Dlaczego astronauci poruszają się tak wolno w zerowej grawitacji? [Zamknięte]


17

Kiedy astronauci unoszą się na statku kosmicznym lub stacji kosmicznej, prawie zawsze poruszają się bardzo wolno. Po przeprowadzeniu drobnych badań nie rozumiem, dlaczego przebywanie w zerowej grawitacji ogranicza ruch do tego stopnia. To prawie tak, jakby istniał opór przed ich ruchem, jakby poruszali się w wodzie.


2
To głównie pytanie o filmy i telewizję, a częściowo pytanie o eksplorację kosmosu , ale wydaje się, że nie ma to nic wspólnego z astronomią.
David Richerby

7
Głosuję za zamknięciem tego pytania jako nie na temat, ponieważ nie ma to nic wspólnego z astronomią.
Carl Witthoft

Myślę, że można by to sformułować bardziej na temat eksploracji kosmosu, na przykład, jak ludzie poruszaliby się po zapoznaniu się z zerą g lub pytali, jak szybko poruszają się astronauci. Widziałem filmy wideo poruszające się dość szybko na orbicie.
userLTK

zawsze poruszać się powoli? nie zawsze jednak wygląda dość wolno, ponieważ jest to duża przestrzeń.
Baldrickk

Odpowiedzi:


43

To bardziej bezpieczeństwo niż cokolwiek innego. Kosmos jest bardzo niebezpiecznym miejscem z wielu powodów. A popełnianie błędów może bardzo łatwo spowodować śmierć.

Nieważkość nie oznacza, że ​​tracisz masę, więc pęd jest tak samo trudny jak zawsze. Ale podczas gdy na ziemi możesz łatwo użyć tarcia, aby zatrzymać, w przestrzeni, jeśli spróbujesz zatrzymać się na podłodze, po prostu zejdziesz z niej. Możesz zatrzymać się tylko przez przytrzymanie czegoś lub przyciśnięcie do czegoś blisko prostopadłego do ruchu.

Jako przykład wyobraź sobie, że skoczyłeś całą siłą z jednej ściany w ISS. Gdy zbliżasz się do drugiego końca, zauważysz, że podróżujesz z dużą prędkością, kieruj się najpierw, bez bezpiecznego sposobu zatrzymania się. Nawet sięgnięcie do uchwytu na bocznej ścianie spowoduje uderzenie w ścianę, co może spowodować obrażenia ciała lub uszkodzenie narzędzi na ścianie.

Obejrzyj wideo z ISS, aby zobaczyć, jak ostrożnie się poruszają.

Podobnie, poza ISS, chcesz robić wszystko powoli, aby nie uszkodzić skafandra, przegapić uchwytu lub w inny sposób spowodować śmierci.


2
To przypomina mi sposób, w jaki niektórzy komentowali film Grawitacja. Niektóre postacie poruszały się w swoim kolorze ze stosunkowo dużą prędkością i próbowały złapać coś, by się powstrzymać. Ludzie skomentowali, jak powinni stracić rękę, biorąc pod uwagę, że ważyły ​​kilka ton skafandra.
Mechaniczna

13
@Clockwork Astronauta ubrany w jeden z garniturów używanych w promie kosmicznym, w tym plecak podtrzymujący życie, ważył około 500 funtów, czyli około jednej czwartej tony, a nie „kilku ton”. (Źródło: NASA ; patrz strona 4 pliku PDF.)
David Richerby

2
@DavidRicherby Cóż, zgadnij, że moja pamięć (i mój brak wiedzy na ten temat) mnie oszukały. Mimo to ćwierć tony nadal wydaje się ciężkie dla człowieka, aby rzucić się bez uderzenia.
Mechaniczna

2

Stworzenie iluzji nieważkości w filmach wymaga w rzeczywistości Mnóstwo osób obsługujących dźwigi z uprzężami i drutami, aby utrzymać aktorów zawieszonych w powietrzu. Nie jest łatwo przenosić (ani bezpiecznie) sprzętu utrzymującego aktorów tak szybko, jak prawdziwi astronauci są w stanie poruszać się po ISS. Ważne jest również, aby nie dopuścić, aby żurawie i ich załogi wpadły w pole widzenia kamery. W rezultacie istnieje sporo choreografii, która polega na tworzeniu nieważkich scen, wybieraniu najlepszych ujęć kamery, poruszaniu aktorów, próbach itp. Wszystkie te czynniki spowalniają akcję widzianą w filmach. Zaskakujące jest to, że druty są łatwiejsze do ukrycia, ponieważ wykorzystuje się ich zabarwienie i grubość, co powoduje, że są one naturalnie ukryte przez rozdzielczość filmu w starszych filmach,

Pamiętajcie, astronauci nie latają o helikopterach na ISS! Tam też są bardzo ostrożni. Ale poruszanie się po stacji wymaga jedynie bardzo lekkiego zepchnięcia ściany i tej samej siły, aby zatrzymać ich, gdy dotrą do miejsca, w którym chcą być w bardzo krótkim czasie. Ale kiedy lecą pomiędzy, często bawią się wykonując akrobacje w zerowej G, takie jak przewroty i zwroty akcji.


-1

W przestrzeni kosmicznej nie ma oporu powietrza. Więc jeśli zwiększysz swoją prędkość, będziesz ją kontynuował aż do momentu awarii (biorąc pod uwagę prawa termodynamiki).

Dla bezpieczeństwa powinieneś poruszać się powoli.


6
Myślę, że pytanie dotyczy bardziej wnętrza statków kosmicznych itp., Atmosfery, a nie próżni kosmicznej.
hyde

1
Statki kosmiczne są zaskakująco delikatne, ale poruszają się dość szybko, w próżni kosmicznej.
David Richerby
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.