Jakie cechy fizyczne określają, czy planeta jest planetą główną, mniejszą czy karłowatą?


19

Podobnie jak wielu, kiedy dorastałem, zawsze nas uczono, stąd też zawsze uczyłem się, że istnieje 9 planet. Jednak ostatnio podjęto decyzje i nagle pojawiło się 8 głównych planet oraz seria planet karłowatych i mniejszych.

Jakie cechy fizyczne określają ciało określane mianem dużej planety w przeciwieństwie do planety karłowatej lub planety mniejszej ?

Odpowiedzi:


10

Planety

Aby ciało zostało zaklasyfikowane jako planeta, musi mieć kilka cech fizycznych:

Masa

Musi mieć wystarczającą masę, aby mieć wystarczająco silną grawitację, aby pokonać siły elektrostatyczne, aby doprowadzić ją do stanu równowagi hydrostatycznej .

Równowaga hydrostatyczna jest ważna, ponieważ na wczesnym etapie życia planet jest prawie całkowicie płynna, skorupa i tak dalej

Wewnętrzne różnicowanie

Cykl życia planety zasadniczo prowadzi do tego, że gęstsze cięższe metale znajdują się w centrum planety, otoczone płaszczem, który w pewnym momencie musiał być płynny (wciąż może być stały i nazywany planetą, o ile kiedyś był płynny .)

Atmosfera

Jest to zwykle napędzane przez jego masę, ale planeta powinna mieć atmosferę. Oznacza to, że powinna być wystarczająco masywna, aby mieć wystarczająco silną grawitację, aby utrzymać gazy na swojej powierzchni.

Bardziej masywne planety są w stanie utrzymać również związane z nimi lżejsze gazy, takie jak wodór. Tj. Jowisz.

Magnetosfera

Magnetosfera sugeruje, że ciało jest nadal aktywne geologicznie. Oznacza to, że mają przepływy elementów, które przewodzą prąd w swoich wnętrzach.

Zgodnie z ustaleniami IAU :

Ciało niebieskie, które (a) znajduje się na orbicie wokół Słońca, (b) ma wystarczającą masę, aby jego grawitacja mogła pokonać sztywne siły ciała, tak że przyjmuje hydrostatyczny kształt (prawie okrągły) kształtu, i (c) oczyścił sąsiedztwo wokół swojej orbity.

Drobne planety

Drobne planety to rzeczy takie jak asteroidy, zwykle są to małe masy, skaliste ciała. Różni się to od małych ciał masowych, które mogą być głównie lodem lub wodą.

Planety karłowate

Rozmiar i masa

IAU nie określono górną lub dolną granicę dla masa powinna być traktowana jako planeta karłowata, dlatego jest określana głównie przez jedną inną funkcję o nazwie:

Dominacja orbitalna

Dominacja orbitalna jest osiągana, gdy ciało oczyści swoją orbitę ze wszystkich innych ciał.

Na przykład planety są w stanie usunąć małe ciała ze swojego obszaru poprzez uderzenie, chwytanie lub zaburzenia grawitacyjne.

Każde ciało, które nie jest w stanie tego zrobić, jest zatem klasyfikowane jako planeta karłowata. Więc jeśli Jowisz nie byłby w stanie oczyścić swojego sąsiedztwa z ciał, to i on byłby planetą krasnoludów.

planety i planety karłowate w naszym Układzie Słonecznym


2
Gdzie jest Haumea i Makemake?
nazwie 2voyage

8

W 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) (link do pobrania, 85 KB) doszła do wniosku, że planeta to:

ciało niebieskie, które (a) znajduje się na orbicie wokół Słońca, (b) ma wystarczającą masę, aby jego grawitacja mogła pokonać sztywne siły ciała, tak że przyjmuje hydrostatyczny kształt (prawie okrągły) kształtu, i (c) oczyścił sąsiedztwo wokół swojej orbity.

Planeta karłowata jest:

ciało niebieskie, które (a) znajduje się na orbicie wokół Słońca, (b) ma wystarczającą masę, aby jego grawitacja mogła pokonać sztywne siły ciała, tak że przyjmuje on równowagę hydrostatyczną (prawie okrągły) kształt1, (c) nie oczyścił sąsiedztwo wokół swojej orbity oraz (d) nie jest satelitą.

Ta sama rozdzielczość mówi również, że wszystko inne, z wyjątkiem satelitów, jest klasyfikowane jako „Małe Ciało Układu Słonecznego”.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.