Jakie systemy opisu azymutu są w użyciu?


14

Przez pewien czas myślałem, że Azymut jest zawsze kierunkiem w stopniach, 0 dla lokalnej, geograficznej północy, 90 dla wschodniej itd.

Następnie, próbując obserwować wschód księżyca, pobrałem aplikację, która podawała azymut w wartościach (jeśli dobrze pamiętam) -180 do 180 i myślę, że „0” odpowiada południowi. Próbowałem o tym przeczytać i znalazłem bardzo mało fragmentarycznych informacji. Znalazłem inne zasoby, które sfrustrowały mnie liczbami większymi niż 360, lub podały wartości powszechnie kojarzone z „Zachodem” dla azymutu wschodu księżyca i ogólnie zajęło trochę poszukiwania, aby znaleźć coś o zwykłych „stopniach od północy”

Czy ktoś może opublikować lub podać link do kompleksowego przewodnika po różnych systemach kątów azymutu, kiedy i gdzie są one używane oraz jak rozpoznać, który z nich jest używany?


1
Żeby dodać do odpowiedzi, ponieważ wspomniałeś, że widziałeś wartości większe niż 360, prawdopodobnie byłyby one w gon lub gradian i wynosiłyby od 0 do 400. Ale zawsze musisz zwracać uwagę również na jednostkę, nie tylko na liczbę. Oprócz stopni (°) i gradianów (gon), niektóre inne często cytowane jednostki to radiany (rad lub ^ c) i obroty (obrot lub rot). Konwersja ich jest teraz dość prosta, po prostu Googling dla value unit to unit, np. 200 stopni do rad , lub używając Wolfram Alpha . ;)
TildalWave

Odpowiedzi:


6

Rzeczywiście jest ich wiele.

Można go podać od południowego zachodu (0 ° do 360 °) lub od północnego wschodu i zachodu (180 ° do -180 °).

Najpopularniejszym, stosowanym przez Roya i Clarke'a w „Astronomy: Principles and Practices”, jest pomiar azymutu od północnego wschodu od 0 ° do 360 °. Dla obserwatora półkuli południowej układ ten zmienia się z południowego wschodu na 0 ° na 360 °.

Przy tak dużym zamieszaniu, jak sobie z tym radzą profesjonalni astronomowie? Po prostu określają system, którego używają w danym dokumencie. Nie powoduje większych problemów, ponieważ różnice we wszystkich systemach występują pod kątem 180 ° lub 360 °. To po prostu powoduje zmiany w znakach we wszystkich formułach.


5

Azymut jest konwencjonalnie obliczany jako wartość stopnia od 0 (włącznie) do 360 (wyłącznie). Północ ma przypisane 0 (również zgodnie z konwencją), co stawia wschód na 90, południe na 180, a zachód na 270.

Czasami 0 jest ustawiane na południe od północy . Jest to tradycyjny sposób pomiaru azymutu słonecznego, mimo że Północ jest najbardziej akceptowaną konwencją.

Dodatnie azymuty są odnotowywane przy pomiarze na wschód od 0, niezależnie od tego, czy 0 to południe, czy północ . Ujemne azymuty są odnotowywane podczas pomiaru na zachód od 0.

Źródła:

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.