Czym więc jest „superfajna” gwiazda karłowata?


20

System TRAPPIST-1 jest wokół ultra-chłodnej karłowatej gwiazdy. Poszukałem więcej informacji na temat tego rodzaju gwiazd i znalazłem bardzo niewiele. Artykuł w Wikipedii wydłużył się z minimalnego odcinka do jednego akapitu w ciągu 15 minut od rozpoczęcia poszukiwań, po konferencji prasowej na temat odkrycia 7 planet wielkości Ziemi na orbicie wokół TRAPPIST-1.

Co to za gwiazda?

Odpowiedzi:


22

Podział frazy:

  • Gwiazda karłowata - termin, którego nigdy nie zrozumiem - jest używana do opisania stosunkowo małych, słabych gwiazd. Niestety, obejmuje to większość gwiazd o głównej sekwencji, które w rzeczywistości są karłami w porównaniu z dużymi gigantami i supergiantami.
  • Ultra-cool , jak już wspomniano 2voyage , oznacza, że gwiazda ma

    efektywne temperatury poniżej 2700 kelwinów.

    Jest to około połowa temperatury powierzchni Słońca. Spektroskopowo oznacza to, że te gwiazdy należą do klasy M7-L8 , tj. Naprawdę bardzo fajne gwiazdy, które ledwo osiągają próg dla fuzji jądrowej. W rzeczywistości niektóre karły L nigdy nie stopią wodoru, jak zwykłe gwiazdy, i staną się brązowymi karłami. Dlatego „ultra-fajny karzeł” niekoniecznie odnosi się tylko do głównych gwiazd sekwencji.

Inne cechy w niektórych przypadkach (od Cruz i in .):

  • Lit w niektórych obiektach typu L, wskazujący na niskie temperatury, niskie masy i młody wiek w tych konkretnych obiektach.
  • Bardzo niska grawitacja powierzchniowa u późnych karłów typu M (choć prawdopodobnie nie tak bardzo u karłów M7, jak TRAPPIST-1).
  • Bardzo niska metaliczność w niektórych innych obiektach typu L.

TRAPPIST-1 w rzeczywistości wydaje się być dość masywnym, bardzo chłodnym karłem, w porównaniu z niektórymi z tych innych obiektów.

Oto opatrzony komentarzem schemat Hertzsprunga-Russella z polem na super-chłodne karły i okręgiem, w którym znajduje się TRAPPIST-1, w przybliżeniu:

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Zdjęcie z Wikipedii dzięki uprzejmości użytkownika Saibo, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Licencja ogólna .


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
nazwie 2voyage

1
Zabawny szczegół: Nasze słońce jest również uważane za gwiazdę karłowatą.
AtmosphericPrisonEscape

8

Zgodnie z właściwościami spektroskopowymi ultra-chłodnych karłów i brązowego karła autorstwa JD Kirkpatricka, robocza definicja ultra-chłodnego karła to:

krasnoludy o klasyfikacji M7 lub nowszej.

Odnosi się to do gwiezdnego systemu klasyfikacji , który kategoryzuje gwiazdy według ich właściwości spektralnych. Gwiazdy klasy M mają temperaturę powierzchni mniejszą niż 4000 K, a „M7 lub nowszy” oznacza temperaturę powierzchni mniejszą niż 2500 K. Chociaż należy zauważyć, że jest to robocza definicja, a artykuł z Wikipedii identyfikuje superfajne karły jako obiekty o temperatura powierzchniowa mniejsza niż 2700 K. Możliwe jest, że termin ten jest nadal dość luźno stosowany w pracach naukowych.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.