Jaka jest różnica między asteroidami, kometami i meteorami?


16

Niektóre obiekty niebieskie wydają się być nazywane asteroidami, niektóre jako komety, a niektóre jako meteory lub meteoryty.

Jaka jest różnica między tymi wszystkimi różnymi przedmiotami? Czy któryś z nich jest taki sam?

Odpowiedzi:


10

Obiekty, o których mówisz, to tak naprawdę dwa różne obiekty: asteroidy i komety. Meteor i meteoryt to inne nazwy asteroidy w danym momencie jej interakcji z naszą planetą. Dojdziemy do tego.

Po pierwsze, jaka jest różnica między asteroidą a kometą?

Comet jest mały korpus układ słoneczny, który wyświetla „coma” (atmosferę rodzaj), a czasami ogon przechodząc w pobliżu Słońca Są one w większości wykonane z lodu i pyłu, a także niektórych małych kamienistych cząstek. Rozróżniamy dwa rodzaje komet o krótkim lub długim okresie orbitalnym. Krótkie okresy orbitalne powstały z Pasa Kuipera, regionu złożonego z małych ciał poza orbitą Neptuna. Te długie okresy orbitalne powstały z chmury Oorta, rozproszonego dysku lodowych planetozymali i małych ciał leżących wokół naszego Układu Słonecznego.

Asteroida jest mały organizm, złożony głównie z kamieni i metali. W naszym Układzie Słonecznym mogą pochodzić z pasa asteroid, leżącego między Marsem a Jowiszem, lub z orbity Jowisza (trojany Jowisza), lub z niemal wszędzie w Układzie Słonecznym.

Asteroida, która wchodzi do ziemskiej atmosfery, staje się meteorytem , który nazywamy również „spadającą gwiazdą”.

W końcu meteoryt, który był wystarczająco masywny, aby nie być całkowicie rozproszony, wchodząc w ziemską atmosferę i uderzając w ziemię, jest meteorytem .


„Spadająca gwiazda” może być także kometą, prawda?
SarahofGaia,

1
@ SarahofGaia Nie, jak zauważono w odpowiedzi, „spadająca gwiazda” to meteor.
nazwie 2voyage

4

Asteroidy to tak zwane mniejsze planety - skaliste ciała małego wewnętrznego układu słonecznego. Zwłaszcza między Marsem a Jowiszem.

Komety zazwyczaj mają wysoce eliptyczne orbity, ale nie muszą. Kluczową cechą komety jest to, że ma ona gazową atmosferę i ogon, gdy zbliża się do Słońca. Komety są ogólnie luźnymi skupiskami lodu, pyłu, skał itp.

Meteoroidy są bardzo małymi ciałami skalistymi lub metalowymi, od pojedynczych cząstek do średnicy około 1 metra. Jeśli uderzą w atmosferę, widoczny świecący ślad cząstek nazywa się meteorem . A jeśli uderzy w ziemię, nazywa się meteorytem .


-1

Asteroidy i meteoroidy mają bardzo różne rozmiary. Asteroidy są ogromne, zwykle mają około kilku kilometrów.

Natomiast meteoroidy mogą być tak małe, że mają szerokość od centymetrów do kilku metrów.

Oba są bardzo różne pod względem wielkości. Czasami, gdy zderzają się dwie asteroidy, mogą zrzucić kilka procent swojej skały, która spada na planety jako meteoryty.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.