Amatorska obserwacja celów dla podwójnych układów gwiezdnych?


24

Czy jest jakaś łatwa do rozwiązania, podwójna gwiazda obserwująca cele widoczna z ~ N40 °?

Chciałbym móc pokazać podczas jednej sesji obserwacyjnej Mizara i Alcora (rozkładalne gołym okiem), inną z lornetką, a wreszcie jedną w małym (powiedzmy 4 do 6 "lunecie) amatorskim lunecie.


Jedna sugerowana poprawa w celu uzyskania większej liczby odpowiedzi o wyższej jakości: sformułuj swoje pytanie bardziej jak pełne pytanie. W tej chwili na przykład trudno jest stwierdzić, czy pytasz o cele amatorskie, czy z perspektywy amatorskiego widza.
Tyler Hayes

Nie jestem pewien, czego będzie chciała społeczność tutaj, ale jest to w zasadzie pytanie „daj mi listę”, a na innych stronach SE można się nie podobać. Przypuszczam, że to meta dyskusja.
GreenMatt 24.09.2013

Zgoda. Byłoby lepiej, gdyby pytanie brzmiało: „Jakie zasoby istnieją na łatwo obserwowalnych układach podwójnych gwiazd?”.
Arne,

... nie szukam listy ani zasobów. Szukasz dwóch celów, jednego lornetki i jednego małego lunety, i byłoby wspaniale mieć opcję lato / zima.
Craig Constantine,

Czy obchodzi Cię, czy są to prawdziwe pliki binarne czy wizualne?
astromax

Odpowiedzi:


7

W porządku! Oto niektóre z popularnych celów, sam wyszukaj sezon widoczności.

Powyższa lista wyraźnie opisuje separację kątową między gwiazdami, a także powiększenie wymagane do jej rozwiązania. Ta lista jest więc nie tylko dla amatorów, ale jest kilka pośrednich, które można wypróbować, jeśli masz wystarczająco dobry teleskop.


1
Podany link może zniknąć w przyszłości. Pomijając wkleić wszystko do swojej odpowiedzi, może możesz wybrać z listy kilku kandydatów pasujących do pytania użytkowników?
Arne,

3

Radzę skorzystać z tego formularza (odpowiedniego również dla zawodowych astronomów) z Washington Double Star Catalog (WDS): http://ad.usno.navy.mil/wds/request.html

Żądanie listy obserwacyjnej

Jeśli chcesz mieć listę obserwacyjną dostosowaną do twoich specyfikacji, wprowadź te dane w odpowiednim polu. Odpowiednie dane obejmują, jaką część nieba można obserwować (granice RA i Dec), jaki separację można zaobserwować (dolną i górną granicę) oraz jakie wielkości są przez ciebie obserwowane (zarówno pierwotne, wtórne, jak i delta-mag). Ponadto, jeśli nie podano informacji o wielkości, czy powinniśmy uwzględnić wybrany obiekt? Czy chcesz również obserwować obiekty rzadko obserwowane (N =?), Czy te, które nie były obserwowane przez długi czas (DATA =?)? Proszę wpisać temat „Żądanie danych”.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.