Gdyby zderzyły się dwa białe karły, stałyby się gwiazdą?


31

Czy temperatury podczas takiej kolizji byłyby w stanie rozpalić syntezę jądrową, przywracając martwą gwiazdę do życia? Jeśli tak, to czy byłby w stanie stopić się tylko na krótko przed wyczerpaniem się paliwa, czy też zmieniłby się w pełnoprawną gwiazdę?


16
Czy białe karły nie są już uważane za gwiazdy? Najpierw Pluton, teraz białe karły?
Todd Wilcox,

Początkowo myślałem, że to post z scifi.stackexchange.com: D
algiogia

5
@ToddWilcox co sugerujesz, że Pluton nie jest już gwiazdą ? Zniszczyłeś tam mój światopogląd ... dalej powiesz mi, że Jowisz nie jest zrobiony z lodów ...
lewej około

1
@ToddWilcox: „Czy białe karły nie są już uważane za gwiazdy?” ma cudowny akcent na ten temat - podobnie jak „Czy martwi ludzie nie są już uważani za ludzi?”
mówi Chappo Reinstate Monica

Odpowiedzi:


38

Odpowiedź na twoje pytanie brzmi „tak” i „nie”, w zależności od okoliczności.

dwóch białych karłów prawdopodobnie spowodowałoby powstanie supernowej typu Ia , zakładając, że łączna masa przekroczy limit Chandrasekhar ( mas Słońca). Niestabilny obiekt powstały w wyniku zderzenia nie mógł być podtrzymywany przez ciśnienie degeneracji elektronowej; kiedy temperatura gwałtownie rośnie z powodu kolizji, nie ma nic, co mogłoby ją zatrzymać (porównaj to z ciśnieniem cieplnym w „normalnej” gwiazdy, która może spowodować, że gwiazda rozszerzy się lub skurczy, aby skompensować zmiany temperatury).1.4

Wzrost temperatury uruchamia syntezę, która następnie podwyższa temperaturę, która wyzwala większą syntezę. . . i tak dalej, i tak dalej, w bardzo krótkim czasie. Jest to mniej więcej taki sam proces jak w supernowej typu Ia napędzanej akrecją. Powstała eksplozja niszczy obiekt, wyrzucając materię w przestrzeń kosmiczną.

Podobnie jak w przypadku normalnych supernowych typu Ia, tego rodzaju kolizja prawdopodobnie miałaby miejsce w układzie podwójnym, w którym dwa białe karły na bliskich orbitach traciłyby energię z fal grawitacyjnych i spiralnie się wsuwały (prawdopodobieństwo zderzenia dwóch niezwiązanych ze sobą białych karłów jest bardzo, bardzo niskie). Nie jestem pewien, jak jasne byłoby to wydarzenie w spektrum fal grawitacyjnych; prawdopodobnie słabsza niż gwiazda neutronowa inspirowana gwiazdą neutronową, ale wciąż silna. Prędkości komponentów mogą być dość duże, co oznacza, że ​​podczas zderzenia uwolniona zostanie duża ilość energii.

Sprawy są nieco bardziej skomplikowane, jeśli łączna masa jest mniejsza niż granica Chandrasekhar. Przykładowym systemem, w którym przewiduje się kolizję, jest SDSS J010657.39-100003.3 . Całkowita masa dwóch białych karłów wynosi mas Słońca, z pewnością poniżej limitu. Za około 37 milionów lat ( Kilic i in. (2011) ) zderzą się i utworzą subwarf - hel łączący hel, co ciekawe (porównaj to z fuzją węgiel / tlen w supernowej typu Ia, która w tych okolicznościach jest niestabilna). Podobne scenariusze mogą być odtwarzane w innych systemach.0,6

Tego rodzaju gwiazda nie byłaby „normalną” gwiazdą w tym sensie, że tak naprawdę nie byłaby w głównej sekwencji - tylko nieco poniżej. Byłaby to subwarfa typu O lub B, mniej świecąca niż główna sekwencja gwiazd tego samego typu widmowego. Widziałem kilka artykułów na temat tych obiektów, które twierdzą, że będą to gwiazdy takie jak Słońce - to nieprawda! Biorąc pod uwagę, że białe karły są silnie zubożone w wodór - pamiętajcie, że są to zdegenerowane rdzenie starych gwiazd - praktycznie nie ma spalania wodoru, nawet w skorupie. Jedynym rozwiązaniem jest spalanie helu rdzeniowego.

W ostatecznym rozrachunku jednym z wyjaśnień dotyczących tworzenia się zmiennych R Coronae Borealis jest zderzenie dwóch białych karłów. Nie sądzę, abyśmy mieli solidne dowody na to, że wolimy to od innych modeli (np. Coś, co wiąże się z utratą wodoru z zewnętrznej powłoki), ale jeśli jest to właściwa ścieżka, odpowiedź na twoje pytanie może być ostateczna tak. Zauważ, że wymagałoby to progenitorów białego karła o średniej masie.


2
Dodam do tego, że główna gwiazda sekwencji poniżej granicy Chandrasekhar musi stopić wodór, aby wyglądać jak gwiazda. Fuzja helu tą metodą stworzyłaby bardzo niezwykłą gwiazdę.
userLTK,

Czy w sytuacji supernowej prędkość względna nie wpłynie na wynik?
Martin Argerami,

11
Nie mogę zostać tak późno; czy ktoś może zarejestrować dla mnie kolizję? :-)
Carl Witthoft,

1
Nie jestem pewien, czy połączenie WD o niskiej masie tworzy stabilną, płonącą gwiazdę. Ponieważ większość materii w WD jest zdegenerowana, zakładam, że hel zostanie wyzwolony i pochłonie większość He. Stamtąd bez dużego koca plazmy wodoru na wierzchu, aby stłumić uwalnianie energii, fuzja nie rozpadłaby się w jakiejś formie anormalnej supernowej?
Dan Neely,

1
1020
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.