Dlaczego nie czujemy rewolucji na Ziemi?


22

Przejrzałem go i sprawdziłem kilka pytań i odpowiedzi, a „rotacja Ziemi” obejmuje tylko rzeczy. Ale dlaczego nie czujemy rewolucji?

Mówią, że nie wyczuwamy obrotu, ponieważ Ziemia obraca się ze stałą prędkością. Dobra, rozumiem, co się dzieje z rotacją, ale czy nie jest inaczej, jeśli chodzi o rewolucję?

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W nocy czujemy sumę prędkości zieleni i błękitu, podczas gdy w dzień powinniśmy odczuwać sumę prędkości zieleni i niebieskiego minus , czyż nie? Innymi słowy, czy nie powinniśmy odczuwać zmian prędkości w czasie?


8
Mów za siebie. Czuję się bardzo oszołomiony, dziękuję bardzo. Również fakt, że nie wszyscy unoszą się w kosmosie (podczas pisania czuję podłogę pod sobą), wydaje się być czymś dowodem.
Strawberry

2
Wyjaśnienie, które przeczytasz o rotacji Ziemi, jest błędne, ale odpowiedzi powinny również wyjaśnić ten punkt.
Alchimista

1
Nie odczuwasz także siły grawitacji Księżyca lub Słońca, ale morze może i możesz zmierzyć wzrost pływów
Jean

Odpowiedzi:


24

Po pierwsze, prędkości są bardzo różne (około 1000 mil na godzinę (1610 km / h) na równiku dla obrotu Ziemi i 70 000 mil na godzinę (112 654 km / h) dla rewolucji), więc zmiana nie jest duża. Po drugie, zielona linia jest znacznie prostsza niż na twoim zdjęciu (ponieważ orbita jest tak duża), więc ruch Ziemi wokół Słońca jest dość blisko ruchu ze stałą prędkością, co według Einsteina nie może zmienić wyniku żadnego eksperymentu.


8
Co z kolei jest odzwierciedleniem tego, jak słaba jest grawitacja.
Pieter Geerkens,

20
Ta odpowiedź jest myląca, ponieważ nie jest to wielkość prędkości, ale każde przyspieszenie (zmiana prędkości w jej prędkości lub kierunku), które jest związane z przyłożoną siłą. Podczas podróży po okręgu należy zastosować siłę, aby zmienić kierunek ruchu. Odpowiedzi Lamy i ap55 są lepsze. Jednak podoba mi się „zielona linia jest o wiele prostsza niż na twoim zdjęciu (ponieważ orbita jest tak duża), więc ruch Ziemi wokół Słońca jest dość bliski ruchowi ze stałą prędkością”. Przy stałej prędkości wszystkie siły są równoważone (siła netto = zero, F = 0)
TazAstroSpacial

6
Galileo, nie Einstein.
Carsten S

1
Tak, Einstein nie zdał sobie z tego sprawy ...
Mehrdad

58

Robisz, ale jest za mały, aby naprawdę to zauważyć

Po pierwsze, nie jest poprawne stwierdzenie, że nie odczuwamy obrotu Ziemi, ponieważ obraca się on ze stałą prędkością.

Pomyśl o prowadzeniu samochodu lub jeździe samolotem. Niezależnie od tego, czy płyniesz drogą z prędkością 90 km / h, czy szybujesz w powietrzu z prędkością 900 km / h, tak naprawdę „nie czujesz prędkości”.

Kiedy jednak skręcasz ostro w zakręt lub startujesz z pasa startowego, na pewno coś poczujesz . To jest przyspieszenie . Nie ma znaczenia, czy Twój prędkościomierz pozostaje stabilny - jeśli nagle skręcisz o 90 stopni, poczujesz to.

Bardziej zrelaksowane zakręty, takie jak przejazd przez rondo lub gdy samolot okrąża lotnisko przed lądowaniem, znacznie rzadziej rozleją napój.

Nawet jeśli Ziemia obraca się ze stałą prędkością, spin jest zmianą kierunku, która wymaga przyspieszenia .

Przyspieszenie jest dość zauważalne, w zależności od jego wielkości . Nawet siedząc, możesz poczuć siłę grawitacji Ziemi 9,8 m / s² - jakby „ciężar” twojego ciała.

Jak duże jest przyspieszenie utrzymujące Ziemię na orbicie? Około 0,0059 m / s². Co z przyspieszeniem obrotu Ziemi? Jeszcze trochę większy 0,0339 m / s².

Nic dziwnego, że wydaje się, że nie czujesz tych sił!


2
Cząstka na orbicie ma swobodny opad i nie odczuwa siły dośrodkowej. Ale na rozszerzonym ciele jest siła pływowa. Stojąc na powierzchni Ziemi, nie odczuwamy pełnej siły grawitacji Słońca, po prostu odczuwamy różnicę między siłą grawitacji Słońca w centrum Ziemi a jej siłą w naszym położeniu. Podobne uwagi dotyczą siły pływowej wywołanej przez Księżyc.
PM 2,

2
@Neyt Popraw mnie, jeśli się mylę, ale wydaje się, że porównujesz wielkość mrówki (w mm) do wielkości przyspieszenia (w mm / s²), ale to nie ma większego sensu - są całkowicie niepowiązane. Mrówka odczuwa takie samo przyspieszenie jak każdy inny obiekt na Ziemi, niezależnie od ich wielkości.
Moyli

1
@Neyt „Mały cud” to powiedzenie, że nie ma to nic wspólnego z wielkością fizyczną. Odpowiedź brzmi: nie, ani rozmiar, ani waga nie mają nic wspólnego z przyspieszeniem.
Moyli

2
@ PM2Ring Zależy od tego, co rozumiesz przez „czuć”. Grawitacja przyciąga cię do słońca. Jeśli jednak spróbujesz zmierzyć tę siłę, stojąc na wadze, waga będzie również przyciągana w kierunku słońca. Ponieważ przyspieszenie jest takie samo dla obu, grawitacja Słońca nie powoduje zarejestrowania niczego na skali.
Akumulacja

3
@ Draco18s Ziemia nie jest celem. Punkt w centrum Ziemi opada swobodnie wokół Słońca. Reszta Ziemi podlega sile pływowej Słońca, ponieważ nie znajduje się ona w centrum.
PM 2Ring

12

F=ma

g

Jest również bardzo niewielki wpływ z orbity Ziemi wokół Słońca. W tym przypadku siła spowodowana przyspieszeniem jest dokładnie taka sama jak siła, która utrzymuje Ziemię na orbicie, więc możesz po prostu spojrzeć na efekty grawitacyjne wykonane w tej odpowiedzi na stronie physics.se , która wyszła z wartości około 26 części na miliard, czyli 0,0000026%. Interesujące jest to, że stajesz się jaśniejszy zarówno wtedy, gdy słońce jest nad głową, jak i wtedy, gdy znajduje się bezpośrednio po przeciwnej stronie ziemi.


Jak wyjaśnia John Rennie w powiązanej odpowiedzi na Physics.SE, siła, którą odczuwamy ze Słońca, jest siłą pływową, która powstaje, ponieważ jesteśmy na powierzchni Ziemi, a nie w jej centrum.
PM 2,

9

Dam biologicznie uzasadnioną odpowiedź na to pytanie:

Czucie obrotu Ziemi nie ma dla nas żadnego znaczenia. Jest zawsze w przybliżeniu taki sam i wymieszamy takie podstawowe informacje i skoncentrujemy się na wiadomościach, które są dla nas naprawdę ważne: czy zbliża się niebezpieczeństwo? Czy jest trochę jedzenia do zdobycia? Co robią nasi rówieśnicy?

Ponieważ nie było presji ewolucyjnej, by odczuwać rotację Ziemi, nie rozwinęliśmy tego. Fakt, że jest on słaby i bardzo trudny do zmierzenia, dodatkowo to powiększa. Potrzebujemy aparatu takiego jak wahadło Foucaulta, aby zobaczyć jego działanie.


1
Można go używać do nawigacji, podobnie jak żyrokompasy. Ale ludzkie zmysły nie są wystarczająco wrażliwe.
jpa

1
Wiem, że wahadło Foucaulta jest w stanie wykryć (dostosowany do szerokości geograficznej) obrót. Ale rewolucja? Naprawdę? Jak to się ma do wahania w okresie spowodowanym cyklicznym wahaniem temperatury otoczenia wahadła (lub wymiarów pomieszczenia, ponieważ można zrobić wahadło z Invaru lub jego przyjaciół, ale nie wydaje się pieniędzy na zrobienie takiego pokoju) ?
Eric Towers
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.