Dlaczego teleskop Hubble'a jest w kosmosie?


21

Dlaczego teleskop Hubble'a jest w kosmosie?

Czy uzyskujemy większą przejrzystość i zasięg poprzez umieszczenie go w przestrzeni?

Co może osiągnąć z kosmosu, czego nie mógłby osiągnąć z Ziemi?

teleskop Hubble'a w kosmosie


2
Ponieważ atmosfera jest palantem, gdy próbujesz robić szczegółowe zdjęcia.
Wad Cheber stoi z Monicą

Odpowiedzi:


28

Jak zaobserwowano @astromax, jednym z głównych czynników, które sprawiają, że teleskop kosmiczny jest lepszy niż równoważny teleskop o tym samym rozmiarze, jest rozproszenie .

Oprócz rozpraszania występuje także załamanie, które może być szczególnie problematyczne w połączeniu z turbulencjami atmosferycznymi. We współczesnej erze problem ten można w pewnym stopniu rozwiązać za pomocą optyki adaptacyjnej , ale ponieważ Hubble został zaprojektowany, zbudowany i wprowadzony na rynek, zanim AO stał się praktyczny w latach 90. XX wieku, teleskop kosmiczny reprezentował szczyt jasności optycznej na ten czas.

Istnieje jednak inna ważna właściwość optyczna atmosfery - absorpcja. Mimo że Hubble jest przede wszystkim teleskopem światła widzialnego, ma instrumenty, które pokrywają zarówno bliskie promieniowanie UV, jak i bliskie podczerwień, które są absorbowane przez atmosferę bardziej niż światło widzialne.

Ponadto istnieją praktyczne zalety teleskopów kosmicznych. W przestrzeni kosmicznej nie ma pogody ani zanieczyszczenia światłem.


12

Istnieje wiele rzeczy, które są ważne dla teleskopu. Pierwszą z nich jest moc zbierania światła przez teleskop, która jest po prostu miarą liczby fotonów, które teleskop może zebrać z obiektu. Nic dziwnego, że ma na to wpływ wielkość głównego lustra / soczewki teleskopu. Druga kwestia to rozdzielczość kątowa teleskopu, która jest miarą poziomu szczegółowości, jaki można zobaczyć na obrazie. Teleskopy na powierzchni Ziemi muszą martwić się atmosferą, która ze względu na jej niejednorodność powoduje rozmycie i rozmazywanie zdjęć (przyczynia się to znacznie do tak zwanej funkcji rozpraszania punktów ). HST znajduje się w przestrzeni kosmicznej, aby uniknąć efektów atmosferycznych, dzięki czemu osiąga wyższą rozdzielczość kątową.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.