Czy jest jakaś różnica między równoległymi wszechświatami a wieloświatami?


10

Obecnie spotykamy się z tymi dwoma terminami - równoległymi wszechświatami i wieloświatami. Zastanawiam się, czy to jest to samo, czy też dwie zupełnie różne zasady, ponieważ nazwy są dla mnie nieco mylące. Czy ktoś może rzucić na to trochę światła?


3
Według wiki:The various universes within the multiverse are sometimes called parallel universes.
DrCopyPaste

Odpowiedzi:


4

Chciałbym zobaczyć pojęcie „równoległy wszechświat” ograniczone do wszechświatów podobnych do siebie w pewnym sensie. Dotyczy to najlepiej interpretacji teorii kwantów w wielu światach . Dwa wszechświaty w tym sensie mogą być prawie identyczne, po prostu różne w kilku stanach kwantowych.

Dwa takie równoległe wszechświaty można interpretować (w najprostszym przypadku) jako dwa elementy przestrzeni Hilberta . Przestrzeń Hilberta definiuje metrykę jako miarę odległości między dwoma elementami (tutaj stosowana do wszechświatów). Można to dostrzec w pewnej analogii do punktów (wszechświaty jako analogi) na płaszczyźnie euklidesowej (wiele światów jako multiwersum jako analog). Tutaj pojęcie „równoległe” może mieć sens. Przynajmniej można w jakiś sposób porównać przedmioty (według odległości między dwoma punktami / wszechświatami).

Mówienie o wszechświatach jako równoległych w bardzo ogólnym przypadku przedmiotów w multiwersum, kiedy nie ma w ogóle podobieństwa między tymi przedmiotami, byłoby moim zdaniem zbyt luźne.


W tym drugim przypadku ogólnych przedmiotów w multiwersie sugerowałbym „alternatywny wszechświat”.
nazwie 2voyage

@ o nazwie 2voyage Powyżej pewnego poziomu ogólności nie ma już sposobu, aby umieścić wszystko w jednym spójnym pojęciu. Nawet pojęcie „wszechświat” staje się w pewnym momencie niezdefiniowane. Możemy to nazwać „obiektami wszechświata omega” zawierającymi wszystkie poziomy meta (n) dla skończonego n. Ale struktury poza nią można zdefiniować. Nie można zdefiniować żadnej struktury zawierającej wszystkie poziomy meta (n) dla dowolnego transfinitu n. Stąd pojęcie wszechstronnego multiwersu poziomu IV jest nonsensem. Ale „alternatywny wszechświat” jest dla mnie w porządku, o ile mówimy o (jeszcze) „zwykłych” teoriach w ramach ustalonej teorii.
Gerald

1
Racja, z pewnością nie ma obejmować wszystkich, ale dla wszystkiego, co możemy spójnie nazwać wszechświatem, ale którego nie można spójnie nazwać równoległym (używając przywołanych przez ciebie ograniczeń), to myślę, że „alternatywny” jest odpowiednim modyfikatorem.
nazwie 2voyage

-1

Moim zdaniem multiwers może składać się z wielu wszechświatów zajmujących tę samą „przestrzeń” (jak w różnych wymiarach) i / lub różnych obszarów przestrzeni, gdzie to, co uważamy za nasz własny wszechświat, to tylko jedna „bańka”, poza którą to nieskończona liczba innych baniek, prawdopodobnie utworzonych przez ich własne Wielkie Grzywki.

Pierwszy wariant powyżej to, co nazwałbym równoległymi wszechświatami, tzn. Nie „bąbelkami”. Innymi słowy, różne instancje wszechświata w multiwersum mogłyby być równoległe.

Zauważ, że moje rozumienie obecnych hipotez i teorii w tym obszarze jest bardzo ograniczone. To tylko moje własne myśli.


Nie używaj flag do nieścisłości technicznych lub błędnej odpowiedzi. W tym celu użyj funkcji głosowania i komentowania.
nazwie 2voyage
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.