Czy mogę wyczuć jasną gwiazdę skierowaną w jej kierunku na ośmiu stóp anteny?


17

Jeśli podłączę ośmiostopową antenę Yagi lub inną porównywalną antenę do mojego oscyloskopu i skieruję antenę na jasną gwiazdę, czy zobaczę napięcie na moim oscyloskopie?

Nie jestem zainteresowany przekształceniem napięcia w obraz, tylko zastanawiam się, czy zobaczyłbym wzrost napięcia, gdy jest on na jasnej gwieździe. Chciałbym poznać twoje myśli, zanim poświęcę czas na zbudowanie anteny. Myślę o zasięgu 25 cm. Słyszałem, że to aktywny obszar. Mój oscyloskop odczyta do około 20 miliwoltów.

Odpowiedzi:


29

Gwiazdy są zbyt słabe dla amatorskiego sprzętu radiowego. Istnieją dwa możliwe źródła radiowe, które można wykryć: słońce i Jowisz.

Jowisz jest szczególnie interesujący, ponieważ interakcje między Io i jego polem magnetycznym wytwarzają wiązki fal radiowych, które przemiatają Ziemię co 10 godzin. Są one wykrywalne w zakresie amatorskim, przy około 20 MHz.

Nasa przygotowuje zestaw do wykrywania tych sygnałów radiowych lub można użyć anteny szynkowej , ale oczywiście należy ją wyciąć, aby częstotliwość działania. Zestaw Nasa wykorzystuje fazowaną antenę dipolową, która musi być ustawiona w polu lub podobnym, ponieważ antena ma około 7 m długości.

Gwiazdy nie są bardzo dobrymi źródłami radiowymi. Resztki supernowych, takie jak Cassiopeia A lub mgławica Kraba, są znacznie jaśniejsze przy długości fal radiowych. Większość supernowych jest zbyt odległych, aby były potężnymi źródłami radiowymi; supernowe radiowe są rzadkie . Lokalna supernowa byłaby źródłem radiowym, ale nie obserwowaliśmy supernowej w mleczny sposób od kilkuset lat.


Dziękuję Ci. Czy konfiguracja amatorska otrzyma sygnał z supernowej?
Lambda,

10
@Lambda to interesujące pytanie, dlatego lepiej zadać je jako nowe pytanie, aby ktoś miał miejsce na opublikowanie nowej odpowiedzi.
uhoh,

7
@Lambda: Kiedy jest wystarczająco blisko, wszyscy otrzymujemy sygnał z supernowej ...
PlasmaHH

@PlasmaHH to naprawdę przerażająca myśl.
Carl Witthoft,

4
Odnośnie Jowisza: Jowisz zmienia swoją odległość od Ziemi o 2 jednostki AU (około 300 milionów kilometrów) iz powrotem w ciągu około 13 miesięcy. To różnica ponad 15 minut świetlnych. Jeśli odwzorujesz fazę transmisji radiowych Io w tym czasie, zobaczysz, że przesuwa się ona o 15 minut do przodu lub za „przewidywanym czasem przybycia” w ciągu tych 13 miesięcy. Udowadniając w ten sposób, że fale radiowe przemieszczają się z prędkością światła lub, alternatywnie, że promieniowanie elektromagnetyczne ma skończoną prędkość.
dotancohen

10

Jak zauważyli inni, nie będziesz w stanie wykryć gwiazdy za pomocą oscyloskopu i anteny. Poziom odbieranego sygnału jest zbyt niski, a oscyloskop nie jest wystarczająco czuły.

Teleskop radiowy składa się z anteny, wzmacniacza i odbiornika (który zawiera inne wzmacniacze i inne rzeczy oprócz - takie jak filtry i miksery, aby wybrać żądany zakres częstotliwości).

Sama antena nie odbierałaby wystarczającej ilości sygnału, aby była bezpośrednio użyteczna.

Oscyloskopowi brakuje wzmocnienia i filtrowania niezbędnych do tego, aby sygnał anteny był użyteczny.

Jak powiedzieli inni, do odbierania sygnałów można używać komercyjnych anten i odbiorników. Istnieją zestawy, które możesz kupić za wszystko, czego potrzebujesz, lub możesz dostać elementy pojedynczo z różnych źródeł.

Alternatywnie możesz rozważyć budowę małego radioteleskopu przy użyciu standardowych komponentów telewizji satelitarnej.

Mam jeden, a oprócz słońca i satelitów telewizyjnych wykrywa księżyc. Nie próbowałem wykrywać mniejszych lub mniej intensywnych rzeczy. Mam go jednak zamontowany na serwomechanizmach i robiłem zdjęcia otaczających sygnałów RF. Domy i drzewa są zaskakująco „jasnymi” źródłami fal radiowych 13 GHz.

Ludzie mają tutaj instrukcje budowania jednego, a także przykłady tego, co możesz z nim zrobić.

Oto kolejny przykład wykonania tak małego radioteleskopu.

Myślę, że oba projekty łączą się z tym samym oryginalnym źródłem.

Wszystkie potrzebne części zazwyczaj można uzyskać w każdym sklepie, który sprzedaje odbiorniki telewizji satelitarnej. Kupiłem swoje rzeczy na Amazon, ale większość sklepów ze sprzętem również je ma.

Potrzebujesz tylko anteny, konwertera LNB (oba można kupić w zestawie) i jednego z małych gadżetów, które pomogą ci odpowiednio ustawić antenę. I oczywiście kilka stóp kabla i złączy.

Danie ma duży zysk.

LNB zawiera wzmacniacze i filtry, aby sygnał był wystarczająco silny, aby był użyteczny.

Urządzenie wyrównujące jest ostatnim bitem. Ma jeszcze większe wzmocnienie i przekształca odbierany sygnał radiowy na (nieco głośne) napięcie, które reprezentuje siłę odbieranego sygnału.

Wskaźnik siły sygnału jest wyświetlany na małym mierniku. Możesz także otworzyć skrzynkę i dodać kilka przewodów - możesz podłączyć to do swojego oscyloskopu i zobaczyć, jak silny jest sygnał, że odbierasz od słońca lub cokolwiek innego. Dwa przewody zasilające licznik są właściwym miejscem do podłączenia.


Moje zdjęcie profilowe to zdjęcie, które wykonałem w garażu, używając anteny satelitarnej z serwomechanizmem. Niezbyt imponujące, ale zrobiono to bez żadnego dodatkowego „oświetlenia”. Wszystko po prostu RF otoczenia.

Jeśli masz światło fluorescencyjne, możesz odebrać modulowany sygnał radiowy o częstotliwości 60 Hz, kierując tylko LNB na światło. Lampy fluorescencyjne powodują zakłócenia szerokopasmowego sygnału RF, a konwerter LNB może go odbierać przy częstotliwości 13 GHz. Miernik siły sygnału demoduluje go, a po podłączeniu oscyloskopu do miernika można uzyskać ładny sygnał 60 Hz.

Mój detektor jest trochę bardziej zaawansowany niż tylko mały miernik. Zbudowałem kontroler z Arduino.

Wykorzystuje MAX2015 jako wykrywacz siły sygnału i ma 24-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy. Ma również układ do generowania sygnałów kontrolnych dla LNB.

Konwertery LNB mogą faktycznie odbierać dwa pasma i mogą wykorzystywać polaryzację poziomą lub pionową. Mój kontroler pozwala mi przełączać się między różnymi kombinacjami.

Arduino obsługuje sprzęt (obsługuje także serwomechanizmy), dokonuje pomiarów i dostarcza wyniki do mojego komputera przez port szeregowy. Pobiera także polecenia co robić. Smarts są na PC - Arduino po prostu nie ma tego, czego potrzeba, aby zbudować obraz z wielu pomiarów.


Bardzo dobra informacja. Myślę, że to jest droga, którą wybiorę. Gwiazdy są poza moim zasięgiem, ale to, co opisałeś, brzmi jak dobry wykonalny projekt. Dziękuję Ci. Sprawdzę linki.
Lambda,

7

Podłączenie anteny bezpośrednio do oscyloskopu nie zapewni odbioru, nawet przy silnym źródle radiowym.

10-10mW10-10mW1Mohm0,3mV

Drugim problemem jest utrata niedopasowania . Większość anten jest dopasowanych do impedancji 50 omów zamiast 1 Mohm. Niedopasowanie oznacza, że ​​tylko około 0,01% mocy faktycznie trafiłoby do oscyloskopu, reszta odbijałaby się z powrotem.


1
Ale celem nie jest przeniesienie mocy do oscyloskopu, ale napięcie. en.wikipedia.org/wiki/Impedance_bridging
Phil Frost

@ PhilFrost Zależy całkowicie od tego, jak o tym myślisz, wynik jest taki sam. W celu zmostkowania impedancji można obliczyć napięcie powyżej impedancji 50 omów anteny i osiągnąć ten sam drobny wynik na oscyloskopie. Ale zwykle w odbiornikach radiowych celem jest wykorzystanie całej otrzymanej mocy - a oscyloskop nie jest odbiornikiem radiowym :)
jpa

1
Chodzi mi dokładnie o to: oscyloskop nie jest odbiornikiem radiowym. Więc po co to poruszać? Pytanie dotyczy konkretnie zastosowania oscyloskopu i pomiaru napięcia. Im wyższa impedancja zakresu, tym lepiej. Mówisz, że to problem, ale tak nie jest.
Phil Frost

@PhilFrost Może wtedy źle zrozumiałem pytanie. Dla mnie „Jeśli podłączę .. antenę do mojego oscyloskopu” brzmi to jak podłączenie jej bezpośrednio, bez żadnego wzmacniacza pomiędzy. Wtedy byłaby to próba użycia oscyloskopu jako odbiornika radiowego, a moja odpowiedź wyjaśnia, dlaczego to nie zadziała. Oscyloskop o impedancji wejściowej 50 omów (istnieją) działałby znacznie lepiej jako odbiornik radiowy.
jpa

1
Typowa minimalna skala współczesnych zakresów wynosi około 1 mV / dz, więc nawet przy 8-bitowym z pewnością zobaczysz 0,3 mV i przy 10 lub 12-bitowych. Problemem jest tutaj hałas, będzie on tego samego rzędu wielkości lub gorszy.
PlasmaHH
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.