Czy LSST znacznie zwiększy częstotliwość alarmów o zdarzeniach astronomicznych?


14

Artykuł i podcast NPR New Telescope obiecuje zrewolucjonizować astronomię aktualizuje status „Large Synoptic Survey Telescope w budowie na Cerro Pachón w Chile”.

Utwór Joe Palca z NPR zawiera ukąszenia dźwiękowe od astronomów, w tym astronoma Caltech Mansi Kasliwal:

PALCA: Kasliwal mówi, że chociaż LSST wykryje te zdarzenia, inne teleskopy lepiej nadają się do ich szczegółowego badania. Plan polega więc na wysłaniu ostrzeżenia do innych teleskopów, gdy LSST zobaczy coś interesującego. Oczywiście oznacza to, że drugi teleskop musi porzucić to, co robił, ale Kasliwal mówi, że będzie warto.

Czy nie oczekuje się, że LSST często „zobaczy coś interesującego”?

Ze względu na rozmiar i zakres możliwości pomiarowych LSST, która wynika z jego ogromnego skorygowanego pola widzenia i ogromnej matrycy płaszczyzny ogniskowej oraz ogromnego potencjału przetwarzania obrazu i wykrywania zdarzeń, istnieje możliwość znacznego wzrostu liczby generowanych i wysyłanych alertów do obserwatoriów i telefonów komórkowych astronomów ( jeden znaczący przykład takich rzeczy).

Pytanie: Czy LSST znacznie zwiększy częstotliwość alarmów o zdarzeniach astronomicznych? Czy oszacowano, jak zmieni się ogólna stawka, gdy pojawi się online?

Zastanawiam się, czy astronomowie budzą się częściej przez swoje telefony, czy też niektóre obserwatoria będą musiały podjąć decyzję o szybkiej zmianie harmonogramów obserwacji lub nie znacznie częściej.


@buzjwa dzięki za edycję! Wygląda na to, że pisownia została również naprawiona na stronie NPR.
uhoh,

Odpowiedzi:


15

Tak. Szacuje się, że LSST wygeneruje około 10 milionów alertów na noc ( prezentacja Dystrybucji Alertów LSST), co będzie co najmniej pięciokrotnie większe niż kwota pochodząca obecnie z ZTF. ZTF jest około 10% skalowanym modelem tego, jak będzie wyglądał strumień alertów LSST, ponieważ istnieje około 5 razy mniej alertów, a pakiety alertów zawierają około 50-60% informacji, które będą w alertach LSST. Strumień alertów ZTF ( Patterson i in. 2019 ) również korzysta z tego samego oprogramowania (Apache Avro, Spark i Kafka), z którego korzysta LSST, działając tylko na mniejszym sprzęcie.

Te alerty (w formacie binarnych danych seryjnych Avro) nie będą wysyłane bezpośrednio do astronomów (a już na pewno nie do telefonów komórkowych), planuje się wysłanie alertów do kilku „brokerów”, którzy wykonają dodatkowe filtrowanie, klasyfikację i dopasowanie krzyżowe do innych katalogów, aby podać dodatkowe informacje i kontekst dla alertu (który jest w zasadzie „tym źródłem na niebie zmieniło się jasność o ilość X lub pojawiło się”). Na różnych etapach rozwoju jest kilku brokerów, których wiodącymi przykładami są ANTARES i Lasair .

Astronomowie lub, co bardziej prawdopodobne, ich systemy oprogramowania, zasubskrybują tych brokerów i dodadzą filtry dla alertów, aby podzielić strumień na określone typy obiektów i przedmiotów naukowych, które ich interesują. Najprawdopodobniej trafią one do własnych baz danych interesujących celów, a astronomowie lub ich oprogramowanie zdecydują o małej liczbie najciekawszych, które zostaną wysłane do innych teleskopów, niektóre zrobotyzowane do celów szybkiego reagowania, niektóre tradycyjnie planowane. Duża liczba alarmów i wyzwalaczy do kontynuacji ma potencjał, aby być bardzo uciążliwy do wcześniejszego sposobu obserwatoriów operacyjny, który jest jednym z powodów, dla których pracujemy na systemie jak Astronomicznego Event Observatory Network (AEON) do obsługi i koordynuj to.


1
dzięki za szybką, ale dokładną i rzetelną odpowiedź!
uhoh,

1
Stworzyłem, alertsale kiedy wspominasz o milionach na noc i o „brokerach”, zastanawiam się, czy to najlepszy wybór dla nazwy tego tagu. Myślę, że dla większości ludzi działa dobrze, ale czy można uznać to za niewłaściwe określenie w społeczności astronomicznej?
uhoh,

2
Niektórym społecznościom astronomicznym też nie podoba się nazwa „broker”… ;-) Możesz użyć „broker zdarzeń”, ale wydaje się, że tworzenie tagów na tym etapie jest przedwczesne. Ogólny ekosystem ankiet zapewniający alerty zbliżone w czasie rzeczywistym do szybkiego monitorowania nazywa się „astronomią w dziedzinie czasu”, która może być warta znacznika (ale jest nieco długa). Przenieś dyskusję na meta?
astrosnapper

2
Cele szansy (ToOs)
Rob Jeffries
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.