Jeśli ciemna materia zgina światło, skąd wiemy, że rzeczy na niebie są tam, gdzie naszym zdaniem?


28

Mierzymy ruch, pozycję i wiele innych rzeczy obiektu w przestrzeni ze względu na jego światło i to, co możemy z nim zmierzyć. Ale o ile wiem, w kosmosie powinna znajdować się OGROMNA ilość ciemnej materii, której masy i wielkości nie znamy, a ponieważ ma masę, ma grawitację i może zginać światło.

Wiem, że fizyka może brać pod uwagę grawitację gwiazd i ogromnych rzeczy w kosmosie, ale jak mogą być pewni swoich pomiarów (szczególnie pozycji), jeśli nie wiedzą, jak to światło odchyliło się od linii prostej?


Analiza astrometrii Gaia musi uwzględniać efekt soczewkowania Słońca, planet, a nawet głównych asteroid. Ale nie ciemna materia, która prawdopodobnie jest dość jednorodna w lokalnych skalach, z wyjątkiem skupienia grawitacyjnego wywołanego przez Słońce.
Rob Jeffries

Odpowiedzi:


24

Lokalna gęstość ciemnej materii jest całkiem mała, rzędu (patrz np Bovy i Tremaine (2012) ). Oznacza to, że istnieje w przybliżeniu 0.001 - 0,01 M ciemnej substancji na sześcienny parseka - zdumiewająco małą ilość. 1000 paczek sześciennych zawierałoby około jednej masy Słońca ciemnej materii - a to sześcian o długości 10 parsów z każdej strony! Teraz rozkład ciemnej materii w galaktykach nie jest jednorodny - wynika z grubsza z profilu Navarro-Frenk-White , którego gęstość maleje od środka galaktyki - ale w skali parsów (a na pewno w Układzie Słonecznymρ1019 g/cm30.0010.01M), możemy uznać, że ma mniej więcej jednolitą gęstość.

Zatem w małych skalach mamy przybliżoną jednorodność i niską gęstość. Oznacza to, że wszelkie efekty soczewkowania grawitacyjnego ciemnej materii powinny być wyjątkowo niskie lub ulegać samoczynnej redukcji, wynikające tylko z niejednorodności zawierających duże grudki ciemnej materii. Jednak takie grudki raczej nie powstają wyłącznie poprzez interakcję ciemnej materii z samym sobą (jeśli pominiemy hipotezę MACHO , która, o ile mi wiadomo, nie jest obecnie preferowana).

Jednak w skalach międzygalaktycznych ciemna materia może mieć pewne skutki. Słabe soczewkowanie jest zjawiskiem powszechnie obserwowanym w gromadach galaktyk, które mogą mieć wyjątkowo wysokie frakcje ciemnej materii. Istnieje obecnie kilka technik modelowania rozkładu masy galaktyki soczewkowej (patrz metoda KSB + ) oraz rekonstrukcji obrazu i położenia oryginalnej galaktyki poprzez dekonwolucję (patrz Chantry i Magain ; tutaj podano wizualny przykład ). Jednak nie znam się zbyt dobrze na żadnej z tych technik, więc nie mogę dać ci dobrego przeglądu.

1010M


2
1010M

Wow, świetna odpowiedź! Dzięki! Zastanawiałem się nad tym od dłuższego czasu, sprawdzę wszystkie linki!
Sebastian Araneda,

Zadałem powiązane pytanie .
uhoh

1
Istnieje profil NFW i nie poprosili nikogo o nazwisku S, aby był współautorem? taka stracona okazja.
Emilio Pisanty

@EmilioPisanty Mogli zapytać Sérsica, ale robił to samo .
HDE 226868
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.