Co sfotografowałem?


18

Ostatniej nocy eksperymentowałem z telefonem komórkowym fotografującym nocne niebo, zmieniając niektóre ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki i czułość ISO. Jedno z pierwszych zdjęć, które uznałem za kompletną porażkę, skorygowałem czas migawki do 30 sekund. Ale kiedy zbliżyłem się do czegoś, co uważałem za jasne gwiazdy, byłem zdumiony tym, co zobaczyłem.

Oto oryginalne zdjęcie

Oryginalne zdjęcie

Powiększiłem najjaśniejszą gwiazdę w centrum i zobaczyłem to

centrum wycięcia jasna gwiazda

Potem powiększyłem tę gwiazdę u dołu, nieco na prawo od centrum i zobaczyłem to.

jasna gwiazda wycięcia u dołu

Zastanawiam się, co to jest? Czy strzeliłem do niektórych obiektów kosmicznych? Czy jest to po prostu statyczny efekt długiego czasu ekspozycji? A może po prostu piksele z powiększania? Jestem naprawdę ciekawa twoich odpowiedzi.

Mój aparat właśnie wskazywał na zenit, a moją lokalizacją było 50 ° 57'35.5 "N 5 ° 05'10.3" E, o godzinie 01:06 w dniu 6 sierpnia 2018 r.

Oto ekran z kilkoma dodatkowymi informacjami na temat zdjęcia.

Szczegóły zdjęcia z ekranu


Czy używałeś wierzchowca? Powiedziałeś „zenith”, więc zakładam, że właśnie skierowałeś aparat telefonu do góry leżąc na stole?
AtmosphericPrisonEscape

1
To prawda, właśnie ustawiłem minutnik na 10 sekund, nacisnąłem przycisk robienia zdjęć i położyłem go twarzą w dół na stole.
Ward Vanlerberghe,

Odpowiedzi:


18

Kontrastowy odcinek ujawnia gwiazdy do wielkości 4 lub 5. Gwiazdami, o które pytałeś, są Deneb (środek) i Vega (dół). Konstelacja pośrodku i poniżej to Cygnus; widzimy również Cefeusza w prawym górnym rogu i część Draco w prawym dolnym rogu. Obraz OP został zmodyfikowany

Gwiazdy pojawiają się jako plamy o szerokości 10-12 minut łukowych z powodu kilku czynników:

  • Obrót wokół północnego bieguna niebieskiego, na prawo od prawego górnego rogu obrazu. Podczas 30-sekundowej ekspozycji Deneb i Vega dryfowali 5-6 minut łukowych w kierunku godziny 5.
  • Dyfrakcja ze względu na skończoną aperturę. Szerokość wzoru pierścienia jest odwrotnie proporcjonalna do szerokości otworu. Pierścienie te są zgodne z otworem 2-3 mm.
  • Aberracje optyczne, takie jak śpiączka , zwiększające się w kierunku krawędzi obrazu.
  • Wibracje jak podano w innej odpowiedzi.

8
Tylko dla uśmiechów, oto rozwiązanie Astrometry.net .
Mike G

3
Telefony mogą również wykonać przetwarzanie końcowe obrazu, może to również tworzyć artefakty.
James K,

3

fa=fa/2)

Mimo to powiedziałbym, że to prawdopodobnie światło gwiazd, ponieważ słabsze obiekty na twoim polu wydają się mieć pewne artefakty. Można je łatwo wygenerować przez drgania resztkowe, które obniżają jakość każdego długiego czasu ekspozycji bez odpowiedniego montażu.

Również bez ciemnego pola nie można powiedzieć, co wynika z niedoskonałej pikselizacji w kamerze (jaką ma każdy CCD) i jaka część sygnału, który widzisz, pochodzi z obiektu źródłowego.

W sumie na pytanie „co widziałem” trudno odpowiedzieć w przypadku słabych obiektów bez odpowiedniego przygotowania zdjęcia.

Innym punktem jest to, że wejście do źrenicy jest bardzo małe, w przypadku mgławic / galaktyk zwykle potrzebujesz większych (amatorskich rozmiarów) teleskopów, aby uzyskać obraz w czasie ~ 30 sekund.


Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze więcej opracowań ... czy wszystkie obiekty nie miałyby hałasu, gdyby były spowodowane wibracjami? Uważam, że telefon był bardzo stabilny przez 30 sekund. Wydaje mi się, że te mniejsze obiekty byłyby również rozmyte lub pokazywałyby niektóre artefakty, ale zamiast tego są tam „ostre” kropki bez żadnych artefaktów podczas powiększania obrazu. Chociaż muszę powiedzieć, w tym wszystkim jestem naprawdę nowy. Myślę, że nadal mam nadzieję, że zrobiłem kilka fajnych zdjęć za pomocą smartfona: P
Ward Vanlerberghe

1
fa/2)

1
f / infinity byłby otworką ... nie, nie używamy ich w astronomii!
szulat

fa=

fa/
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.