo ze względu na chmury.


2
Wenus jest blisko Słońca, ale wyżej w ekliptyce (patrz mój zrzut ekranu Stellarium). Obiekt na zdjęciu OP wydaje się znajdować we właściwym miejscu, w którym znajduje się Mars (jeśli moja konfiguracja Stellarium jest prawidłowa), ale nie widzę, jak może być widoczny tak nisko na niebie, kiedy jest prawie w połączeniu. Mars niewiele się poruszył, więc jutro będzie w tym samym miejscu o tej samej godzinie. Mogę wyjść i sprawdzić, czy pogoda jest dobra, ale nie mam wyraźnego widoku na wschodni horyzont. Będę musiał jechać do dość wysokiego miejsca. Wenus jutro będzie 2 ° na zachód od Słońca.
Mick

1
Dziwne rzeczy mogą się zdarzyć na niebie, szczególnie w nietypowych warunkach atmosferycznych. Może trudno ci uwierzyć, że gołym okiem dość łatwo widziałem plamy słoneczne, ale tak jest.
Michael Walsby

1
PS Nie widać Marsa za dnia, nie jest wystarczająco jasny. Gdyby to nie była Wenus, nie mogłaby to być planeta.
Michael Walsby

Więc nie ma sensu wstawać z łóżka?
Mick,

1
„Trudno uwierzyć, że dość łatwo widziałem plamy słoneczne gołym okiem ...” Ludzie, którzy patrzą bezpośrednio na Słońce, często widzą plamy na Słońcu, na śniadaniu, na środku drogi ...
uhoh

0

Jako uzupełnienie doskonałej odpowiedzi Tima, można wykorzystać to odbicie do robienia interesujących zdjęć słonecznych. Oto zdjęcie, które zrobiłem telefonem podczas zaćmienia (gdzie byłem, częściowo) w sierpniu 2017 r. (Przycięte, aby było bardziej widoczne). Słońce (zgodnie z oczekiwaniami) jest dość jasne i zmywa wszystko - żadne obniżenie czułości ISO / zwiększenie migawki nie pomogłoby czujnikowi telefonu komórkowego, ale wewnętrzne odbicie tłumiło światło na tyle, aby kształt był widoczny.

Jasne słońce z odblaskiem soczewki w kształcie zaćmienia (przycięte)


1
To nie daje odpowiedzi na pytanie. Aby skrytykować lub poprosić autora o wyjaśnienia, zostaw komentarz pod postem. - Z recenzji
Jan Doggen,

1
@ JanDoggen: Twierdziłbym, że to pomaga odpowiedzieć na pytanie „Czy ta biała kropka tuż poniżej i na lewo od Słońca jest planetą Mars?” - podając bardziej oczywisty przykład tego, że faktycznie odbicia słońca od wewnętrznej optyki obiektywu.
Tyzoid
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.