Beta Andromedae (Mirach) i odległości wymienione w oryginalnej serii Cosmos z 1980 roku


11

W jednym z odcinków serialu Cosmos Carla Sagana wyjaśnia, że ​​Beta Andromedae jest drugą najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Andromedy i znajduje się w odległości 75 lat świetlnych. Link do filmu jest tutaj .

Mam spojrzał na tę gwiazdę na Wikipedii i mówi, że to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji, a nie drugi najjaśniejszy, a zamiast 75 lat świetlnych od nas, że mówi to o 197 lat świetlnych.

Wiem, że ten program Kosmos jest dość stary. Został wyemitowany w 1980 roku. Rozumiem, że nasze pomiary są obecnie dokładniejsze, ale zastanawiałem się, czy ktokolwiek wiedział, dlaczego rozbieżność z najjaśniejszą i drugą najjaśniejszą gwiazdą twierdzi, a także, że artykuł w Wikipedii mówi, że jest 197 lat świetlnych stąd, różnica około 260% z 75 lat świetlnych wymienionych przez Sagana. To dość znacząca różnica.

Jego informacja o odległości od nas do centrum naszej galaktyki jest dość bliska: mówi 30 tysięcy lat świetlnych; Wikipedia mówi 27 tysięcy lat świetlnych. Co do naszej odległości od Andromedy, mówi: 2 miliony lat świetlnych; Wikipedia mówi 2,5 miliona lat świetlnych.

Czy całkowicie mam niewłaściwą gwiazdę, na którą patrzę?


FWIW, artykuł Wikipedii na temat Andromedy, stwierdza, że ​​Alpha Andromedae jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji.
PM 2, Ring

1
Podsumowując, tak, zaskakująco niedokładności były tak powszechne. Nie zapominaj, że nie mieliśmy nawet aparatów cyfrowych !!!!!!!!!!!!!!!!
Fattie

Odpowiedzi:


17

Patrząc na stronę danych SIMBAD dla Beta Andromeda, pokazuje źródło zarówno paralaksy (odległość), jak i wielkości. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku wielu jasnych gwiazd, źródłem paralaksy są przetworzone dane z satelity Hipparcos, opisane w tym artykule . Przed wystrzeleniem satelity Hipparcos przez ESA w 1989 r. Paralaksy były bardzo trudne do uzyskania i dla najbliższych gwiazd dostępne były tylko niskie wartości precyzji.

Paralaksa podana w SIMBAD dla Beta Andromeda wynosi sekund, co przekłada się na odległość parseków lub lat świetlnych. To małe paralaksa byłaby niezwykle trudna lub niemożliwa do dokładnego zmierzenia za pomocą technologii sprzed CCD przed 1980 r. Błędy rzędu kilkuset procent nie były rzadkie. Wcześniejszy pomiar paralaksy, który prawdopodobnie był poprawą w stosunku do tego, co było dostępne w 1980 r. w czasach kosmosu, to: od van Altena i wsp. 1995 . Lista paralaksy od millarcsec, prawie 5x większy błąd i co daje odległość 68 lat świetlnych.16.52±0.5610.01652"=60.5±2.160.5×3.26=19747,7±7,947.7±7.9

Podobnie widzimy, że jasność pasma pochodzi z tej kolekcji, a różnica między Beta Andromeda ( ) i Alfa Andromeda ( ), teoretycznie najjaśniejsza gwiazda w konstelacji wynosi tylko 0,01 magnitudo. Mierzenie gwiazdy tak jasnej z tą precyzją było i jest nadal dość trudne, ponieważ większość detektorów nasyca się. Nie jest to więc szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, jak blisko alfa i beta Andromedy są jasne, że wczesne pomiary sprawiły, że zostały odwrócone, gdy Beta jest (bardzo nieznacznie) jaśniejsza.VV = 2,05 V = 2,06V=2.05V=2.06

Ta wysoka jasność prawdopodobnie oznacza, że ​​nie zobaczymy dokładniejszego satelity Gaia , następcy Hipparcosa. Wersja danych Gaia DR2 podaje limit jasności który można nieco poprawić w późniejszych wersjach danych dzięki bardziej zaawansowanemu przetwarzaniu danych i obróbce nasyconych gwiazd.G3


Dziękuję za doskonałą odpowiedź. Będę to akceptować.
Zebrafish,

Czy GAIA jest satelitą, czy tylko „statkiem kosmicznym”?
Fattie

Gaia to satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który mierzy pozycje, odległości i ruchy w przybliżeniu. 1 miliard gwiazd. Dodałem link do strony podsumowującej w ESA, która zawiera więcej szczegółów.
astrosnapper

6

Odległości gwiazd mierzone ogólnie paralaksą (w szczególności czerwonych olbrzymów) mogą być notorycznie niedokładne, a wartości odległości mogą się znacznie różnić między różnymi pomiarami. Na przykład, wartość Betelgeuse została zmierzona jako 520 ± 73 ly w misji Hipparcos, a 643 ± 146 ly w Very Large Array.

Często zdarza mi się, że odległości do gwiazd wymienionych na Wikipedii różnią się od tych, które pamiętam dziesięć lat temu.

Mirach jest czerwoną olbrzymią gwiazdą. Jest całkiem możliwe, że pomiary mogły się znacznie zmienić w tym czasie.


Mówisz, że pomiar 75 lat świetlnych był albo błędem, albo najlepszym pomiarem, jaki mogliśmy uzyskać przy pomocy dostępnych narzędzi w tym czasie?
Zebrafish

2
Nie powiedziałbym do końca błędu , ponieważ w „pomiarze jest źle”, ponieważ użyli słowa „około”. Najlepiej byłoby zgadnąć z dostępnymi wówczas narzędziami i technikami. Tak. Pomiary paralaksy są w stosunku do odległości od innych obiektów, a jakość pomiaru zależy od tego, jak dobrze znasz odległości od tych innych gwiazd, które znajdują się w pobliżu gwiazdy na niebie
Ingolifs

3

Wydaje mi się, że źródłem 75-letniej odległości dla Bety Andromedy był wydany w 1978 roku Niebiański Podręcznik Burnhama

Z tego fragmentu z Książek Google

Imię - Mirach. Mag 2,03 ... Odległość wynosi około 75 lat świetlnych, zgodnie z paralaksami uzyskanymi na Mt. Wilson, Allegheny i McCormick; wynikowa jasność jest około 75 razy większa niż Słońca, a absolutna jasność około +0,2.

Czytając sam fragment, nie jestem pewien, czy jest to błędna interpretacja wyników z obserwatoriów, czy też, że zrozumienie cech typu gwiazdy skutkowałoby rozbieżnością.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.