Jakie są dowody na to, że galaktyki się obracają?


15

Czy wszystkie galaktyki się obracają? Jeśli tak, to czy obracają się w tym samym kierunku?

Jakie obserwacje dotyczyły obrotu galaktyki?

Odpowiedzi:


15

Obrót:

Jednym z najprostszych sposobów wykazania, że ​​galaktyki obracają się, są obserwacje Dopplera linii atomowych lub molekularnych. Na przykład, jeśli obserwowana galaktyka jest widoczna na brzegu i obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lewa strona galaktyki odchodzi od ciebie, a następnie przesuwa się na czerwono na wzór Dopplera. Prawa strona, skierowana w twoją stronę, jest przesunięta w kierunku Dopplera na niebiesko.

Tego rodzaju obserwacje zrealizowano już w latach 60. w radiu.

Spiralny patern obserwowany w galaktykach spiralnych jest również wyraźnym znakiem ich rotacji. Zauważ, że spirala jest połączona z falami gęstości w dysku galaktycznym (patrz na przykład Lin i Shu 1964 ).

Kierunek:

Jeśli chodzi o ich wskazówki, możesz przekonać się, że nie ma tendencji, po prostu patrząc na galerię teleskopów Hubble'a . Można również pomyśleć, że galaktyki prawdopodobnie obracają się w wyniku zachowania momentu pędu podczas swojej historii formacji i że w dużym stopniu zależą od warunków początkowych, które są wyraźnie losowe.


Wzór spirala sama w ogóle nie dać nam znać, że się kręci. Naprawdę, wzór spiralny jest trochę tajemnicą, wiedza o nim jest szamboliczna. Wydaje się, że jest to nadmierna gęstość, która porusza się po galaktyce i dla nas wygląda jak rodzaj wirującego wzoru. Nie mówi nic o tym, czy faktycznie się kręci.
Fattie,

To, o czym mówisz, to fale gęstości, a jak wskazałem to w Lin & Shu (1964), fale te są związane z obrotem galaktyki. Nie sądzę, że istnieje inny sposób formowania tych fal i wzorów niż z rotacją różnicową.
MBR,

2

Nie odkryliśmy każdej istniejącej galaktyki, ani nie obserwowaliśmy każdej z nich, aby zobaczyć, jak się kręci. Większość tej odpowiedzi to głównie spekulacje. Zostałeś ostrzeżony!

Mamy trzy klasyfikacje galaktyk:

Spiralna, eliptyczna i nieregularna.

Uważa się, że nieregularne galaktyki są dość młode, a przede wszystkim gazy, które dopiero się łączą.

Uważa się, że galaktyki eliptyczne przypominają dysk lub kształt wydłużonego dysku.

Przypuszcza się, że galaktyki spiralne są starsze z tych trzech, i ciężko jest przypuszczać, że mają spiralny kształt ze względu na super masywną czarną dziurę w środku.

Widzimy, że uważa się, że galaktyki eliptyczne staną się galaktykami spiralnymi cykl życia galaktyki

Klasyfikacje E są eliptyczne. Klasyfikacje S są spiralne.

Dlatego jeśli ekstrapolujemy wzór i teorie, można potencjalnie powiedzieć, że w trakcie życia galaktyk ostatecznie stanie się ono spiralą, krążącą wokół super masywnej czarnej dziury, gdy coraz więcej jej masy będzie przyciągane do centrum.

Ok, więc jeśli można przyjąć teorię, że większość galaktyk ostatecznie spiralnie wyniesie czarną dziurę, to prowadzi nas do przekonania, że ​​obrót galaktyki nastąpi wtedy z powodu kierunku obrotu czarnej dziury, prawda?

Ten teoretyk NASA twierdzi, że może istnieć coś takiego jak czarna dziura do tyłu, która obraca się w przeciwnym kierunku niż dyski akrecyjne, które w tym przypadku zakładam, że byłaby to galaktyka.

Patrzenie na obserwacje galaktyk prowadzi do większości z nich, wirującej z ramionami wleczonymi, ale zdarzają się przypadki, gdy ramiona są zwrócone w kierunku obrotu!

Wniosek

Tak, zaobserwowaliśmy obrót galaktyk, nie, nie każda galaktyka obraca się, galaktyki nieregularne nie mają centralnego punktu masy, wokół którego mogłyby się obracać. Jeśli zaś wszystkie obracają się w tym samym kierunku, jest to niezwykle trudne do zaobserwowania bez dodatkowych punktów danych i dalszych badań.


1
Zdecydowanie nie zgadzam się z niektórymi stwierdzeniami, które są całkowicie błędne. Na przykład spiralny kształt galaktyk nie wynika z obecności czarnej dziury. Ramiona spiralne są cechami związanymi z falami gęstości w dysku galaktycznym.
MBR

2
@ MBR Najbardziej pomocną rzeczą dla wszystkich jest opublikowanie własnej odpowiedzi za pomocą linków lub edycja odpowiedzi, jeśli uważasz, że jest niepoprawna.
astromax

W rzeczywistości odpowiedź ta jest więcej niż spekulacyjna. Jak podkreśla MBR, wiele (większość) tych stwierdzeń jest po prostu błędnych. Być może odpowiedzi tutaj powinny opierać się na czymś innym niż spekulacje.
cbienpourtoi

Ten post zawiera kilka błędów: 1: Chociaż pokazany obraz sekwencji Hubble'a został pierwotnie skonstruowany przez Hubble'a w celu zilustrowania ewolucji od eliptycznych do spiralnych, wiemy teraz, że nie tak to działa. Raczej eliptyczne powstają prawdopodobnie w wyniku połączenia galaktyk o podobnej masie. 2: Jak stwierdzono w @MBR, spirale nie zawdzięczają swojego kształtu BH, ale zwiększonemu tworzeniu się gwiazd w ramionach spowodowanym falami gęstości pochodzącymi ze sprzężenia gwiezdnego. 3: Dyski akrecyjne wokół centralnych BH są dyskami gorącego gazu (~ 0,01 lat świetlnych), a nie całej galaktyki.
pela
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.